Տեղի Ունեցաւ Լրագրողներու Համահայկական Համաժողովները Համակարգող Մարմնի Հերթական Նիստը
Յունիս 8-ին Սփիւռքի նախարարութեան մէջ նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնեանի գլխաւորութեամբ տեղի ունեցաւ լրագրողներու համահայկական համաժողովները համակարգող մարմնի հերթական նիստը, որ կը վարէր «Ազդակ» (Լիբանան) օրաթերթի գլխաւոր խմբագիր, Լրագրողներու համահայկական համաժողովները համակարգող մարմնի նախագահ Շահան Գանտահարեան: Նիստին կը մասնակցէին Լրատուամիջոցներու համահայկական ընկերակցութեան նախագահ Տիգրան Յարութիւնեան, ԵՊՀ լրագրութեան բաժանմունքի տնօրէն Նաղաշ Մարտիրոսեան, ԵՊՀ լրագրութեան բաժանմունքի  դասախօս, «Հայկական Փիար ասոցիացա» ՀԿ-ի նախագահ Աստղիկ Աւետիսեան, նախարարութեան աշխատակիցներ:
Նիստին հեռակապով միացած էին Արցախի Լրագրողներու միութեան նախագահ Կիմ Գաբրիէլեան,  «Օրեր» ամսագրի գլխաւոր խմբագիր Յակոբ Ասատրեան (Չեխիա), «Զարթօնք» օրաթերթի գլխաւոր խմբագիր Սեւակ Յակոբեան (Լիբանան), «Ալիք» օրաթերթի գլխաւոր խմբագիր Դերենիկ Մելիքեան (Իրան), «Հորիզոն» շաբաթաթերթի գլխաւոր խմբագիր Վահագն Գարագաշեան (Գանատա), «Նոյեւ Կովչեգ» համառուստանեան հայկական ամսաթերթի գլխաւոր խմբագիր Գրիգոր Անիսոնեան, «Արմենիա» օրաթերթի գլխաւոր խմբագիր Գէորգ Ռուբէն Գազանճեան (Արժանթին), «Պայքար» շաբաթաթերթի գլխաւոր խմբագիր Յակոբ Վարդիվարեան (ԱՄՆ):
Մասնակիցները նիստի մեկնարկին իրենց մտահոգութիւնը յայտնեցին երէկ Իրանի մէջ իրականացուած ահաբեկչական գործողութիւններու  կապակցութեամբ:
Ողջունելով հիւրերը` Սփիւռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնեան շնորհակալութիւն յայտնեց մասնակիցներուն գործուն աջակցութեան համար եւ շնորհաւորեց «Ալիք» օրաթերթի գլխաւոր խմբագիր Դերենիկ Մելիքեանը «Մովսէս Խորենացի» մետալով պարգեւատրուելու առթիւ:
Այնուհետեւ ներկաները քննարկեցին 2017 թուականի սեպտեմբեր 18-20 կայանալիք Հայրենիք-Սփիւռք համահայկական 6-րդ համաժողովի լուսաբանման հետ կապուած շարք մը հարցեր: ՀՀ Սփիւռքի նախարարութեան մամուլի եւ հասարակայնութեան հետ կապերու վարչութեան պետ Էւելինա Բաղդասարեան ներկայացուց Հայրենիք-Սփիւռք համահայկական 6-րդ համաժողովի լուսաբանման ծրագիրը, որուն վերաբերեալ հնչեցին առաջարկութիւններ եւ դիտարկումներ: «Զարթօնք» օրաթերթի գլխաւոր խմբագիր Սեւակ Յակոբեան կարեւոր համարեց համաժողովի ուղիղ հեռարձակումը օնլայն հարթակներու վրայ եւս:
Մասնակիցները անդրադարձան նաեւ Հայրենիք-Սփիւռք համահայկական 6-րդ համաժողովին օտար լրատուամիջոցներու մէջ աշխատող հայազգի լրագրողներու մասնակցութեան խնդրին:
Նիստին ընթացքին կարեւոր համարուեցաւ համահայկական հիմնախնդիրներու ներկայացումը տեղեկատուական հարթակի վրայ: «Ալիք» օրաթերթի գլխաւոր խմբագիր Դերենիկ Մելիքեան մասնաւորապէս նշեց. «Պէտք է աւելի զարգացնել պետականակեդրոն մտածողութիւնը հայաստանեան եւ Սփիւռքի լրատուամիջոցներու եւ լրագրողներու ծիրէն ներս, եւ լրատուութիւնը ծառայեցնել նախ եւ առաջ Հայրենիքի բարօրութեան»:
Մասնակիցները ներկայացուցին իրենց առաջարկութիւններն ու դիտարկումները, որոնք կը նպաստեն Հայրենիք-Սփիւռք համահայկական 6-րդ համաժողովի ամբողջական եւ համապարփակ լուսաբանման կազմակերպման:

Состоялось очередное заседание координационного органа общеармянских форумов журналистов
В Министерстве Диаспоры под председательством заместителя министра Сержа Срапионяна 8 июня состоялось очередное заседание координационного органа общеармянских форумов журналистов, которое вел главный редактор ежедневной газеты «Аздак» (Ливан), председатель координационного органа общеармянских форумов журналистов Шаан Гантаарян. В заседании участвовали председатель Общеармянской ассоциации СМ�? Тигран Арутюнян, декан факультета журналистики ЕГУ Нагаш Мартиросян, преподаватель факультета журналистики ЕГУ, председатель ОО «Армянская ПиАр ассоциация» Астхик Аветисян, сотрудники Министерства.
Посредством �?нтернета к заседанию присоединились председатель Союза журналистов Арцаха Ким Габриелян, главный редактор журнала «Орер» (Чехия) Акоп Асатрян, главный редактор ежедневной газеты «Зартонк» (Ливан) Севак Акопян, главный редактор ежедневной газеты «Алик» (�?ран) Дереник Меликян, главный редактор еженедельника «Горизонт» (Канада) Ваагн Гарагашян, главный редактор всероссийского армянского ежемесячника «Ноев ковчег» Григор Анисонян, главный редактор ежедневной газеты «Армения» (Аргентина) Геворг Рубен Газанчян, главнцый редактор еженедельника «Пайкар» (США) Акоп Вардиварян.
Участники заседания высказали свою озабоченность по поводу имевших место накануне террористических акций в �?ране.
Приветствовав гостей, заместитель министра Диаспоры Серж Срапионян выразил благодарность участникам за деятельную поддержку и поздравил главного редактора ежедневной газеты «Алик» Дереника Меликяна по поводу награждения медалью «Мовсес Хоренаци».
Затем присутствующие обсудили ряд вопросов, связанных с освещением 6-го общеармянского форума «Родина-Диаспора», который состоится 18-20 сентября 2017 года. Начальник Управления по связям с прессой и общественностью Министерства Диаспоры РА Эвелина Багдасарян представила программу освещения 6-го общеармянского форума «Родина-Диаспора», по поводу которой прозвучали предложения и замечания. Главный редактор ежедневной газеты «Зартонк» Севак Акопян отметил важность прямой трансляции работы форума в режиме он-лайн.
Участники коснулись также вопроса участия в 6-м общеармянском форуме «Родина-Диаспора» журналистов-армян, работающих в иностранных СМ�?.
По ходу заседания отмечалась важность представления общеармянских проблем в информационной плоскости. Главный редактор ежедневной газеты «Алик» Дереник Меликян, в частности, отметил: «Нужно еще более развивать государство-стремительное мышление среди СМ�? и журналистов Армении и Диаспоры и поставить информацию прежде всего на благо Родины».
Участники представили свои предложения и наблюдения, которые поспособствуют организации целостного и всеобъемлющего освещения работы 6-го общеармянского форума «Родина-Диаспора».