ՀՀ Սփիւռքի Եւ ՀՀ Կրթութեան Եւ Գիտութեան Նախարարները Ստորագրեցին Համատեղ Հրաման
Ապրիլ 10-ին Սփիւռքի նախարարութեան մէջ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան եւ ՀՀ կրթութեան եւ գիտութեան նախարար Լեւոն Մկրտչեան ստորագրեցին համատեղ հրաման` Սփիւռքի կրթական խնդիրներու լուծմանն աջակցելու վերաբերեալ:
Ծրագիրով նախատեսուած ձեռնարկներու կատարումը համակարգելու նպատակով պիտի գործէ համակարգող յանձնաժողով:
ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան նշեց.«Ի կատարումն ՀՀ Վարչապետ Կարէն Կարապետեանի յանձնարարականի` մենք կազմեցինք եւ ստորագրեցինք Սփիւռքի կրթական խնդիրների լուծմանն աջակցութեան համատեղ միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու եւ համակարգող յանձնաժողով ստեղծելու մասին այս համատեղ  հրամանը, որը մեզ հնարաւորութիւն կը տայ առաւել արդիւնաւէտ համատեղ  ծրագրեր իրականացնել»:
Կրթութեան եւ գիտութեան նախարար Լեւոն Մկրտչեան կարեւոր համարեց նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի նախաձեռնութիւնը` նշելով. «Այս հրամանը ենթադրում է յստակ գործողութիւնների ծրագիր, եւ այսպիսի ձեւաչափով աւելի լաւ կը համակարգուեն աշխատանքները»:
Սփիւռքի նախարարը շնորհակալութիւն յայտնեց Կրթութեան եւ գիտութեան նախարարին` համագործակցելու  պատրաստակամութեան համար եւ աւելցուց, որ 2017թ. սեպտեմբերին տեղի կ’ունենայ Հայաստան-Սփիւռք 6-րդ համաժողովը, ուր պիտի քննարկուին նաեւ Սփիւռքի մէջ մայրենիի պահպանութեան վերաբերող խնդիրներ: «Այստեղ եւս Սփիւռքի եւ Կրթութեան եւ գիտութեան նախարարութիւնները կարող են աջակցել միմեանց` լաւագոյն մասնագէտներին հրաւիրելու, թեմաները ճշգրիտ ընտրելու եւ բազմաթիւ այլ հարցերում»,- նշեց Սփիւռքի նախարարը:

Министры Диаспоры и образования и науки Армении подписали совместный приказ
В Министерстве Диаспоры Армении 10 апреля министр Диаспоры РА Грануш Акопян и министр образования и науки РА Левон Мкртчян подписали совместный приказ о содействии решению образовательных проблем Диаспоры.
С целью координации предусмотренных программой мероприятий будет действовать координационная комиссия.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила: «Во исполнение поручения премьер-министра РА Карена Карапетяна мы составили и подписали данный совместный приказ об утверждении программы совместных мероприятий для содействия решению образовательных проблем Диаспоры и создании координационной комиссии, что даст нам возможность наиболее эффективно осуществлять совместные программы».
Министр образования и науки РА Левон Мкртчян отметил важность инициативы министра Грануш Акопян, отметив: «Этот приказ предполагает четкую программу действий, и в таком формате работа будет лучше координироваться».
Министр Диаспоры поблагодарила министра образования и науки за готовность к сотрудничеству и добавила, что в сентябре 2017 года состоится 6-й форум Армения-Диаспора, на котором будут обсуждены также проблемы сохранения армянского языка в Диаспоре.
«Здесь также министерства Диаспоры и образования и науки могут содействовать друг другу, приглашать лучших специалистов, выбирать интересные темы, и во многих других вопросах», – отметила министр Диаспоры.