Ես Եջանիկ Աստղի Տակ Ծնած Եմ. Գոհար Յարութիւնեան
Ապրիլ 7-ը հայ Առաքելական Ս.Եկեղեցին կը նշէ Սուրբ Մարիամ Աստուածածնի Աւետման տօնը, որ նաեւ մեր աստուածային, սրբասուրբ մայրերուն նուիրուած օրն է` Մայրութեան եւ գեղեցկութեան տօնը:
Այս առիթով «Հայերն այսօր»-ը զրուցած է«Միսս Հայաստան–1998», «Միսս ԱՊՀ–1999», «Միսիս կլոպ–2009» տիտղոսակիր գեղեցկուհի, երեք զաւակներու մայր Գոհար Յարութիւնեանի հետ, որ իր նուրբ ու քնքուշ կերպարով, ընտանիքին հանդէպ անսահման նուիրումով մէկ անգամ եւս կ’ընդգծէ հայ կնոջ` յանուն զաւակներուն եւ ամուսնուն ինքնազոհութեան բացառիկ կարողութեամբ օժտուած ըլլալը:
–Գոհա՛ր, արդէն 10 տարի է, որ ամուսնացած էք, խաղաղ ընտանիք ունիք, սիրուած կին էք: Ինչպէ՞ս յաջողած էք պահպանել ընտանեկան խաղաղութիւնը:
-Ճիշդ նկատած էք. այս տարի յունիս ամսուն կը լրանայ մեր համատեղ կեանքի տաս տարին: Տարիներու հեռուէն նայելով` ընտանեկան կեանքին մէջ, ի հարկէ, դժուարութիւններ եղած են, որոնք առանց բարդացնելու յաղթահարած եմ: Ընդհանուր առմամբ` զգացմունքային հրաշալի տարիներ ունեցած եմ: Փորձած եմ կեանքս, ըստ կարեւորութեան, կատարեալին հասցնել. չնայած երեք երեխայ մեծցնելով` ընտանիքէն ներս գրեթէ անհնարին է կատարելութեան հասնիլը: Զուգահեռաբար չեմ մոռցած նաեւ կեանքի բարիքները վայելելը:
Երջանիկ պահեր շատ ապրած եմ. ի վերջոյ, մայրութեան բերկրանքը վայելած եմ, որ իւրաքանչիւր կնոջ կը պարտաւորեցնէ եւ հպարտութեան զգացում կը պարգեւէ:
–Նկատելի է, որ ընտանիքը գերադասած էք աշխատանքէն: Օրը յագեցած է միայն ընտանեկա՞ն եռուզեռով, թէ՞, այնուամենայնիւ, այլ զբաղուածութիւն ալ ունիք. չէ՞ որ աշխարհի մէջ ընդունուած է` տուեալ երկրի տիտղոսակիր գեղեցկուհիները հասարակական գործունէութեամբ զբաղուին:
–Դեռեւս մինչեւ ամուսնանալս զբաղուած եմ հասարակական գործունէութեամբ: ԱՄՆ հինգ տարի ապրելով` տարբեր կազմակերպութիւններու մէջ աշխուժօրէն աշխատած եմ: Յետագային նաեւ մեր ընտանեկան գործարարութեան աշխատանքներուն ներգրաւուած եղած եմ եւ հնարաւորինս ամուսնուս օգնած:
Ամուսնանալէ յետոյ Մոսկուայէն Հայաստան տեղափոխուելով` զիս տարբեր հասարակական աշխատանքներ առաջարկեցին, ներառեալ` ընտրական քարոզարշաւներուն մասնակցիլը, որուն չհամաձայնեցայ : Կը կարծեմ` մեր կարգավիճակին գտնուող կանայք այդ դաշտէն պէտք է ձեռնպահ մնան: Ժամանակի ընթացքին դադրեցայ հասարակական գործունէութեամբ զբաղուելէն` գերադասելով ժամանակն ամբողջութեամբ ընտանիքիս նուիրելու:
–Հե՞շտ է արդեօք գեղեկցկուհիի տիտղոս կրել, միշտ եւ ամէնուր խնամուած տեսքով ներկայանալ: Այս առօրեայով ապրիլը չի՞ ձանձրացներ Ձեզի:
-Ամերիկայի Միացեալ Նահանգներու մէջ ապրելու տարիներուս շատ աւելի ազատ էի, քանի որ ընտելացած էի այնտեղի կենցաղավարութեան: Ի հարկէ, միշտ ուշադրութեան կեդրոնին ըլլալը որոշակի լարուածութիւն կ’առաջացնէ:
Առհասարակ, կը հետեւիմ հասարակական կարծիքին. եթէ մրցոյթի մէջ յաղթելով` կը դառնաս երկրիդ թիւ մէկ գեղեցկուհին, հռչակ ձեռք կը բերես` պարտաւոր ես մարդոց վայելուչ ներկայանալ եւ կնոջն անյարիր պահուածք թոյլ չտալ:
Մեր տարիներուն գեղեցկուհիի տիտղոսը նուաճած կանանց մինչեւ հիմա այդպէս կը դիտարկեն, տարբեր ձեռնարկներու եւ նախագիծերու մասնակցելու կը հրաւիրեն, եւ մենք ուզած, թէ չուզած` պէտք է կարենանք մեզի վստահուած տիտղոսը պահել:
Մարդիկ ինծի նաեւ առանց դիմայարդարման կը ճանչնան եւ ջերմ խօսքեր կ’ըսեն, որոնք, ի հարկէ, ականջս կը շոյեն: Խորհուրդ կու տամ կանանց` իրենց բնական տեսքէն չհեռանան, ես միշտ կը փորձեմ մայրական կերպարի մէջ ըլլալ. կնոջ իրական գեղեցկութիւնը հէնց ատիկա է: Կինը մէկ ժպիտով ալ կրնայ ծածկել բոլոր թերութիւնները:
–Իսկ որո՞ւն գեղեցիկ կին կը համարէք:
–Ինծի համար ինքնաբաւ եւ սիրուած կինը գեղեցիկ է: Իմ ճակատագիրս այնպէս դասաւորուեցաւ, որ ինծի շրջապատող մարդիկ ինքնագնահատականս բարձրացուցին: Ես երկար տարիներ շատ բարդոյթաւորուած եղած եմ եւ զարմացած, թէ ինչու զիս մրցոյթներուն յաղթող կը ճանչնան` իբրեւ գեղեցկուհի: Եւ ատիկա իր նախապատմութիւնը ունի. դպրոցական տարիներուն բարձրահասակ ըլլալուս պատճառով մեր դասարանի տղաները ինծի գեղեցիկ աղջիկ չէին համարեր եւ երբեք ուշադրութեան չէին արժանացներ: Իրական գեղեցկութիւնս չեմ կրցած ճիշդ գնահատել: Իսկ մրցոյթներուն, որոնց հետաքրքրութենէ դրդուած մասնակցեցայ, ինքնավստահ չեմ եղած. միւս աղջիկներուն համարձակ պահուածքը տեսնելով` ակամայէն կ’ընկճուէի, սակայն ժամանակի ընթացքին ամէն ինչ բնականոն հունի մէջ ինկաւ:
–Ունի՞ք կնոջ կերպար մը, որ Ձեր վրայ մեծ ազդեցութիւն ունի:
-Բարի կանանցով կը հրապուրուիմ, որոնք իրենց ժամանակն ու ջանքերը կը ներդնեն մարդոց օգնելու համար: Շրջապատիս մէջ այդպիսի բարեսիրտ կանանց շատ գիտեմ, որոնցմէ մէկն ալ «Հայմայրեր» ՀԿ հիմնադիր նախագահ Նարինե Մանուկեանն է: Անոր ծաւալած գործունէութիւնը մեծ գովասանքի արժանի է:
–Դուք ճանչցուած կին էք, գեղեցկուհիի տիտղոսակիր, որ միշտ տղամարդոց ուշադրութեան կեդրոնին մէջ եղած է եւ սիրոյ խոստաւանութիւններ լսելու պակաս չէ ունեցած: Ինչպէ՞ս հասկցաք, որ Ձեր ապագայ ամուսինը այդ «սկզբունքով» չէ առաջնորդուած, այլ պարզապէս ընտրած այն կնոջ, որուն հետ ցանկացած է իր կեանքը կապել:
-Ինծի համակրող տղամարդոց կողմէ այդ հանգամանքը միշտ զգացած եմ: Ամուսինս` Մնացականը, գիտէր, որ գեղեցկուհիի տիտղոսակիր էի: Կը կարծեմ` ոչ բոլոր տղամարդիկ կը խիզախէին ամուսնանալ հանրային կնոջ եւ յատկապէս` գեղեցկուհիի հետ. հայ տղամարդիկ աւելի շատ ստուերի տակ գտնուող կանանց կը նախընտրեն:
Մնացականը ուժեղ տղամարդ է, ան այդ պահուն համարեց, որ արժանի եմ իր կողքին գտնուելու: Հէնց այդ համարձակութեամբ գրաւուեցայ: Ան յստակօրէն եւ պատրաստակամ գնաց այդ քայլին` հետս հաւասարը հաւասարին վերաբերելով: Հիմա վստահաբար կրնամ ըսել, որ ամուսնութիւնս յաջողուած է, քանի որ հասուն տարիքի մէջ այդ որոշումը կայացուցած ենք: Անգամ տաս տարի անց համոզուած ենք, որ ընտրութեան հարցով չենք սխալուած:
–Ինչպէ՞ս գտած է Մնացականը իր գեղեցկուհին:
–Ապագայ ամուսինս ռուսաստանաբնակ հայ գործարար էր, որ աշխատանքի բերումով պարբերաբար Հայաստան կու գար: Անոր նախնիները Հայոց ցեղասպանութեան ականատեսներէն եղած են, որոնց յիշատակը վառ պահելու համար ընկերներուն երդուած էր` միայն հայ աղջկայ հետ ամուսնանալ:
Հայաստանի մէջ տարբեր աղջիկներու հետ փորձած են ծանօթացնել, յետոյ լուսանկար մը ցոյց տուած են, որուն մէջ ես եւ ուրիշ աղջիկ մը պատկերուած եղած ենք: Վերջինիս հետ ցանկացած են Մնացականը ծանօթացնել, որովհետեւ մտածած են, որ ես այնքան «անհասանելի» եմ, որ դժուար` ոեւէ բան ստացուի (ծիծաղելով-հեղ.):
Բայց ան յամառօրէն ընտրեց զիս, եւ մեր ընդհանուր ընկերոջ միջոցով ձեռնարկներէն մէկուն ժամանակ ծանօթացանք: Մեր ընտանիքը երբեք չէ պառակտուած: Ճիշդ է, ամուսնուս գործը Մոսկուայի մէջ է, բայց գործերն այնպէս կարգաւորած է, որպէսզի միշտ միասին ըլլանք, Հայաստանէն հազուադէպ կը բացակայի: Ան միշտ օգնած է զիս եւ ամուր յենարան եղած:
Իտէալական հայր է, երեխաները շատ կապուած են անոր հետ: Այս տարի առաջին անգամ իրենց հօր եւ հօրաքրոջ հետ գարնանային արձակուրդին Տուպայ` հանգիստի մեկնեցան: Ես հանգամանքներու բերումով չկրցայ միանալ իրենց:
Իմ հարցազրոյցներուս մէջ բազմիցս նշած եմ, որ պատրաստ ենք չորրորդ, հինգերորդ երեխան ունենալ: Այս որոշումը, բնաւ, մեր ընտանիքը գովերգելն ու մարդոց ուշադրութեան կեդրոնին մէջ ըլլալը չէ. Կը փորձեմ սեփական օրինակով Հայաստանի մէջ բազմածնութիւնը խթանել: Եթէ կ’ուզենք Հայաստանի մէջ առկայ մարտահրաւէրները լուծել, ապա նախ եւ առաջ ազգաբնակչութեան աճի մասին պէտք է մտածենք: Ես կրնայի այլեւայլ խնդիրներու հետեւանքով այլեւս չշարունակել երեխայ ունենալ, բայց հոգիիս պարտքը համարեցի առաջ երթալ եւ մեր ընտանիքի գաղափարախօսութիւնը կատարել:
–Կանանց նուիրուած մէկամսեակը Ձեր տան մէջ ինչպէ՞ս կ’անցնի:
–Ինծի համար այդ օրերուն ամէնէն շատ կ’ուրախացնէ երեխաներուս տօնական հանդէսներուն ներկայ ըլլալը, ուր սրտի թրթիռով կ’ունկնդրեմ անոնց բանաստեղծութիւններն ու երգերը: Առհասարակ, յատուկ տօներու չեմ սպասեր, որ օրս հետաքրքիր անցնի:
Կը յիշեմ, որ ես ու քոյրս ամէն ջանք կը գործադրէինք, որ մայրիկիս օրը տօնի վերածենք: Անոր համար նուէրներ եւ ծաղիկներ կը գնէինք, գունագեղ բացիկներ կը պատրաստէինք` այդպիսով ժպիտներ պարգեւելով մեր սիրելի մայրիկին:
– Եւ վերջին հարցս. Գոհա՛ր, Ձեզի համար այսպիսի ճակատագիր կը կանխատեսէի՞ ք:
– Երբեք չէի մտածած, որ կեանքս նման հունով կ’ընթանայ եւ շռնդալից փոփոխութիւններ կ’ունենամ` թէ՛ գործնական, թէ՛ անձնական առումներով: Կարծես «մոխրոտիկը» յայտնի հեքիաթի պատմութիւնը իմ հետս կրկնուեցաւ. չէի հասցներ բանի մը մասին երազել, յաջորդ օրն արդէն երազանքս իրականութիւն կը դառնար: Այդ պահուն չէի հասկնար, թէ ինչ կը կատարուէր ինծի, բայց հիմա անցած տարիներուն յետ հայեացք նետելով `կը հասկնամ, որ, իրօք, երջանիկ աստղի տակ ծնած եմ:
Իմ կեանքիս մէջ եղած են պահեր, որ գուցէ հեշտութեամբ գայթակղուէի եւ զարտուղի ճանապարհով երթայի: ըլլալով 17 տարեկան` ես գիտակցուած, բարոյապէս ճիշդ քայլերու գացած եմ: Երբեք սխալ քայլեր թոյլ չեմ տուած եւ միշտ ուժ ու հաւատք գտած եմ` դիմակայելու փորձութիւնները:
Վստահ եմ, որ այդ պահերուն հայրս երկինքէն ուղեկցած է եւ խօսած հետս (տաս տարեկան եղած է, երբ հայրը մահացած է-հեղ.): Իմ բոլոր յաջողութիւններս ու յաղթանակներս ես միայն ազնիւ ճանապարհով ձեռք բերած եմ:

Я родилась под счастливой звездой: Гоар Арутюнян
Святая Армянская Апостольская церковь 7 апреля отмечает праздник Благовеста Святой Марии Богородицы, день, посвященный также нашим божественным, святым матерям – День материнства и красоты.
В этой связи «Армяне сегодня» побеседовала с титулованной красавицей «Мисс Армения-1998», «Мисс СНГ-1999», «Миссис глоб-2009», матерью троих детей Гоар Арутюнян, которая своим нежным обликом, безграничной преданностью семье еще раз подчеркивает исключительную способность армянской женщины на самопожертвование во имя детей и супруга.
– Гоар, уже десять лет Вы замужем, у вас мирная семья, Вы любимая женщина. Как удалось сохранить мир в семье?
– Вы верно заметили – в июне этого года исполняется 10 лет нашей совместной жизни. Глядя из дали лет, в семейной жизни были, конечно, трудности, которые я преодолела без осложнений. В целом это были прекрасные эмоциональные годы. Старалась жизнь, по степени важности, довести до совершенства, хотя, воспитывая троих детей, почти невозможно достичь в семье совершенства. Одновременно не забывала также наслаждаться дарами жизни.
Счастливых мгновений у меня было много: испытала счастье материнства, которое каждую женщину обязывает и дарит чувство гордости.
– Заметно, что семью Вы предпочли карьере. День наполнен только семейными заботами, или, тем не менее, есть и иные занятия: в мире ведь принято – титулованные красавицы страны занимаются общественной деятельностью.
– Еще до замужества занималась общественной деятельностью. Прожив пять лет в США, активно работала в разных организациях. Впоследствии была вовлечена также в наш семейный бизнес, по мере сил помогая супругу.
После замужества переехала из Москвы в Армению, где мне предлагали различную общественную работу, включая участие в предвыборных агиткомпаниях, на что не согласилась. Думаю, женщины нашего статуса должны держаться от этого поля подальше. С течением времени перестала заниматься общественной деятельностью, предпочитая все свое время посвящать семье.
– Легко ли носить титул красавицы, всегда и везде выглядеть ухоженной? Такая жизнь не утомляет Вас?
– В годы жизни в США была намного свободнее, поскольку привыкла к тамошнему быту. Конечно, быть постоянно в центре внимания порождает определенную напряженность.
Вообще, слежу за общественным мнением: если, победив на конкурсе, становишься красавицей №1 свое страны, приобретаешь известность – обязана представать перед людьми должным образом и не допускать поведения, не подобающего женщине.
Женщин, в наши годы завоевавших титул красавицы, до сих пор таковыми и считают, приглашают участвовать в различных мероприятиях и проектах. Мы же, вольно или невольно, обязаны суметь держать доверенный нам титул.
Люди узнают меня даже без косметики и говорят теплые слова, которые, конечно, ласкают слух. Советую женщинам не отдаляться от своей природной внешности, я всегда стараюсь быть в образе матери: именно в этом состоит подлинная красота женщины. Одной лишь улыбкой женщина способна скрыть все свои недостатки.
– А кого Вы считаете красивой женщиной?
– Для меня красивой является самодостаточная и любимая женщина. Моя судьба сложилась так, что окружающие меня люди повысили мою самооценку. Я долгие годы была очень закомплексованной и удивлялась, почему на конкурсах меня признавали победительницей, красавицей. Это имеет свою предысторию: в школьные годы из-за моего высокого роста мальчишки нашего класса не считали меня красивой девочкой, никогда не обращали внимания. Я не могла верно оценить свою подлинную красоту. А на конкурсах, в которых участвовала из простого любопытства, не была самоуверенной: видя смелое поведение других девушек, невольно сникала. Однако со временем все вошло в нормальное русло.
– Есть образ женщины, оказывающей на Вас большое влияние?
– Мне нравятся добрые женщины, которые свое время и усилия посвящают помощи людям. В окружении знаю много таких женщин, одна из которых – основатель ОО «Армянские матери» Нарине Манукян. Ее деятельность достойна похвалы.
– Вы известная женщина, титулованная красавица, всегда находившаяся в центре внимания мужчин и недостатка в комплиментах не испытывавшая. Как поняли, что Ваш будущий супруг не руководствовался этим «принципом», а просто нашел женщину, с которой захотел прожить свою жизнь?
– У симпатизирующих мне мужчин всегда ощущала это обстоятельство. Супруг мой, Мнацакан, знал, что я титулованная красавица. Думаю, не каждый мужчина рискнул бы жениться на известной женщине, особенно красавице: армянские мужчины больше предпочитают женщин, находящихся в тени.
Мнацакан сильный мужчина, в тот момент он счел, что я достойна быть рядом с ним. �?менно этой смелостью он меня и пленил. Он осознанно и с готовностью пошел на этот шаг, относясь ко мне как к равной. Сейчас с уверенностью могу сказать, что мое замужество успешно, поскольку решение это приняли в зрелом возрасте. Даже через десять лет мы убеждены, что не ошиблись в выборе.
– Как нашел Мнацакан свою красавицу?
– Мой будущий супруг проживал в России, был бизнесменом, по роду деятельности периодически приезжал в Армению. Его предки были очевидцами Геноцида армян, и чтобы сохранить память о них, он поклялся друзьям, что женится только на армянке.
В Армении его пытались знакомить с разными девушками, потом показали фотографию, на которой я была с другой девушкой. Его хотели познакомить с той девушкой, поскольку думали, что я настолько «недостижима», что вряд ли что-либо получится (смеется).
Но он упорно выбрал меня, и при посредничестве нашего общего друга на одном из мероприятий мы познакомились. В нашей семье никогда не было ссор. Правда, бизнес мужа в Москве, но дела он уладил так, чтобы всегда быть вместе со мной, из Армении отсутствует редко. Он всегда помогал мне, был прочной опорой.
�?деальный отец, дети очень привязаны к нему. В этом году впервые дети с отцом и тетей на весенние каникулы отправились отдыхать в Дубай. По стечению обстоятельств мне не удалось присоединиться к ним.
В моих интервью неоднократно отмечала, что готова родить четвертого, пятого ребенка. Это решение абсолютно не является стремлением похвалить нашу семью, привлечь внимание людей: я пытаюсь собственным примером стимулировать в Армении многодетность. Если хотим преодолеть нынешние вызовы Армении, прежде всего нужно думать о росте народонаселения. По множеству причин я могла бы не думать больше о рождении детей. Но сочла долгом идти вперед и реализовать идеологию нашей семьи.
– Как проходит в Вашем доме месячник, посвященный женщинам?
– Меня в эти дни больше всего радует присутствие на праздничных утренниках моих детей, где с трепетом в сердце слушаю их декламацию и пение. Вообще, не дожидаюсь особых праздников, чтобы интересно провести день.
Помню, мы с сестрой прилагали усилия, чтобы превратить день в праздник для мамы. Покупали для нее подарки и цветы, готовили красочные открытки, тем самым вызывая улыбку нашей любимой мамочки.
– �? последний вопрос: Гоар, Вы предчувствовали такую судьбу?
– Никогда не думала, что жизнь моя сложится так, произойдут оглушительные перемены как в деловой, так и личной жизни. Будто известная сказка о Золушки повторилась со мной: не успевала о чем-либо мечтать, на следующий же день мечта становилась реальностью. В тот момент не понимала, что происходит со мной, но теперь, окидывая ретроспективным взглядом прожитые годы, понимаю, что действительно родилась под счастливой звездой.
В моей жизни бывали мгновения, когда можно было легко соблазниться и идти иным путем. В 17-летнем возрасте я осознанно совершила нравственно верные шаги. Никогда не допускала ошибок и всегда находила силы и веру противостоять испытаниям.
Уверена, что в те мгновения отец с неба говорил и сопутствовал мне (мне было 10 лет, когда он скончался). Всех своих успехов и побед я достигла только честным путем.