Կլետիս Պէրէճիքլեանը` Նոր Հարաւային Ուելսի Վարչապետ
Կլետիս Պերեճիքլեան  Յունուար 23-ին միաձայն ընտրուած է Լիպերալ կուսակցութեան ղեկավարի պաշտօնին` դառնալով  Աւստրալիոյ Նոր Հարաւային Ուելս նահանգի 45-րդ վարչապետը: «Հայերն այսօր» փոխանցմամբ` այս մասին կը տեղեկացնէ բրիտանական The Guardian պարբերականը:
Լիպերալ կուսակցութեան կողմէն հրաւիրած հանդիպումը տեւած է առաւելագոյնը 15 վայրկեան: Պէրէճիքլեան, իբրեւ կուսակցութեան առաջնորդ ընտրելուելէն զատ, անոր տեղակալ ընտրուած է ելեւմտական նախարար Տոմինիք Փերոդեդը: Կ՝ակնկալուի, որ Պերեճիքլեանի երդմնակալութեան արարողութիւնը տեղի ունենայ Յունուար 23-­ի երեկոյեան` Կառավարութեան տան մէջ կայանալիք ձեռնարկին:
«Ես Սիտնէյ  ծնած եմ, բայց ծնողներս գաղթականներ էին, ուստի մենք տան մէջ հայերէն կը խօսէինք: Երբ դպրոց գացի, անգլերէն ոչ մէկ բառ գիտէի, բայց մայրս միշտ կ’ըսէր ինծի. «Անգամ եթէ համոզուած չես, թէ ինչ կը հարցնէ ուսուցիչդ, ձեռքդ բարձրացուր»: Ասիկա է , որ միշտ առաջ մղած է զիս ողջ կեանքիս ընթացքին»,-իր ելոյթին ժամանակ պատմած է Պերեճիքլեան:
Աւելցնենք, որ Աւստրալիոյ Նոր Հարաւային Ուելս նահանգի վարչապետ Մայք Պերդը որոշած էր անձնական պատճառներով հեռանալ քաղաքականութենէն:
Հեռանալէն առաջ վարչապետ Մայք Պերդ այդ պաշտօնին իր աջակցութիւնը  յայտնած է հայուհի Կլետիս Պերեճիքլեանին: Ան կը վստահեցնէ, որ Կլետիսը հիանալի վարչապետ կ’ըլլայ, որուն շնորհիւ Ուելսը կ’ունենայ կայուն յառաջընթաց: Ատոր մասին կը վկայեն նաեւ նախարարի պաշտօնին անոր  ունեցած մեծ յաջողութիւնները: Տեղի քաղաքական գործիչները համոզուած են, որ Կլետիսը` որպէս վարչապետ, պիտի զարմացնէ բոլորը:

Глэдис Береджиклян – премьер-министр Нового Южного Уэльса
Глэдис Береджиклян 23 января единогласно была избрана на должности руководителя Либеральной партии, став 45-м премьер-министром австралийского штата Новый Южный Уэльс.   Как передает «Армяне сегодня», об этом сообщает британское издание The Guardian.
Приглашенная Либеральной партией встреча продлилась 15 минут. Помимо избрания Береджиклян лидером партии, на должность ее заместителя был избран министр финансов Доминик Перотет.
Ожидается, что церемония клятвы состоится вечером 23 января на мероприятии в Доме правительства.
«Я родилась в Сиднее, но родители были беженцами, ьак что дома мы говорили на армянском. Когда пошла в школу, не знала ни одного слова по-английски, но мама всегда говорила мне: «Если даже не уверена, что тебя спрашивает учитель, все равно поднимай руку». Жто всегда двигало меня вперед на протяжении всей жизни», – рассказала в своем выступлении Береджиклян.
Добавим, что премьер-министр Австралийского штата Новый Южный Уэльс Майк Берд по личным причинам решил покинуть политику, а перед уходом выразил поддержку в назначении на этот пост армянки Гледис Береджиклян. Он заверяет, что Гледис будет прекрасным премьер-министром, благодаря чему будет обеспечен стабильный прогресс Уэльса.  Об этом свидетельствуют также ее успехи  на посту министра.   Местные политические деятели убеждены, что Гледис, как премьер-министр, удивит многих.