ՀՀ Սփիւռքի Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Ընդունեց Աւստրալիայէն Վերադարձած Երգիչները
ՀՀ Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց  նախարարութեան «Աւստրալիոյ հայ համայնքներու կրթամշակութային հիմնախնդիրներու լուծման աջակցութիւն»  ծրագիրի ծիրէն ներս   Աւստրալիոյ մէջ համերգային ծրագիրով հանդէս եկած  երգիչներ Ռուզաննա Աւետիքեանը, Սերգէյ Այվազեանը եւ Արմէն Դաւթեանը:
Ծրագիրի իրականացման աջակցած են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Աւստրալիոյ  մասնաճիւղը եւ Հայաստանեայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցւոյ Աւստրալիոյ եւ Նոր Զելանտիոյ  հայոց թեմի Առաջնորդ  տէր Հայկազուն  եպիսկոպոս Նաջարեան: Երգիչները ընտրուած են համայնքին կողմէ եւ Նոյեմբեր  12-ին,  մասնակցած են «Հայաստան»հիմնադրամի ամէնամեայ դրամահաւաք-ճաշկերոյթին, հանդէս եկած կատարումներով: Ճաշկերոյթէն գոյացած գումարը յատկացուած է ապրիլեան պատերազմին ժամանակ զոհուած զինուորներու ընտանիքներուն:
Ջերմօրէն ողջունելով հիւրերը` նախարարը իր գոհունակութիւնը յայտնեց Աւստրալիոյ համայնքին համար համերգներով հանդէս գալու, հայ երգարուեստը պատշաճ ներկայացնելու համար` յոյս յայտնելով, որ անոնց կատարած երգերը ազդակ կը հանդիսանան երիտասարդներուն համար պահպանելու իրենց ազգային ինքնութիւնն ու հայ մշակոյթը այդ հեռաւոր երկրին մէջ, ուր Հայաստանէն մեկնած արուեստագէտներուն կ’ընդունեն բացառիկ ոգեւորութեամբ ու սիրով: Սփիւռքի նախարարը նշեց, որ 2013 թուականէն ծրագիրի ծիրէն ներս  իրականացուած ձեռնարկները կը նպաստեն Աւստրալիոյ հայ համայնքի մշակութային կեանքի աշխուժացման, համայնքներուն մէջ նոր կրթական համակարգերու ներդրման, ուսուցիչներու պատրաստման ու վերապատրաստման, համայնքի կրթօճախները կ’ապահովուին համապատասխան դասագիրքերով, ձեռնարկներով, մեթոտական նիւթերով:
Ծրագիրին մասնակցած երգիչները շնորհակալութիւն յայտնեցին վստահութեան համար եւ արտայայտեցին իրենց հիացմունքը համայնքի ջերմ ընդունելութեան, համերգները կազմակերպելու համար, նշեցին, որ յատկապէս տպաւորիչ էր Սիտնէյի ՀԲԸՄ «Ալեքսանտր» վարժարանին մէջ Հայ Մշակոյթի օրուան ծիրէն ներս կազմակերպուած համերգը:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла возвратившихся из Австралии певцов
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла выступавших с концертами в Австралии в рамках программы Министерства «Содействие в решении образовательно-культурных проблем армянских общин Австралии» певцов Рузанну Аветикян, Сергея Айвазяна и Армена Давтяна.
Реализации программы содействовали Австралийский филиал Общеармянского фонда «Айастан» и предстоятель епархии Армянской Апостольской церкви в Австралии и Новой Зеландии епископ Айказун Наджарян. Певцы были отобраны общиной и 12 ноября участвовали в ежегодном благотворительном банкете фонда «Айастан», на котором выступили. Вся сумма, собранная во время банкета, была выделена семьям воинов, погибших во время апрельской войны.
Тепло приветствовав гостей, министр выразила удовлетворение концертами для армянской общины Австралии, представление должным образом армянского песенного искусства, выразив надежду, что исполненные ими песни послужат мессиджем для молодежи сохранять свою национальную идентичность и армянскую культуру в этой далекой стране, где прибывающих из Армении деятелей искусства принимают с исключительным воодушевлением и любовью.
Министр Диаспоры отметила, что мероприятия, осуществленные в рамках программы начиная с 2013 года, способствуют активизации культурной жизни армянской общины, внедрению в общинах новых образовательных систем,  подготовке и переподготовке учителей, очаги образования общин обеспечиваются соответствующими учебниками, пособиями, методическими материалами.
Участвовавшие в программе певцы выразили благодарность за оказанное доверие и выразили свое восхищение теплым приемом в общине, организацией концертов, отметив, что особенно впечатляющим был концерт, организованный в рамках Дня армянской культуры в Сиднейской гимназии «Александр» ВАБС.