Սուրիոյ ՄԷջ Խուճապային Տրամադրութիւնները Արհեստածին Են. Լեւոն Անտոնեան (տեսանիւթ)
Վերջին շրջանին Սուրիոյ մէջ, մասնաւորապէս` Հալէպի մէջ տիրող իրավիճակը անհանգստութեան ալիք  բարձրացուցած է հայկական միջավայրին մէջ: Սեպտեմբեր 30-ին զինեալ ահաբեկչական խմբաւորումները հրթիռակոծած էին Հալէպի Նոր գիւղ եւ Վիլլաներ հայաշատ թաղամասերը, որուն արդիւքով, ցաւօք սրտի, ունեցանք հայ զոհեր ու վիրաւորներ:
Այս կապակցութեամբ Հալէպի մէջ տիրող իրավիճակին մասին մամուլի մէջ յայտնուեցան տարաբնոյթ յօդուածներ ու մեկնաբանութիւններ` ոչ ստոյգ եւ խուճապային տրամադրութիւններով:
Հաւաստի տեղեկութիւններ ընթերցողներուն փոխանցելու համար` «Հայերն այսօր»-ը զրուցած է ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան Մերձաւոր եւ միջին արեւելքի երկիրներու վարչութեան պետ Լեւոն Անտոնեանի հետ, որ օրերս Հայաստանէն Սուրիոյ ժողովուրդին ուղղուած մարդասիրական օգնութիւնը փոխանցող պատուիրակութեան կազմին հետ մեկնած էր Սուրիա:

Levon Antonyan: “The anxiety in Syria is artificial” (video)
The situation in Syria, particularly in Aleppo recently became a matter of concern for the Armenians of Syria. On September 30, armed terrorist groups shelled the Armenian-populated Nor Kyugh and Villaner districts of Aleppo, and unfortunately, there were many Armenians who were killed or wounded.
In this regard, the presses released various articles and commentaries regarding the situation in Aleppo, but the information was imprecise and caused anxiety.
To transmit reliable information to our readers, Hayern Aysor talked to Head of the Department of the Armenian Communities of the Near East and Middle East at the RA Ministry of Diaspora Levon Antonyan, who was recently in Syria as part of the delegation that transferred the humanitarian assistance that Armenia had sent to the people of Syria.