ՀՀ Սփիւռքի Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Ընդունած Է Աւստրիացի Հայագէտ Եասմին Տում-Թրակութը
Հոկտեմբեր 5-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց Զալցպըրկի համալսարանի Քրիստոնէական արեւելքի հետազօտական կեդրոնի հայագիտութեան ամպիոնի վարիչ Եասմին Տում-Թրակութը:
Հանդիպման ընթացքին քննարկուեցան հայագիտութեան առնչուող հարցեր: Աւստրիացի հայագէտը Սփիւռքի նախարարին ներկայացուց իր նախաձեռնութեամբ իրականացուած գիտական ու հասարակական բազմաթիւ նախագիծերը, ինչպէս նաեւ` իր ղեկավարած ամպիոնին եւ կեդրոնին գործունէութիւնը:
Եասմին Տում-Թրակութը Հրանոյշ Յակոբեանին հետ քննարկեց իր վերջին` «Փեոխի հայերը» նախագիծը, որուն ծիրէն ներս հայագէտը ուսումնասիրած է Աւստրիոյ պետական արխիւներուն մէջ պահուող Առաջին Համաշխարհային պատերազմի տարիներուն հայ ռազմագերիներուն վերաբերեալ հետազօտութիւնները: առաջին աշխարհամարտի տարիներուն պետական հրամանով մարդաբան Ռուտոլֆ Փեոյխին յանձնարարուած է ցեղային հետազօտութիւններ կատարել Աւստրիոյ ռազմական ճամբարներուն մէջ գտնուող Ռուսական կայսրութեան 5000 ռազմագերիներու շրջանակին մէջ, որոնցմէ մօտ 191-ը` հայեր էին: Հայագէտին խօսքով` արխիւային փաստաթուղթերը կը պարունակեն հայերու անձնական տուեալները, հետազօտութիւններուն ընթացքին կատարուած է ֆիզիքական տուեալներու չափագրում եւ հաւաքագրում:
Եասմին Տում-Թրակութը հետազօտած է հայ ռազմագերիներու յետագայ ճակատագիրները, գտնելով անոնց ժառանգները եւ ուսումնասիրութեան նիւթերը` լուսանկարները, փաստաթուղթերը, վերադարձուցած ռազմագերիներու ընտանիքներուն:
Աւստրիացի հայագէտը Հրանոյշ Յակոբեանի հետ զրոյցին նաեւ յայտնեց, որ նպատակ ունի ուսումնասիրելու հայոց պատմութեան չբացայայտուած այլ էջեր:

On October 5, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Head of the Chair of Armenian Studies of the Center for the Research of Christian East at the University of Salzburg Jasmine Dum-Tragut.
During the meeting, the sides discussed issues related to Armenian studies. The Austrian Armenologist introduced the Minister of Diaspora to her several social and academic projects, as well as the activities of the Chair of Armenian Studies and the Center.
Jasmine Dum-Tragut and Hranush Hakobyan discussed Dum-Tragut’s latest project called “The Armenians of Pöch” through which the Armenologist has examined the studies on Armenian prisoners of war of WWI kept in the national archives of Austria. During the years of WWI, by a state order, anthropologist Rudolf Pöch was assigned to conduct racial studies among 5,000 prisoners of war of the Russian Empire located in the military camps of Austria, and out of those 5,000, 191 were of Armenian descent. According to the Armenologist, the archival documents contain the Armenians’ personal data, and the physical data of the Armenians were measured and compiled.
Jasmine Dum-Tragut has also conducted research on the future destinies of Armenian prisoners of war, found their inheritors and materials for study (photos, documents) and has returned them to the families of the prisoners of war.
During the meeting, the Austrian Armenologist also informed that she was planning on examining other unrevealed episodes of Armenian history.