Սուրիահայ Բժիշկի Բարեգործական Ծրագիրները Հայաստանի Մէջ Կը Շարունակուին
Բժշկական գիտութիւններու դոկտոր, վիրաբոյժ, բազմաթիւ բժշկական աշխատութիւններու հեղինակ, ACMA-ի (Հայկական Քրիստոնէական Բժշկական Միութեան) հիմնադիր եւ նախագահ դոկտոր Ճանի Հատատը կրկին Հայաստանի մէջ է:
Տարին 2-3 անգամ սուրիահայ բժիշկը կու գայ ու վիրահատութիւններ կը կատարէ Հայաստանի տարբեր բժշկական հաստատութիւններու եւ ԼՂ-ի մէջ: Այս այցի ծիրէն ներս` 1 շաբթուան ընթացքին, բժիշկը կը հասցնէ քանի մը հարիւրի հասնող հիւանդներու զննել եւ անհրաժեշտութեան պարագային` վիրահատել:
Բժիշկ Հատատը արդէն 38-րդ անգամն է, որ նման այց կը կատարէ Հայաստան: Այս այցի ծիրէն ներս Ճանի Հատատ հերթական անգամ այցելեց Գիւմրի, ուր Սեպտեմբեր 22-24 տարաբնոյթ 50 վիրահատութիւն կատարած է, իսկ մինչ այդ աւելի քան 200 խորհրդատուութիւն: Այս անգամ վիրահատութեան ու խորհրդատուութեան համար Գիւմրի եկած էին ոչ միայն Շիրակի մարզի տարբեր համայնքներէն, այլ նաեւ Լոռիէն ու հարեւան Վրաստանի հայաբնակ համայնքներէն: Ինչպէս միշտ, այս անգամ եւս բժիշկին կը դիմէին ճողուածքներ, թութք, խպիպ, քաղցկեղ եւ այլ խնդիրներ ունեցող անձիք: Իւրաքանչիւր վիրահատութիւն բժիշկին կողմէ կը կատարուի փոքր բացուածքով, որ հնարաւորութիւն կու տայ հիւանդին հէնց նոյն կամ յաջորդ օրը արդէն դուրս գրուիլ հիւանդանոցէն:
Բժիշկը դեռեւս 2000 թուականէն իր կեանքի սկզբունքը դարձուցած է պարբերաբար Հայաստան այցելելով` անվճար վիրահատութիւններ կատարելն ու բուժօգնութիւն ցուցաբերելը, բայց արմատներն ու նախապատմութիւնը բաւականին խորն են` 1988թ-ի աղէտալի երկրաշարժի ժամանակ բժիշկը կ’աշխատէր Քուէյթի մէջ:

Благотворительные проекты сирийского врача-армянина в Армении продолжаются
Доктор медицинских наук, хирург, автор многочисленных медицинских трудов, учредитель и президент ACMA (Армянской Христианской медицинской   ассоциации) доктор Джани Хадат вновь в Армении.
Сирийский врач-армянин 2-3 раза в год приезжает и делает операции в различных медицинских учреждениях Армении и НКР. В рамках таких  визитов в течение недели врач успевает  обследовать несколько сот больных и в случае необходимости прооперировать.
Доктор Хадат уже в 38 раз приезжает в Армению с такой миссией. В рамках нынешнего визита он в очередной раз побывал в Гюмри, где с 22 по 24 сентября выполнил 50 различных операций, а до того провел более 200 консультаций. На этот раз для операций и консультаций в Гюмри приехали  люди не только из разных общин Ширакской области, но и из Лори и армянонаселенных пунктов соседней Грузии. Как всегда, и на этот раз к доктору обращались лица, страдающие грыжей, геморроем, зобом, раком и другими болезнями. Любая операция врачом производится с маленьким надрезом, что дает пациенту возможность выписаться из больницы в тот же или на следующий день.
Врач еще с 2000 года сделал принципом своей жизни периодически приезжать в Армению, делать бесплатные операции, оказывать медицинскую помощь, однако корни и предыстория довольно глубоки – во время трагического землетрясения 1988 года доктор работал в Кувейте.