Մենք Այլեւս Պատմութեան Քննութիւնը Բռնած Պետութիւն Ենք. ՀՀ Վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Կարէն Կարապետեան շնորհաւորական խօսք յղած է Հայաստանի Հանրապետութեան անկախութեան 25-րդ տարեդարձին առթիւ: ՀՀ կառավարութեան հասարակայնութեան հետ կապերու վարչութեան փոխանցմամբ, վարչապետին խօսքին մէջ ըսուած է.
Այսօր նշում ենք մեր հայրենիքի կարեւորագոյն պետական տօնը: Տօն, որը խորհրդանշում է ազատ ու անկախ ապրելու մեր դարաւոր կամքն ու նպատակը:
Անկախ պետականութեան քսանհինգ ամեակին նախորդող ամիսներին մեր երկրին բաժին ընկան լրջագոյն մարտահրաւէրներ, որոնք մեր ժողովուրդը յաղթահարեց իրեն բնորոշ արժանապատուութեամբ:
Այսօր, շնորհաւորելով բոլորիս, որպէս անկախ Հայաստանի կառավարութեան ղեկավար` առաջին հերթին գլուխ եմ խոնարհում անկախութեան համար մարտնչած եւ անկախութեան քսանհինգ ամեայ պատմութիւնը կերտած հերոսների առջեւ: Մենք այլեւս պատմութեան քննութիւնը բռնած պետութիւն ենք եւ ունենք բաւարար կամք ու ներուժ` միասնաբար դիմագրաւելու բոլոր փորձութիւնները, ունենք յանձնառութիւն` ստեղծարար աշխատանքով ամրապնդելու անկախ պետականութեան ձեռք բերած արժէքները:
Կրկին շնորհաւորելով Հայաստանի Հանրապետութեան անկախութեան 25-րդ տարեդարձի առթիւ` մաղթում եմ բոլորիս խաղաղութիւն, առաջընթաց եւ նորանոր յաջողութիւններ»:

RA Prime Minister: “We are now a state that has stood the test of history”
Prime Minister of the Republic of Armenia Karen Karapetyan has sent a congratulatory message on the occasion of the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia. According to the Department of Public Relations of the Government of the Republic of Armenia, the message of the Prime Minister reads as follows:
“Dear compatriots,
Today we are celebrating the most important holiday of our homeland. It is a holiday that symbolizes the centuries-old will and goal of our nation to live freely and independently.
During the months preceding the 25th anniversary of Independence, our country had its share of serious challenges that our nation overcame with the dignity that is characteristic of the nation.
Today, congratulating all of us, as head of the government of Armenia, I first and foremost bow in memory of the heroes who fought for independence and shaped the 25-year history of independence. We are now a state that has stood the test of history and have enough will and potential to resist all trials and tribulations together. We have the commitment to reinforce the values of our independent state through creative efforts.
Congratulating everyone on the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia once again, I wish all of us peace, progress and more success.”