Սփիւռքի Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Ընդունեց Պետիկ Պետրոսեանը
Օգոստոս 23-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց Եւրոպայի Հայ դատի Միջին Արեւելքի պատասխանատու, «Արեւելքի քրիստոնեաներ» կոմիտէի փոխնախագահ Պետիկ Պետրոսեանը:
Հանդիպման Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան կարեւոր համարեց Հայ դատի իրականացուցած աշխատանքները Եւրոպայի, Միջին Արեւելքի եւ Արցախի մէջ:
Զրոյցին ընթացքին քննարկուեցան Արեւելքի մէջ, մասնաւորապէս` Սուրիոյ եւ Իրաքի հայերու, քրիստոնեաներու իրավիճակին, Հայ դատի եւ «Արեւելքի քրիստոնեաներ» կոմիտէին կողմէ անոնց ցուցաբերուած աջակցութեան առնչուող հարցեր:
Պետիկ Պետրոսեան նախարարին հետ զրոյցին նշեց, որ 2014, 2015 թուականներուն այցելած է Լիբանանի, Սուրիոյ եւ Իրաքի մէջ ապաստանած հայ եւ քրիստոնեայ գաղթականներու տուներ, ճամբարներ` իրավիճակին ծանօթանալու եւ անոնց իրական խնդիրները հանրութեան ներկայացնելու:
Հանդիպման ընթացքին մատնանշուեցան համատեղ ծրագիրներու մէջ համագործակցութեան, Սփիւռքի նախարարութեան դերակատարութեանը առնչուող հարցեր:
Հրանոյշ Յակոբեան եւ Պետիկ Պետրոսեան քննարկեցին նաեւ հայկական ինքնութեան, հայապահպանութեան, Սփիւռքի եւ Հայաստանի Հանրապետութան յարաբերութիւններու աշխուժացման եւ ամրապնդման հետ կապուած հարցեր:
Անդրադառնալով Եւրոպայի հայկական համայնքներուն` առաջարկուեցաւ համատեղ ծրագիրներու իրականացմամբ աշխուժացնել Սփիւռքի նախարարութեան եւ Եւրոպայի հայկական համայնքներու միջեւ կապերը:
Քննարկուեցաւ նաեւ Արեւելքի մէջ քրիստոնեաներու իրավիճակին վերաբերող համաժողովի իրականացման հեռանկարները:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла Петика Петросяна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 23 августа приняла ответственного за Средний Восток Ай-Дат Европы, вице-председателя комитета «Христиане Востока» Петика Петросяна.
На встрече министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила важность работы, проделанной Ай-Дат в Европе, на Среднем Востоке и Арцахе.
В ходе беседы были обсуждены вопросы, связанные с положением армян, христиан на Востоке, в частности, в Сирии и �?раке, содействием, оказанным им Ай-Дат и комитетом «Христиане Востока».
Петик Петросян отметил в беседе с министром, что в 2014, 2015гг. посещал дома, лагеря  в Ливане, Сирии, �?раке, где нашли приют армяне и другие христиане, чтобы ознакомиться с ситуацией и представить общественности их реальные проблемы.
В ходе встречи были отмечены вопросы, касающиеся сотрудничества в совместных программах, роли Министерства Диаспоры.
Грануш Акопян и Петик Петросян обсудили также вопросы, связанные с армянский идентичностью, сохранением армянства, активизации и укрепления отношений Диаспоры и Республики Армения.
Коснувшись армянских общин Европы, было предложено посредством реализации совместных программ активизировать связи Министерства Диаспоры и армянских общин Европы.