ՀՀ ՍՓԻՒՌՔԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹԻՒՆԸ 5 ՏԱՐԵԿԱՆ Է
Եբեւան քաղաքի պատմութեան թանգարանի աշխատակազմի անունէն ջերմօրեն կը շնորհաւորեմ Ձեզ եւ Ձեր աշխատակագմին`  Սփիւռքի նախարարութեան 5-ամեայ յոբելեանի առթիւ, մաղթելով առողջութիւն, յաջողութիւն եւ նորանոր ձեռքբերումներ Ձեր պատասխանատու ու հայրենանպաստ աշխատանքին մէջ:
Անցած հինգ տարիներուն ընթացքին անգնահատելի Է Ձեր նպաստր ոչ միայն նախարարութեան կայացման, այլեւ Հայրենիք-Սփիւռք կապերու ամրապնդման գործին մէջ, որուն որպէս  արդիւնք եղան բազմաթիւ գործարար հանղիպումներ ու ծրագիրներ, մշակութային ձեռնարկները, մայրենիի ուսուցանումն ու տարածումը, սուրիահայերու բազմաթիւ խնդիրներու լուծումը:
Իր նորարարութեամբ եւ առանձնայատկութեամբ կարելի Է նշել «Արի տուն» ծրագիրը, որու ծիրէն ներս  Երեւան քաղաքի պատմութեան թանգարանի եւ սփիւռքի նախարարութեան համագործակցութեան արդիւնքով մեր թանգարան  այցելած է շուրջ  4000 սփիւռքահայ պատանի ու աղջիկ, ծանօթացած մայրաքաղաքի անցեալի ու ներկայի պատմութեան եւ վերադարձած` տուեալ երկրին մէջ ստանձնելով մեր փոքրիկ հայրենիքի դեսպանի առաքելութիւնը …
Համոզուած ենք, որ նախարարութիւնը իր փորձառու եւ գործունեայ նախարարի ղեկավարութեամբ ապագային եւս կեանքի պիտի կոչէ նման հետաքրքիր ու աննախադէպ ծրագիրներ, որոնք ա´լ աւելի կ’ամրապնդեն Հայրենիք-սփիւռք կամուրջը:

Уважаемая госпожа министр
От имени сотрудников Музея истории города Еревана поздравляю Вас и руководимый Вами коллектив с пятилетним юбилеем Министерства Диаспоры, желаем здоровья, успехов и новых достижений в вашей ответственной и патриотической работе.
Неоценим Ваш вклад в течение минувших пяти лет не только в дело становления Министерства, но и укрепления связей Родина-Диаспора, результатом чего стали многочисленные деловые встречи и программы, культурные мероприятия, изучение и распространение родного языка, решение многочисленных проблем сирийских армян.
По степени новаторства и особенностям можно выделить программу «Ари тун», в рамках которой в результате сотрудничества Музея истории города Еревана и Министерства Диаспоры наш музей посетили около 4 тысяч юношей и девушек из армянской Диаспоры, ознакомились с историей, прошлым и настоящим города, и возвратились, взяв на себя миссию послов нашей маленькой родины…
Убеждены, что Министерство, во главе со своим опытным и деловитым министром, в будущем также претворит в жизнь много таких же интересных и беспрецедентных программ, которые еще более укрепят мост Родина-Диаспора.