Մենք Ծնած Ենք Վրաստան, Բայց Եկած Ենք Հայաստան, Ու Պիտի Երթանք Արցախ….
Յուլիս 11-ին Երեւանի Եղիշէ Չարենցի անուան հ.67 հիմնական դպրոցին մէջ աւարտեցին «Արի տուն» ծրագիրի երրորդ փուլի հայոց լեզուի  հնգօրեայ դասընթացները, որոնք նուիրուած էին ՀՀ անկախութեան 25-ամեակին:  Իւրաքանչիւր ուսուցիչ իր դասասենեակին մէջ ամրակայեց եւ ամփոփեց հաղորդած նիւթը` ըսելիքը համեմելով ազգային երգ ու պարով: Երեխաները, ազգային ոգով տոգորուած, հրաժեշտ տուին ուսուցիչներուն:
Նոյն օրը տեղի ունեցաւ նաեւ սփիւռքի երիտասարդներու հայրենաճանաչութեան «Արի տուն» ծրագիրի երրորդ փուլի մասնակիցներու` Թիֆլիս ապրող հայ երեխաներուն կողմէ պատրաստուած գրական-երաժշտական ցերեկոյթը` կրկին նուիրուած ՀՀ անկախութեան 25 ամեակին (ուսուցչուհի` Մարիամ Սարգսեան):
Մասնակիցները մեծ խանդավառութեամբ երգեցին ազգային-հայրենասիրական երգեր, հանդէս եկան գեղեցիկ պարով, բեմադրեցին հեքիաթ ՀՀ Եռագոյնի մասին, արտասանեցին Է.Չարենցի եւ Պ.Սեւակի բանաստեղծութիւններէն: Անոնք մէկ անգամ եւս հաւաստեցին, որ Հայրենիքը ոչ միայն Հայաստանի մէջ է, այլեւ անոր սահմաններէն դուրս,որ Հայրենիք կայ նաեւ այնտեղ, ուր կը ծածանի մեր Եռագոյնը:
Ցերեկոյթը աւարտեց հետեւեալ խօսքերով`
«Մենք ծնած ենք Վրաստան,
բայց եկած ենք Հայաստան
ու պիտի երթանք Արցախ….»:
Նշենք, որ «Արի տուն» ծրագիրի բոլոր փուլերուն հայոց լեզուի դասընթացները տեղի կ’ունենան  Երեւանի Եղիշէ Չարենցի անուան հ.67 հիմնական դպրոցին մէջ: Ուսուցիչներն են` Շողիկ Փահլեւանեան, Լուսինէ Համբարեան, Անի Խալաթեան, Լուսինէ Հայրիյեան, Գայեանէ Բարսեղեան, Մարիամ Սարգսեան, Այտա Օհանեան, Սերա Շահինեան:

Мы родились в Грузии, но приехали в Армению и поедем в Арцах…
В Ереванской школе №67 им.Егише Чаренца 11 июля завершились пятидневные курсы армянского языка третьего этапа программы «Ари тун», посвященные 25-летию независимости РА. Каждый из педагогов в своем классе закрепил и обобщил преподанный материал, оснащая речь национальными песнями и танцами. Дети, воодушевленные национальным духом, попрощались с учителями.
В тот же день состоялся литературно-музыкальный утренник, подготовленный участниками программы познания Родины «Ари тун», приехавшими из Грузии, который также был посвящен 25-летию независимости РА (педагог Мариам Саркисян).
С большим воодушевлением участники пели народные и патриотические песни, выступили с прекрасным танцем, исполнили постановку, посвященную Триколору РА, декламировали произведения Е.Чаренца и П.Севака. Они еще раз заверили, что Родина не только в Армении, но и за ее пределами, что Родина всюду, где реет наш Триколор.
Завершился утренник следующими словами: «Мы родились в Грузии, но приехали в Армению и поедем в Арцах…)
Отметим, что курсы армянского языка всех этапов программы «Ари тун» проводятся в Ереванской основной школе №67 им.Е.Чаренца. Преподаватели Шогик Пайлеванян, Лусине Амбарян, Ани Халатян, Лусине Айриян, Гаяне Барсегян, Мариам Саркисян, Аида Оганян, Сера Шагинян.