Մենք Ծնած Ենք Վրաստան, Բայց Եկած Ենք Հայաստան, Ու Պիտի Երթանք Արցախ….
Յուլիս 11-ին Երեւանի Եղիշէ Չարենցի անուան հ.67 հիմնական դպրոցին մէջ աւարտեցին «Արի տուն» ծրագիրի երրորդ փուլի հայոց լեզուի  հնգօրեայ դասընթացները, որոնք նուիրուած էին ՀՀ անկախութեան 25-ամեակին:  Իւրաքանչիւր ուսուցիչ իր դասասենեակին մէջ ամրակայեց եւ ամփոփեց հաղորդած նիւթը` ըսելիքը համեմելով ազգային երգ ու պարով: Երեխաները, ազգային ոգով տոգորուած, հրաժեշտ տուին ուսուցիչներուն:
Նոյն օրը տեղի ունեցաւ նաեւ սփիւռքի երիտասարդներու հայրենաճանաչութեան «Արի տուն» ծրագիրի երրորդ փուլի մասնակիցներու` Թիֆլիս ապրող հայ երեխաներուն կողմէ պատրաստուած գրական-երաժշտական ցերեկոյթը` կրկին նուիրուած ՀՀ անկախութեան 25 ամեակին (ուսուցչուհի` Մարիամ Սարգսեան):
Մասնակիցները մեծ խանդավառութեամբ երգեցին ազգային-հայրենասիրական երգեր, հանդէս եկան գեղեցիկ պարով, բեմադրեցին հեքիաթ ՀՀ Եռագոյնի մասին, արտասանեցին Է.Չարենցի եւ Պ.Սեւակի բանաստեղծութիւններէն: Անոնք մէկ անգամ եւս հաւաստեցին, որ Հայրենիքը ոչ միայն Հայաստանի մէջ է, այլեւ անոր սահմաններէն դուրս,որ Հայրենիք կայ նաեւ այնտեղ, ուր կը ծածանի մեր Եռագոյնը:
Ցերեկոյթը աւարտեց հետեւեալ խօսքերով`
«Մենք ծնած ենք Վրաստան,
բայց եկած ենք Հայաստան
ու պիտի երթանք Արցախ….»:
Նշենք, որ «Արի տուն» ծրագիրի բոլոր փուլերուն հայոց լեզուի դասընթացները տեղի կ’ունենան  Երեւանի Եղիշէ Չարենցի անուան հ.67 հիմնական դպրոցին մէջ: Ուսուցիչներն են` Շողիկ Փահլեւանեան, Լուսինէ Համբարեան, Անի Խալաթեան, Լուսինէ Հայրիյեան, Գայեանէ Բարսեղեան, Մարիամ Սարգսեան, Այտա Օհանեան, Սերա Շահինեան:

Participants of “Ari Tun” Program: “We were born in Georgia, but have come to Armenia and will go to Artsakh…”
On July 11, the participants of the third stage of the “Ari Tun” Program completed their five-day Armenian language course dedicated to the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia at Yeghishe Charents School N 67 of Yerevan. Each teacher recapped the materials with Armenian songs and dances, and the children and youth bid their teachers farewell with the national spirit.
On the same day, the Tbilisi-Armenian participants of the third stage of the program recited poems and performed songs during an event that was dedicated to the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia and that they had rehearsed with their teacher Mariam Sargsyan.
With great enthusiasm, the participants sang Armenian national and patriotic songs, performed a beautiful Armenian dance, enacted a fairy tale about the Armenian tricolor flag and recited the poems of Armenian poets Yeghishe Charents and Paruyr Sevak. They showed once again that the Homeland is not only in Armenia, but also outside of Armenia and that the Homeland is where the Armenian tricolor flag is waved.
The event ended with the following words:
“We were born in Georgia,
But we have come to Armenia
And will go to Artsakh…”
Let us mention that the Armenian language courses of all the stages of the “Ari Tun” Program are held at Yeghishe Charents School N 67 in Yerevan. The lessons are taught by Shoghig Pahlevanyan, Lusine Hambaryan, Ani Khalatyan, Lusine Hayriyan,