Սփիւռքահայ Երիտասարդ Առաջնորդները Այցելեցին «Դէպի Հայք» Հիմնադրամ
Յուլիս 7-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Սփիւռք» ամառնային դպրոց ծրագիրի Երիտասարդ առաջնորդները եւ համայնքային գործի կազմակերպիչներ» դասընթացքի մասնակիցները այցելեցին «Դէպի Հայք» հիմնադրամ, ուր հանդիպեցան հիմնադրամի գործադիր տնօրէն Սեւան Գապաքեանի եւ «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի տնօրէն Վարդան Մարաշլեանի հետ:
Հանդիպման սկիզբը Սեւան Գապաքեան ողջունեց սփիւռքահայ երիտասարդներու այցելութիւնը Հայաստան, ապա, ներկայացնելով «Դէպի Հայք» հիմնադրամի ստեղծման պատմութիւնն ու գործունէութիւնը, հետեւեալը ըսաւ. «Հիմնելով այս հիմնադրամը` բոլորիս նպատակն էր ամրապնդել Հայաստանի եւ Սփիւռքի երիտասարդներու միջեւ կապերը, ցոյց տալ անոնց Հայաստանի պատմամշակութային վայրերը, կամաւորական աշխատանքի միջոցով նպաստել Հայաստանի զարգացման` բարձրացնելով Սփիւռքահայ երիտասարդներու ազգային ինքնագիտակցութիւնը»:
Սեւան Գապաքեան ընդգծեց, որ «Դէպի Հայքը» բաց ծրագիր է, որուն կրնան մասնակցիլ 20-32 տարեկան սփիւռքահայ երիտասարդներ: Ծրագիրի տեւողութիւնը 9 շաբաթէն մինչեւ մէկ տարի է: Ներկայացնելով ծրագիրի ծիրէն ներս իրականացուող կամաւորական աշխատանքները` Սեւան Գապաքեան շեշտեց, որ կազմակերպութիւնը ամէն ջանք կը գործադրէ, որպէսզի կամաւորի փորձառութիւնը Հայաստանի մէջ նպատակային  ըլլայ:
«Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի տնօրէն Վարդան Մարաշլեանի խօսքով նմանօրինակ հանդիպումները սփիւռքահայ երիտասարդներուն կ’ոգեշնչեն համայնքներէն ներս հայապանպանական տարբեր ծրագիրներ իրականացնելու եւ, որն ամենակարեւորն է` պահպանելու սեփական ինքնութիւնը:
Հանդիպման ներկայ էին նաեւ «Հայ կամաւորներու  միութիւն» կազմակերպութեան գործադիր տնօրէն Թանիա Շիշանեան եւ «Հայաստանի ֆուլեր տնաշինական կեդրոն»  բարեգործական հասարակական կազմակերպութեան պաշարներու զարգացման ղեկավար Ռուզաննա Սաքանեան: Անոնք եւս երիտասարդներուն ներկայացուցին իրենց կազմակերպութիւններու իրականացուցած աշխատանքը, նպատակներն ու հանդէս եկան գործնական խորհուրդներով:
«Դէպի Հայք» ծրագիրի մասնակիցներէն Մանէ Յակոբեան (Ս. Փեթերսպուրկ), Անահիտ Խալաթեան (Մոսկուա), Մարալ Մանուկեան (Սիտնէյ) եւ Տիգրան Խոտանեան (ԱՄՆ) երիտասարդ առաջնորդներուն պատմեցին ծրագիրէն ստացած տպաւորութիւններուն մասին, ապա յորդորեցին անոնց յաճախ Հայաստան գալ ` չմոռնալու համար իրենց արմատները:

Молодые лидеры армянской Диаспоры посетили фонд «Депи Айк»
Участники курсов «Молодых лидеров и организаторов общинного дела» «Летней школы «Спюрк» Министерства Диаспоры РА 7 июля посетили фонд «Депи Айк», где встретились с исполнительным директором фонда Севаном Кабакяном и директором фонда «Верадарц Айастан» Варданом Марашляном.
В начале встречи Севан Кабакян приветствовал визит молодых армян Диаспоры в Армению, затем, представив историю создания фонда «Депи Айк» и его деятельность, сказал следующее: «Основывая этот фонд все мы преследовали цель укрепить связи между молодежью Армении и Диаспоры, показать им историко-культурные места Армении, посредством волонтерского труда способствовать развитию Армении, повышая национальное самосознание армянской молодежи Диаспоры».
Севак Кабакян подчеркнул, что проект «Депи Айк» открытый, в нем могут участвовать молодые армяне Диаспоры в возрасте 20-32 лет. Продолжительность проекта – от 9 недель до одного года. Представляя волонтерскую работу, выполняемую в рамках проекта, Севан Кабакян отметил, что организация прилагает все усилия, чтобы работа волонтеров в Армении была целенаправленной.
По словам директора фонда «Верадарц Айастан» Вардана Марашляна, подобные встречи воодушевляют армянскую молодежь Диаспоры реализовывать в общинах различные программы по сохранению армянства и, что самое главное, сохранять собственную идентичность.
На встрече присутствовали также исполнительный директор организации «Союз армянских волонтеров» Тания Шишанян и руководитель развития ресурсов общественной благотворительной организации «Домостроительный центр Фулер Армении» Рузанна Саканян. Они также представили молодежи работу, проделанную их организациями, их цели и выступили с практическими советами.
Участники проекта «Депи Айк» Мане Акопян (Санкт-Петербург), Анаит Халатян (Москва), Марал Манукян (Сидней) и Тигран Ходанян (США) рассказали молодым лидерам о впечатлениях, полученных от проекта, и призвали их чаще бывать в Армении, чтобы не забывать свои корни.