Գանատահայերու Աջակցութիւնը` Սահմանապահ Զօրամասերուն
Եղբայրներ Վահան եւ Վարդան Մանուկեաններու բարեգործական նախաձեռնութեան շնորհիւ սահմանամերձ եւս երկու զօրամաս ունեցաւ գերմանական հովուաշուն ցեղախումբի քանի մը ձագեր:
Այս անգամ բարեգործական նախաձեռնութեան միացած էին նաեւ ԱՄՆ բնակող մեր քանի մը հայրենակիցներ:
Գանատաբնակ Մանուկեան եղբայրները արդէն երկրորդ տարին կ’աջակցին սահմանապահ զօրամասերուն: Խումբ մը գանատահայերու աջակցութեամբ հաւաքուած գումարով 2014 թուականի Օգոստոսին առաջին երկու հովուաշունը նուիրած էին գնդապետ Վահէ Յովսէփեանի հրամանատարութեամբ գործող զօրամասին: Առաջին օրուընէ շան ձագերը սիրուեցան եւ դարձան զօրամասի պարծանքը` ոգեւորելով եւ՛ զինուորներուն, եւ՛ հրամանատարական կազմին: 2015 թուականի տարեմուտին մեր սահմաններուն վրայ արդէն 10 ազնուացեղ սահմանապահ հովուաշուն կար: Իսկ այսօր արդէն հովուաշուներու թիւը անցած է հինգ տասնեակը:
– Արեւմտեան երկիրներու զինուած ուժերու մէջ շուները մեծապէս կ’օգնեն սահմանի անվտանգութեան ապահովման: Ցանկալի կ’ըլլար, որ հայկական բանակը եւս ունենար դիրքապահ շուներ: Ցեղատեսակի ընտրութիւնն ալ պատահական չէ. գերմանական հովուաշունը հաւասարակշռուած է, աշխոյժ, անվախ, չափազանց խելացի, ճկուն, հեշտ վարժուող եւ հաւատարիմ,- կը նշէ Վարդան Մանուկեան:
Վերջին մէկ ամսուան ընթացքին ՀՀ հիւսիսարեւելեան շրջաններուն մէջ գտնուող զօրամասերէն մէկուն յանձնուած է 11 հովուաշուն, 3 հովուաշուն ալ` ԼՂՀ սահմանամերձ զօրամասի մը: Երկուքն ալ փոխանցուած է «Արաբօ» կամաւորական ջոկատին:
Հայրենանուէր նախաձեռնութեան այս անգամ աջակցեցան նաեւ ԱՄՆ բնակող Վաչէ Նշանեանը, Փիր Փիլաւեանը, Համլէտ Չօբանեանը եւ Ֆրեզնոյի հայ համայնքը:

Thanks to the charity act of Vahan and Vardan Manoukian, two more bordering military units now have a couple of puppies of German Shepherds.
This time, several Armenian Americans joined the initiative.
The Manoukian brothers are from Canada and have been supporting the bordering military units for the past two years. In August 2014, they raised funds with other Canadian-Armenians and donated the first two German Shepherds to the military unit under the command of Colonel Vahe Hovsepyan. The puppies were loved from the very first day and became the glory of the military unit, motivating the soldiers and the commanders. In late 2015, there were already 10 German Shepherds watching the border. Today, there are over 50.
“Armies of Western countries use dogs to help ensure border safety. It would be nice to see the Armenian army also use border guard dogs. The selection of this type of dogs wasn’t by chance. The German Shepherd is balanced, active, fearless, extremely smart, flexible, easy to train and loyal,” Vardan Manoukian stated.
Over the past month, 11 German Shepherds were presented to one of the military units located in the northeastern sectors of the Republic of Armenia, and 3 German Shepherds were presented to a bordering military unit of the Nagorno-Karabakh Republic. Another two were transferred to the “Arabo” voluntary detachment.
Armenian Americans Vatche Nshanian, Pir Pilavian, Hamlet Chobanian and the Armenian community of Fresno also joined the pro-national initiative this time.