Ազնուաշու´ք Տիկին Հրանոյշ Յակոբեան.
Հոգեկան անխառն ուրախութեամբ եւ սփիւռքահայու արդար հպարտութեամբ կողջունեմ Հայաստանի Հանրապետութեան 22-րդ տարեդարձին զուգահեռ՝ անոր Սփիւռքի նախարարութեան հիմնադրութեան 5-րդ տարեդարձը՝  լի հնգամեայ ազգաշէն բազմաբեղուն գործունէութեամբ, որուն ճարտարապետն ու անխոնջ ղեկավարը հանդիսացաք Դուք, ազնուափա´յլ Տիկին Յակոբեան:
Արդարեւ, աշխարհատարած տարագիր սփիւռքահայութիւնը իր գոյատեւման 90 տարիներու ընթացքին միշտ եղած է զօրավիգ հայրենի Հողին, Ժողովուրդին, Պետականութեան եւ Հայց. Առաքելական Մայր Եկեղեցւոյ խորհրդանիշ Ս. Էջմիածնի՝ մաղթելով անոնց խաղաղ եւ անամպ երկինք, անվտանգ եւ ապահով սահմաններ, առաւել՝ բարեկեցութիւն ու բարգաւաճ կեանք:
Հայրենիք-Սփիւռք փոխյարաբերութեանց ծիրէն ներս ՀՀ Սփիւռքի նախարարութեան հիմնումը եւ անոր ԱՄԵՆԱՀԱՍ բազմաճիւղ գործունէութիւնը՝ իրականացուած Ձեր անսպառ ճիգերով, արժանի է մեր ամբողջ սփիւռքահայութեան անվերապահ յարգանքին ու գնահատանքին: Բաղդատութեան ոչ մեկ եզր՝ նախորդ տասնամեակներու  հայրենիք-սփիւռք փոխադարձ կապերուն հետ համեմատած, եւ այս երեւոյթին իրականացման մէջ մեծ է դերը Ձեր անձնաւորութեան անցեալի եւ ներկայի հարուստ փորձառութեան եւ կարողականութեան:
Առաջին հնգամեակի այս հպարտառիթ հանգրուանին՝ Ձեզի անձնապէս ու Ձեր անձնակազմի բոլոր անդամներուն ու գործակիցներուն կը մաղթեմ քաջառողջ ու երջանիկ կեանք, որպէսզի կարելի դարձնէք իրականացումը Ձեր անկատար տենչերուն եւ անաւարտ իղձերուն: Կը վստահեցնեմ Ձեզ, ազնուափա´յլ Տիկին Յակոբեան, որ Սփիւռք եւ Հայրենիք, թէկուզ հեռու իրարմէ, կը մնան միշտ անբաժան ու միասիրտ, ինչպէս մեր Սիս ու Մասիս զոյգ կատարներն են Արարատին:

С безграничной радостью и справедливой гордостью армянина Диаспоры поздравляю с пятилетием учреждения Министерства Диаспоры РА, празднуемым параллельно с 22-й  годовщиной независимости Республики Армения. Пятилетием, полным разнообразной плодотворной деятельности, архитектором и энергичным руководителем которого являетесь Вы, Высокочтимая госпожа Акопян.
Воистину, разбросанное по всему миру армянство Диаспоры на протяжении 90 лет своего существования всегда поддерживало Родину, Народ, Государственность и символ Армянской Апостольской церкви – Святой Эчмиадзин, желая им мирного и безоблачного неба, безопасных и надежных границ, благосостояния и процветающей жизни.
Основание Министерства Диаспоры РА в рамках взаимоотношений Родина-Диаспора и его многовекторная деятельность Вашими неиссякаемыми усилиями достойны уважения и оценки всего армянства Диаспоры. Никакого сравнения со взаимными связями Родина-Диаспора в течение предыдущих десятилетий. В осуществлении   этого явления велика роль Вашей личности в плане богатого прежнего и нынешнего опыта.
По случаю первой пятилетки существования Министерства лично Вам и всему коллективу желаю крепкого здоровья и счастья, дабы осуществили свои неосуществленные мечты. Заверяю Вас Высокочтимая госпожа Акопян, что Диаспора и Родина, будучи так далеко друг от друга, всегда будут неразлучны, подобно нашим вершинам Сис и Масис на горе Арарат.