Համազգայինի «Սասուն» Մասնաճիւղի «Սիտնէյ»Պարախումբի Ղեկավարը Հիւրընկալուեցաւ Սփիւռքի Նախարարութեան ՄԷջ
Յունիս 6-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց  Համազգայինի «Սասուն» մասնաճիւղի «Սիտնէյ»  պարախումբի ղեկավար Հարմիկ Յակոբեանը:
Ողջունելով  հիւրը` նախարար Հրանոյշ Յակոբեան կարեւոր համարեց Սփիւռքի մէջ ազգային մշակոյթի, աւանդոյթներու պահպանումը, երիտասարդներուն հայկական ազգային երգ ու պարին հաղորդակից դարձնելը: Նախարարը մասնաւորապէս նշեց, որ Սփիւռքի մէջ ազգային ինքնութեան, լեզուի  պահպանման, երիտասարդներու հայրենաճանաչութեան նպատակով  նախարարութիւնը կ’իրականացնէ համահայկական եւ մշակութային տարբեր ծրագիրներ, որոնցմէ ամենակարեւորները «Արի տուն», «Սփիւռք» ամառնային դպրոց, «Մեր մեծերը» ծրագիրներն են, «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատօնը: Նախանշուեցան Հայաստան-Սփիւռք գործակցութեան զարգացման ուղղութեամբ յետագայ ընելիքները:
Քննարկուեցան համագործակցութեան շրջանակները, նախանշուեցան կազմակերպչական  շարք մը հարցեր: Հարմիկ Յակոբեան նշեց, որ պարախումբի պարուսոյց Քոլեթ Մարտիրոսեանը այս տարի պիտի մասնակցի ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Սփիւռք» ամառնային դպրոցի երգի եւ պարի ուսուցիչներու դասընթացքին:
Համազգայինի «Սասուն» մասնաճիւղի «Սիտնէյ» պարախումբը Սիտնէի մէջ կը գործէ 2000թ.-էն: Պարախումբ կը յաճախէ 6-21 տարեկան 230 պատանի ու երիտասարդ: «Սիտնէյ» պարախումբի առաջին համերգը Երեւանի մէջ կազմակերպուած է 2008թ-ին:

Руководитель танцевальной группы «Сидней» филиала «Сасун» Общенационального побывал в Министерстве Диаспоры
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/06/Sasun.jpg)
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 6 июня приняла руководителя танцевальной группы «Сидней» филиала «Сасун» Общенационального Австралии Армика Акопяна.
Приветствовав гостя, министр Грануш Акопян отметила важность сохранения в Диаспоре национальной культуры, традиций, приобщения молодежи к национальной песни и танцу. Министр в частности отметила, что с целью сохранения в Диаспоре национальной идентичности, языка Министерство осуществляет для молодежи различные общеармянские культурные программы, самые главные из которых – «Ари тун», «Летняя школа «Спюрк», «Наши великие» и общеармянский фестиваль «Моя Армения». Были намечены дальнейшие задачи развития взаимодействия Армения-Диаспора.
Были обсуждены рамки сотрудничества, намечен ряд организационных вопросов. Армик Акопян отметил, что хореограф танцевальной группы Колет Мардиросян в этом году примет участие в курсах переподготовки педагогов армянской песни и танца «Летней школы «Спюрк».
Танцевальная группа «Сидней» филиала «Сасун» Общенационального функционирует в Сиднее в 2000 года. Ее посещают 230 юношей и молодых людей в возрасте от 6 до 21 года. Первый концерт группы «Сидней» в Ереване был организован в 2008 году.