Հզօր Հայրենիք Ունենալու Համար Սփիւռքը Եւ Հայաստանը Պէտք Է Միասին Աշխատին.Սերխիօ Նահապետեան
Մայիս 30-ին Ռամկավար ազատական կուսակցութեան (ՌԱԿ) վարչութեան նորընտիր անդամները` վարչութեան նորընտիր ատենապետ Սերխիօ Նահապետեանի գլխաւորութեամբ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան մէջ ընդունեց ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ` վարչութեան ատենապետը իր ողջոյնի խօսքը յղած է ներկաներուն եւ շնորհակալութիւն յայտնած ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանին` պատգամաւորական ժողովի բացման մասնակցելուն եւ ՀՀ Նախագահի ուղերձը ներկայացնելուն համար: «Ռամկավար ազատական կուսակցութիւնը իր պատմութեան մէջ միշտ հայ ժողովուրդի կողքին եղած է: Մենք մեզ «Թէքէեանական» կը կոչենք եւ Վահան Թէքէեանի պատգամն է, որ մեզ աշխատանքի հանդէպ սիրով, հայրենասիրութեամբ կը լեցնէ: Կը հաւաստիացնեմ, որ կուսակցական ըլլալը ամէնօրեայ քրտնաջան աշխատանք կ’ենթադրէ: Մենք համախմբուած աշխատելու կարիքը ունինք, պէտք է նաեւ համագործակցինք սփիւռքի այլ կազմակերպութիւններու հետ` համահայկական նշանակութեան հիմնախնդիրները լուծելու նպատակով: Երիտասարդական Ռամկավար ազատական կուսակցութեան (ԵՌԱԿ) ներկայացուցիչները այսօր կը գործեն շատ խանդավառ, որ մեծապէս կ’ոգեւորէ աւանդական հայ կուսակցութեան տարեց սերունդը:
Սփիւռքի մէջ նոյն հպարտութեամբ, ազգային վառ ապրումներով կ’աշխատինք` ի շահ Հայաստան-Արցախ-Սփիւռք եռամիասնութեան: Աշխարհի բոլոր երկիրներուն մէջ ներկայացուցիչներ ունինք, որոնք հայապահպանութեան ուղղուած տարբեր ծրագիրներ կ’իրականացնեն: Կը վստահեցնենք, որ հզօր Հայրենիք ունենալու համար Սփիւռքը եւ Հայաստանը պէտք է միասին աշխատին:
Կուսակցական կարեւոր առաքելութիւններէն է Հայոց ցեղասպանութեան դատապարտման, Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման ուղղութեամբ տարուող աշխատանքները: Ի հարկէ, մեր ուշադրութեան կեդրոնին մէջ են նաեւ սուրիահայերու հիմնախնդիրները:
Թո՛ղ Աստուած ուժ եւ կարողութիւն տայ` յետագայ ծրագիրները կեանքի կոչելու համար: Մենք հայաստանակեդրոն ու միշտ Հայրենիքի կողքին ենք», -«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ` ըսած է Սերիխիօ Նահապետեան:
Աւելցնենք, որ Ռամկավար ազատական կուսակցութիւնը Մայիս 26-27 Երեւանի` Թէքէեան կեդրոնին մէջ, գումարած է հերթական` 27-րդ Ընդհանուր պատգամաւորական ժողովը: Օրէնսդիր գերագոյն ժողովին մասնակցած են ՌԱԿ-ի 16 շրջաններէ ընտրուած լիազօր ներկայացուցիչներ: Ժողովի աւարտին ընտրուած է կուսակցութեան նոր կեդրոնական վարչութիւնը` ատենապետ Սերխիօ Նահապետեանի (Արժանթին) գլխաւորութեամբ:

Чтобы иметь могучую Родину, Диаспора и Армения должны работать вместе: Сержио Нагапетян
Новоизбранных членов правления партии Рамкавар-Азатакан (ПРА) во главе с новоизбранным председателем правления Серхио Нагапетяном 30 мая в Министерстве Диаспоры РА приняла министр Грануш Акопян
Как передает «Армяне сегодня», председатель правления обратился с приветствием к присутствующим, поблагодарил министра Диаспоры РА Грануш Акопян за участие в делегатском собрании и оглашение послания Президента РА. «На протяжении всей своей истории партия Рамкавар-Азатакан всегда была рядом с армянским народом. Мы называем себя «текеяновцами» и завет Ваана Текеяна всегда преисполняет нас любовью к работе, патриотизмом. Заверяю вас: быть партийцем предполагает каждодневную кропотливую работу. Мы нуждаемся в сплоченной работе, должны сотрудничать также с другими организациями Диаспоры с целью решения задач общеармянского характера. Представители Молодежной партии Рамкавар-азатакан (МПРА) сегодня действуют весьма вдохновенно, что очень воодушевляет старшее поколение традиционной армянской партии.
В Диаспоре мы работаем с той же гордостью, яркими национальными эмоциями в интересах триединства Армения-Арцах-Диаспора. Мы имеем представителей во всех странах мира, которые осуществляют различные программы, направленные на сохранение армянства. Заверяем: чтобы иметь могучую Родину, Диаспора и Армения должны работать вместе.
Важной миссией партии является работа по осуждению Геноцида армян, признанию Нагорного Карабаха. Конечно, в центре нашего внимания и проблемы сирийских армян.
Пусть Бог дарует нам силы и возможности для претворения в жизнь последующих программ. Мы армяностремительны и всегда рядом с Родиной», – как передает «Армяне сегодня», сказал Серхио Нагапетян.
Добавим, что партия Рамкавар-Азатакан 26-27 мая в Ереване, в культурном центре «Текееян» созвала очередное 27-е общее делегатское собрание. В законодательном верховном собрании участвовали полномочные представители, избраненные от 16 регионов ПРА. По окончании собрания было избрано новое центральное правление во главе с председателем Серхио Нагапетяном (Аргентина).