Գերմանիոյ Մէջ, Ի Վերջոյ, Կայացած Է Հայոց Ցեղասպանութեան Զոհերու Յիշատակի Համերգը
Հակառակ Թուրքիոյ բոլոր խոչընդոտներուն` Ապրիլ 30-ին Տրեզտենի մէջ տեղի ունեցած է սիմֆոնիկ նուագախումբի կազմակերպած «Աղէտ» խորագիրով համերգը: Այն նուիրուած եղած է Հայոց ցեղասպանութեան զոհերու յիշատակին, կը գրէ Ermenihaber.am-ը:
Ըստ թրքական «Demokrathaber.net» կայքի` համերգին մասնակցած են հայեր, թուրքեր ու գերմանացիներ: Անգարայի կողմէ համերգը խոչընդոտելու ջանքերուն դէմ իրենց բողոքը արտայայտող որոշ հանդիսատեսներ համերգին եկած են «Danke Dresden» (Շնորհակալութիւն Տրեզտեն) պաստառներով: Համերգային դահլիճի բակին մէջ Ապրիլ 24-ի նուիրուած ժամանակաւոր լուսանկարներու ցուցահանդէս բացուած է:
Յիշեցնենք, որ Տրեզտենի սիմֆոնիկ նուագախումբի` «Աղէտ» անուանումով համերգային նախագիծին Եւրոմիութեան կրթութեան եւ մշակոյթի հարցերով գործակալութիւնը 200.000 եւրոյի աջակցութիւն ցուցաբերած էր:
Գործակալութիւնը նաեւ համերգին մասին տեղեկութիւններ տեղադրած էր ԵՄ կայքին վրայ: Այս ամէնը յարուցած էր Թուրքիոյ դժգոհութիւնը, որմէ ետք սկսած էին բարձր մակարդակով ճնշումներ ԵՄ-ի վրայ:
Ճնշումներէն ու շանտաժներէն յետոյ ԵՄ կայքը հեռացուցած էր համերգին մասին տեղեկութիւնները կայքէն, սակայն ֆինանսական աջակցութիւնը չէր դադրեցուցած:
Նախապէս Տրեզտենի սիմֆոնիկ նուագախումբի հիմնադիր ղեկավար Մարքուս Ռինտթը յայտարարած էր, որ Թուրքիոյ Եւրոմիութեան դեսպանը պահանջած է, որ ԵՄ-ն դադրեցնէ նախագիծին ցուցաբերուող աջակցութիւնը` այդ պահանջը բնորոշելով յարձակում խօսքի ազատութեան դէմ:

In spite of all of the obstacles that Turkey created, the Dresden Symphony Orchestra gave a symphony music concert entitled “Catastrophe” in the German city of Dresden on April 30. The concert was dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide, writes Ermenihaber.am.
According to Demokrathaber.net, among the participants were Turks, Germans and Armenians. Some people protesting Ankara’s efforts to cancel the concert had come with signs reading “Danke Dresden” (Thank You Dresden). A temporary photo exhibition dedicated to April 24th was opened in the yard of the concert hall.
Let us remind that the EU Education, Audiovisual and Culture Executive Agency had provided 200,000 Euros in assistance for the Dresden Symphony Orchestra’s concert entitled “Catastrophe”.
The Agency had also provided news about the concert on the EU website. This had caused Turkey’s discontent, and the country had started pressuring the EU.
After the blackmail and oppression, the EU had removed information about the concert from its website, but hadn’t stopped providing financial assistance.
Earlier, founding director of the Dresden Symphony Orchestra Marcus Rindt had announced that Turkey’s EU Ambassador had demanded that the EU stop providing assistance, viewing it as an attack on freedom of speech.