Ամէնօրեայ Խորհրդակցութիւններ Սփիւռքի Նախարարութեան ՄԷջ
Ամէն օր ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան մէջ, նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի ղեկավարութեամբ, կ’իրականացուին աշխատանքային խորհրդակցութիւններ` վերջին օրերուն Արցախի եւ ղարբաղա-ատրպէյճանական սահմանին ծաւալուող դէպքերուն, ինչպէս նաեւ այն բոլոր ձեռնարկներուն շուրջ, որոնք կը կատարուին Սփիւռքի մէջ` ի զօրակցութիւն եւ օժանդակութիւն Հայաստանի եւ Արցախի:
Սփիւռքի նախարարութեան վարչութիւններու ղեկավարները նախարար Հրանոյշ Յակոբեանին կը ներկայացնեն Սփիւռքի տարբեր համայնքներու մէջ կատարուող այն բոլոր աշխատանքները, որոնք կոչուած են հանրութեան իրազեկելու Արցախի սահմաններէն ներս Ատրպէյճանի բռնարարքներուն մասին, դատապարտելու Ատրպէյճանի նախայարձակումը եւ կոչ ընելու իրենց բնակութեան երկիրներու ղեկավարներուն` սանձելու Ատրպէյճանի նախայարձակ գործողութիւնները:
Նախարարին կը ներկայացուին նաեւ հայկական, համահայկական կառոյցներու եւ կազմակերպութիւններու յայտնի գործիչներու յայտարարութիւնները, դատապարտող կոչերը, հանդիպումները պետական պաշտօնեաներու, բնակութեան երկիրներու իշխանութիւններու եւ խորհրդարանի անդամներու հետ:
Կը ներկայացուի նաեւ Սփիւռքի զօրակցական այն բոլոր ձեռնարկները, որոնք ուղղուած են Արցախին ու ողջ հայ ժողովուրդին: Իւրաքանչիւր օր ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւնը հեռախօսազանգեր կը ստանայ Սփիւռքի տարբեր համայնքներէն, որոնք իրենց զօրակցութիւնը կը յայտնեն Հայաստանին ու Արցախին եւ կ’առաջարկեն` նիւթական, բարոյական, ֆիզիկական օգնութիւններ:

Daily consultations at the RA Ministry of Diaspora
Every day, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan moderates working consultations over the events that are taking place in Artsakh and on the Nagorno-Karabakh-Azerbaijan border, as well as over all the events and initiatives that Diaspora Armenians are taking to express their support and provide their assistance to Armenia and Artsakh.
The heads of departments and divisions of the RA Ministry of Diaspora present all the activities that are being carried out by different communities of the Armenian Diaspora and are aimed at informing the public about Azerbaijan’s aggression against Artsakh, condemning Azerbaijan’s aggression and calling on the leaders of their countries of residence to suppress Azerbaijan’s attacks.
The heads of departments and divisions also present the statements and calls for condemnation by well-known leaders of Armenian and pan-Armenian structures and organizations, as well as their meetings with state officials, as well as with the authorities and the Members of Parliaments of their countries of residence.
They also talk about all the events that Diaspora Armenians hold to support Artsakh and all Armenians. Every day, the RA Ministry of Diaspora receives phone calls from Diaspora Armenians expressing their support to Armenia and Artsakh and offering their moral, material and physical assistance.