«Մենք Անգամ Օտար Միջավայրի Մէջ Մեր Արմատներէն Սնուած Ենք». Լենա Շամլեան
Լենա Շամլեան Հալէպի մէջ երկու աշխատանք ունէր` դպրոցի մէջ  կը դասաւանդէր եւ կը  զբաղէր սեփական գործարարութեամբ: Սակայն խաղաղ ու հանգիստ կեանքը մէկ օրուան մէջ աննկարագրելիօրէն փոխուեցաւ. պատերազմը մտաւ անոնց տուները:
Ձգելով ծննդավայրը, հարազատները, սիրելի Հալէպը` տիկին Լենան տեղափոխուեցաւ ոչ պակաս սիրելի հայրենիք: «Հայերն այսօրի» թղթակիցը սուրիահայ կնոջ հետ խօսած է հալէպեան ջերմ միջավայրի, Արեւմտահայաստանէն ժառանգած աւանդոյթներու ու ներկայի մասին:
Տիկի՛ն Լենա, չեմ գիտեր սուրիահայ մը, ըլլայ Հալէպէն, Դամասկոսէն, թէ Լաթաքիայէն, որ յատկապէս հէնց հալէպեան միջավայրը չսիրէ: Կ’ըսեն` այն իւրայատուկ մշակոյթ ու հետաքրքիր առանձնայատկութիւններ ունի: Պատմէք քիչ մը այդ մասին:
-Այո՛, Հալէպը ուրիշ է: Անգամ հիմա, երբ պատերազմը քանդած է ամէն ինչ, հողին հաւասարեցուցած երբեմնի կենսունակ ու գեղեցիկ քաղաքը, Հալէպը դարձեալ ուրիշ է: Սա փոխադարձ յարգանքի ու ջերմութեան քաղաք է, ուր երկար ժամանակ իսլամ ու քրիստոնեայ, արաբ, հայ ու տարբեր ազգեր ապրած են միասին խաղաղ ու արարող կեանքով:
Մեզի յատկապէս կը յարգէին մեր աշխատասիրութեան ու պատմութեան համար: Կարեւոր գործերը կը վստահէին հայերուն, մեր վարպետները քաղաքով մէկ ճանչցուած էին, որոշակի աստիճանի  հասած էինք բոլոր ոլորտներուն մէջ: Ստեղծած էինք հայկական բարի ու գեղեցիկ մթնոլորտ մը, դարձած Հալէպի սիրտը:
Կը յարգէին մեր կրօնը, մենք ալ` իրենցը: Տեղացիները մեզի երբեք չեն խանգարած: Ունէինք հայկական եկեղեցիներ, դպրոցներ, վարժարաններ, կը նշէինք մեր տօները,  փորձելով հայկականութեան շունչ հաղորդել Հալէպին: Այդպէս ալ կար: Սակայն աւաղ ամէն ինչ գլխիվայր փոխուեցաւ: Հիմա հայկական եկեղեցիները քանդուած են, պահպանուած է միայն Սուրբ Մարիամ Աստուածածին եկեղեցին: Սակայն կան վայրեր մեր ծննդավայրին մէջ, ուր հիմա անգամ կեանքի նշոյլ չկայ: Ցաւը անսահման է: Մեր հանգիստ ու գեղեցիկ կեանքին համար շատ մեծ տուրք վճարեցինք:
-Արեւմտահայաստանի աւանդոյթներն ու բարքերը սուրիահայերը կը պահպանեն նաեւ այսօր: Դուք արմատներով Արեւմտեան Հայաստանի ո՞ր նահանգէն էք եւ ի՞նչ աւանդոյթներ  ժառանգած էք:
– Մեր կեանքը կարծես շրջապտոյտ ըլլայ: Նախ իմ նախնիներս  ստիպուած եղած են Արեւմտեան Հայաստանէն գաղթել Սուրիա, նոյն ճանապարհը դար մը անց մեզի բերաւ հայրենիք: Մեծ հայրս` հօրս հայրը, Ուրֆայէն էր: Գաղթի ճանապարհին հանդիպած է մեծ մօրս, որ այդ ժամանակ փոքր եղած է, աչքի ինկած է իր գեղեցկութեամբ` շէկ մազերով եւ կապոյտ աչքերով: Մեծհայրս վերցուցած է անոր իր հետ, բերած Հալէպ: Տարիներ անց, երբ գեղեցիկ աղջնակը մեծցած է, մեծհայրս ամուսնացած է անոր հետ: Ունեցած են եօթ զաւակ: Հայրիկս չորրորդ երեխան  եղած է ընտանիքին մէջ: Այդպէս հաստատած են, շէն ընտանիք ու տուն ստեղծած:
Իսկ մօրական կողմս Քոնիայէն է, դարձեալ Արեւմտեան Հայաստանէն: Սակայն անոնք թրքախօս էին: Մանկութեան տարիներուն անոնցմէ ես եւ քոյրերս թրքերէն սորված ենք, սակայն մինչ օրս մեծհօրս շուրթերէն հնչած Ուրֆայի բարբառը ականջներուս մէջ է: Նոյնիսկ հիմա ձեռքիս տակ ունիմ ուրֆայական ճաշատեսակներու գրքոյկը, ուր մեր աւանդական ճաշատեսակներն են` բորանի, սարմա` թուփով տոլմա, քուֆթա եւ այլն: Մենք ատոնք այսօր ալ կը պատրաստենք:
Այնթապէն գաղթածներու ժառանգները  իրենց ուտեստները ունին, աւանդոյթները, առանձնայատկութիւնները: Եւ այդպէս շարունակ: Մենք անգամ օտար միջավայրի մէջ մեր արմատներէն  սնուած ենք:
-Տիկի՛ն Լենա, Հալէպ դպրոցի մէջ աշխատած էք նաեւ: Ին՞չ կրթութիւն  ստացած էք: Իմացած 5 լեզուներէն ո՞ր մէկը կը դասաւանդէիք:
– Ես ինքս յաճախած եմ Լազար Նաճարեան-Գալուստ Կիւլպէնկեան կեդրոնական վարժարան, ուր մեծ գիտելիքներու պաշար  հաւաքած եմ: Մենք տունին մէջ, միւս սուրիահայերուն հետ հայերէն խօսած ենք: Հալէպահայերուն անոր համար առանձնակի կը սիրեմ, որ իրար հետ հայերէն կը խօսին, եւ միայն արաբներու հետ` արաբերէն: Այսպիսով` հայոց լեզուին միշտ  անթերի տիրապետած եմ: Դպրոցը աւարտելուս` արաբերէնի պետական քննութիւն կու տայինք, իսկ ատկէ առաջ` հայերէնի, եւ կը ստանայինք հայկական վկայական: Քանի որ արաբերէնը պետական լեզու է, չէինք կրնար վարժ չիմանալ:
Վարժարանը աւարտելէ յետոյ ուսումս շարունակեցի Հալէպի համալսարանին մէջ` որպէս անգլերէնի մասնագէտ: Յետագային նաեւ ֆրանսերէն սորվեցայ, իսկ թրքերէն, ինչպէս նշեցի, մօրական մեծմօրմէս ու մեծհօրմէս  սորված եմ:
Աւարտելէ ետք սկսայ պետական դպրոցներու մէջ անգլերէն դասաւանդել: Սակայն միակ աշխատանքս չէր: Սեփական գործ ունէինք, նաեւ այդ գործերով կը զբաղուէի:
– Ինչպէ՞ս պատերազմը մտաւ Ձեր բնակարանները: Եր՞բ տեղափոխուեցաք Հայաստան:
– Պատերազմը չսպասուած հիւրի նման եկաւ: 2011-ին եկած էինք հայրենիք. հաւաքուած էինք բոլոր դասընկերներով աշխարհի չորս ծագերէն` նշելու դպրոցը աւարտելու 25-ամեակը: Սակայն այդ ժամանակ պատերազմ չկար, մենք վերադառնալու նպատակ չունէինք:
Գիտէք` դուք չէք կրնար պատկերացնել, թէ մեր մօտ ինչպէս կը պահպանուին հայկականն ու հայոց լեզուն, մենք ու մեր երեխաները մեծցած ենք հայրենասիրութեամբ, հայրենիքի կարօտով, անսահաման եղած է մեր սէրը հայրենիքի հանդէպ, հիմա ալ  այդպէս է, սակայն մեր տունը, ունեցուածքը, հարազատները Հալէպի մէջ էին, եւ մենք չէինք կրնար ամէն ինչ ձգել ու գալ: Այդ պատճառով  մենք Հալէպի մէջ փոքրիկ հայրենիք մը ստեղծած էինք:
2012 թուականի Հոկտեմբեր 22-ին եկանք Երեւան: Այդ ժամանակ բոլոր սուրիահայերուն հայկական անձնագիրներ կու տային: Վերցնելու համար պարտադիր պէտք է Երեւան գայինք, եւ մենք իրօք կը ցանկայինք այդ անձնագիրը ունենալ: Եկանք այստեղ առանց որեւէ բանի` յոյսով, որ ետ պիտի երթանք մեր ունեցուածքին համար, սակայն օդակայանը փակուեցաւ, թաղամասերը աւերուեցան, ամէն ինչ կորսուեցաւ:
-Ինչպէ՞ս սկսաք ոտքի կանգնիլ այստեղ:
-Մեզի համար միշտ հայրենիքը խորհրդանշային եղած է` Մասիս, Արաքս, վանքեր ու բնութիւն: Սակայն հայրենիքի մէջ ապրելու փորձ չունէինք: Դժուարութիւններ եղան, այսօր ալ կան: Հեշտ չէ ամէն ինչ սկսիլ զերոյէն, երբ տարիներ շարունակ տուն  ստեղծած ես, աշխատած, երազանքով ու նպատակով ապրած: Սակայն ձեռքերս ծալած նստիլ չէի կրնար: 2 տարի զբաղուեցայ զարդադեղերու վաճառքով, իսկ հիմա ահա այստեղ` «Հալէպի շուկային մէջ», իմ տաղաւարս ունիմ վարձակալութեան հիմունքով:
Վաճառքը քիչ կ’ըլլայ, բայց կը փորձեմ յարմարիլ: Երբ մեր պապերը Հալէպ  եկած են, ցանկացած են այդտեղ իրենց գողտրիկ հայրենիքը ստեղծել: Գալով այստեղ` մենք կը փորձենք մեր ծննդավայրէն մասնիկ մը ստեղծել: «Հալէպի շուկան» կարծես այդ փոքրիկ մասնիկը ըլլայ: Այստեղ ունինք նաեւ սուրիահայ կանանց կազմակերպութիւնը: Ես նաեւ ՀՕՄ-ուհի եմ` Հայ օգնութեան միութեան անդամ:
-Տիկի՛ն Լենա, կ’ենթադրեմ, որ Ձեր հարազատներէն ոմանք մնացած են Հալէպ: Կապ կա՞յ անոնց հետ: Ինչպէ՞ս կ’ապրին պատերազմի մէջ:
-Այո՛, կապը կայ, բայց իրավիճակը ծայրայեղ է: Հայկական դպրոցներէն  քանիս մը հատը կը գործեն: Սուրբ Աստուածածին եկեղեցւոյ մէջ կը կատարուին պատարագներ, Կը նշուին բոլոր տօները` Բարեկենդան, Վարդանանց տօն, Տեառնընդառաջ: Բոլորը մէկ  դարձած են` օգնելով ու հասկնալով զիրար: Կը գործէ նաեւ «Զուարթնոց» երգչախումը, այս դժուարին պայմաններուն մէջ պիտի ելոյթ ունենան: Ես ալ այդ երգչախումբին մէջ երկար տարիներ երգած եմ: Այս ամէնը կ’ապացուցէ, թէ որքան հզօր է սուրիահայ համայնքը: Այն կը ձգտի պահպանել իր ինքնութիւնն ու դիմագիծը նաեւ հիմա` պատերազմի ճիրաններուն մէջ, արեան ու ցաւի մէջ:
Եւ վերջաւորութեան, տիկի՛ն Լենա, ո՞րն է Ձեր ամենամեծ ցանկութիւնը հիմա:
– Խաղաղութիւն ամէնուր, յատկապէս` իմ սիրելի Հալէպին: Թող ոեւէ մէկը չմահանայ, թող ոչ մէկ երեխայ որբ մնայ, թող փախստականներ չըլլան: Մարդկային կորուստը ամենաանդառնալին է: Չնայած անտանելի պայմաններուն` շատերը հիմա ալ չեն ցանկար լքել պատերազմական գօտին, իսկ մեր խաղաղ երկրէն մարդիկ կը հեռանան:

«Даже в чужой среде мы подпитывались своими корнями»: Лена Шамлян
Лена Шамлян имела в Алеппо две работы – преподавала в школе и занималась собственным бизнесом. Однако спокойная, мирная жизнь изменилась в одночасье – война ворвалась в их дом.
Оставив места, где родилась и выросла, родных, любимый Алеппо госпожа Лена перебралась на не менее любимую Родину. Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовала с сирийской армянкой о теплой атмосфере Алеппо, традициях, унаследованных из Западной Армении и сегодняшнем дне.
– Госпожа Лена, я не знаю ни одного сирийского армянина, будь то из Алеппо, Дамаска или Латакии, который не любил бы именно атмосферу Алеппо. Говорят, она обладает специфической культурой и интересными особенностями. Расскажите немного об этом.
– Да, Алеппо совсем другое. Даже сейчас, когда война разорила все, сравняв с землей некогда жизнерадостный и прекрасный город, Алеппо по-прежнему остается чем-то особенным. Это город взаимного уважения и теплоты, где долгие годы мусульмане и христиане, арабы и армяне, и другие нации вместе жили мирной и созидательной жизнью.
Нас особенно уважали за трудолюбие и нашу историю. Важные дела доверяли армянам, наши мастера славились по всему городу, достигли определенного уровня во всех сферах. Создали добрую и прекрасную армянскую атмосферу, стали сердцем Алеппо.
Они уважали нашу веру, мы – их. Местные никогда не препятствовали нам. Были армянские церкви, школы, гимназии, отмечали наши праздники, пытались придать Алеппо армянский дух. Так и было. Но, увы, все перевернулось с ног на голову. Ныне армянские церкви разорены, сохранилась только церковь Святой Марии Богородицы. Но есть и места, где даже признаков жизни не ощущается. Боль безгранична. За нашу спокойную и мирную жизнь мы заплатили неимоверную цену.
– Традиции и нравы Западной Армении сирийские армяне сохраняют и сегодня. �?з какой провинции Западной Армении происходит Ваш род, какие унаследовали традиции?
– Наша жизнь подобна водовороту. Сначала мои предки вынуждены были кочевать из Западной Армении в Сирию, тот же путь спустя столетие привел нас на Родину. Дед был из Урфы, на путях скитаний встретился с бабушкой, которая в то время была юной, бросалась в глаза своей красотой – рыжими волосами и голубыми глазами. Дедушка забрал ее с собой и привез в Алеппо. Спустя годы, когда девочка выросла, дедушка женился на ней. У них было семеро детей. Мой папа был четвертым ребенком в семье. Вот так и обосновались, создали благополучную семью, дом.
Материнская сторона – из Конии, тоже Западная Армения. Но они были туркоязычными. В детские годы мы с сестрами научились у них турецкому языку, но до сего дня в ушах моих звучит урфинский говор дедушки. Сейчас даже имею под рукой книжку рецептов урфинских блюд – наших традиционных блюд, которые мы готовим и сегодня.
Наследники беженцев из Айнтапа имеют свои блюда, традиции, особенности. �? так далее. Даже в чужой среде мы подпитывались своими корнями.
– Госпожа Лена, в Алеппо Вы также работали в школе. Какое получили образование? Какой из пяти языков, которыми владеете, преподавали в школе?
– Сама я посещала центральную гимназию «Лазарь Наджарян-Галуст Гюльбенкян», получила большой запас знаний. На армянском мы говорили дома и с другими сирийскими армянами, которых я особенно уважаю за то, что между собой говорят исключительно по-армянски, а с арабами – на арабском. Армянским языком владею безупречно. При окончании школы сдавали государственный экзамен по арабскому языку, а до того – по армянскому, и получали армянское свидетельство. Поскольку арабский являлся государственным языком, мы не могли не владеть им бегло.
После окончания гимназии продолжила учебу в университете Алеппо, на факультете английского языка. Впоследствии выучила и французский. А турецкому, как уже отметила, научилась у дедушки с бабушкой по материнской стороне.
После окончания начала преподавать в государственных школах английский язык. Но это было не единственной моей работой – у нас был собственный бизнес, занималась и им.
– Как война ворвалась в Ваши дома? Когда перебрались в Армению?
– Война ворвалась, подобно нежданному гостю. В 2011 году приехали в Армению, собрались одноклассниками со всех концов мира, чтобы отметить 25-летие окончания школы. Но в то время войны не было, мы и не думали о возвращении сюда.
Вы не в состоянии представить, как у нас хранились армянственность и армянский язык, мы и наши дети выросли на чувстве патриотизма и тоски по Родине, любовь к которой была безгранична, как и сейчас. Однако наши дома, имущество, родные находились в Алеппо, и мы не могли бросить все и приехать. �?менно поэтому мы создали в Алеппо маленькую Родину.
В Ереван мы приехали 22 октября 2012 года. В то время всем сирийским армянам выдавали армянские паспорта. Для получения непременно надо было приехать в Ереван, а мы очень хотели иметь этот документ. Приехали налегке, в надежде, что вернемся за нашим имуществом, однако аэропорт закрылся, кварталы были разгромлены, все пропало.
– Как начали подниматься на ноги здесь?
– Родина всегда была для нас символом – Масис, Аракс, монастыри и природа. Однако опыта жизни на Родине у нас не было. Трудности были и есть сегодня. Нелегко все начинать с нуля, когда долгие годы создавал дом, трудился, жил мечтами и целями. Но и сидеть сложа руки не могла. Два года занималась продажей косметики, ныне же здесь, на «Рынке Алеппо» имею свой павильон на правах аренды. Торговля не особенно идет, но стараюсь приспособиться. Когда наши деды добрались до Алеппо, хотели создать там свою маленькую родину. Приехав сюда, мы пытаемся создать частицу своих родных мест. «Рынок Алеппо» будто является этой частичкой. Здесь у нас есть и организация сирийских армянок. Я являюсь также членом Союза армянской помощи.
– Госпожа Лена, предполагаю, что некоторые из Ваших родных остались в Алеппо. Есть связь с ними, как живут в условиях войны?
– Да, связь есть но положение там критическое. Некоторые из армянских школ функционируют. В церкси Святой Богородицы совершаются Литургии, отмечаются все праздники. Все, как один помогают и поддерживают друг друга. Функционирует также хор «Звартноц», и в этих тяжелейших условиях организуются выступления. Я в этом хоре пела долгие годы. Все это доказывает, насколько мощна армянская община Сирии. Она стремится даже сейчас сохранить свою идентичность и облик, в тисках войны, в крови и боли.
– �? наконец, госпожа Лена, каково Ваше самое заветное желание сейчас?
– Мечтаю о мире повсюду, особенно в моем любимом Алеппо. Пусть никто не гибнет, ни один ребенок не остается сиротой, люди не становятся беженцами. Человеческие потери самые необратимые. Несмотря на невыносимые условия, многие и сейчас не хотят покидать фронтовую зону, а из нашей мирной страны люди уезжают.