Հայոց Ցեղասպանութեան 100-րդ Տարելիցին Նուիրուած Գրական-Երաժշտական Ձեռնարկ Փրակի Մէջ
Դեկտեմբեր 8-ին Չեխիոյ մայրաքաղաքի «Փիսեցկա Պրանա» ցուցասրահին մէջ տեղի ունեցաւ «Հայոց ցեղասպանութեան թեման 2015թ. չեխական հրատարակութիւններուն մէջ» գրական-երաժշտական երեկոյ` նուիրուած Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին: Ձեռնարկը կազմակերպուած էր «Օրեր» եւրոպական անկախ ամսագիրի եւ Չեխիոյ մէջ Հայաստանի դեսպանութեան համատեղ ջանքերով: Այս մասին կը յայտնեն ԱԳՆ մամլոյ ծառայութենէն:
Բանալով երեկոն, «Օրեր» պարբերականի գլխաւոր խմբագիր Յակոբ Ասատրեան ներկայացուց 2015 թուականի ընթացքին լոյս տեսած չեխերէն երեք նոր հրատարակութիւնները` Փրակ ծնած աւստրիացի մեծանուն գրող Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լերան 40 օրը» վէպը, ռումանահայ գրող եւ քաղաքական գործիչ Վարուժան Ոսկանեանի «Շշուկներու մատեանը» վէպը եւ «Փլաւ» գրական հանդէսի յատուկ թողարկումը` նուիրուած Հայոց ցեղասպանութեան եւ հայ գրականութեան:
Այնուհետեւ ողջոյնի խօսքով հանդէս եկաւ ՀՀ դեսպան Տիգրան Սէյրանեան, որ ամփոփելով ընթացիկ տարուան Չեխիոյ մէջ իրականացուած Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին նուիրուած ձեռնարկները, նշեց, որ Հայոց ցեղասպանութեան թեման միշտ արդիական է եւ միւս տարի եւս պիտի կազմակերպուին այլ ձեռնարկներ: Հայ դիւանագէտը յատուկ կարեւորեց Չեխիոյ բարձրաստիճան պատուիրակութեան մասնակցութիւնը Երեւանի մէջ կազմակերպուած Ապրիլ 24-եան ձեռնարկներուն եւ խորհրդարանի Պատգամաւորներու պալատի Արտաքին յարաբերութիւններու կոմիտէին կողմէ Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման բանաձեւի ընդունումը Ապրիլ 14-ին: Դեսպանը նաեւ բարձր գնահատեց հրատարակուած գիրքերն ու ամսագիրը եւ ողջունեց հրատարակչութիւններու ներկայացուցիչները:
Երեկոյի ընթացքին ելոյթներով հանդէս եկան նաեւ «Վիշեհրատ» հրատարակչութեան խմբագիր Ֆիլիպ Օուտրատան, որ ներկայացուց մուսալեռցիներու սխրանքը անմահացնող Ֆ․Վերֆելի վէպի նոր հրատարակութիւնը, ինչպէս նաեւ Ռումանիոյ գրողներու միութեան առաջին փոխնախագահ, ծերակուտական Վարուժան Ոսկանեանի «Շշուկներու մատեանը» վէպի չեխերէն թարգմանութիւնը կատարած Եարմիլա Հորակովան:
«Փլաւ» գրական հանդէսի յատուկ թողարկումը ամբողջութեամբ նուիրուած է Հայոց ցեղասպանութեան ու հայ գրականութեան: Այն ներկայացուց թողարկման պատասխանատու խմբագիր Փաւլա Նեհասիլովան, որ շեշտեց, թէ առաջին անգամ չեխերէնով ներկայացուած են ժամանակակից հայ գրողներ Վահագն Գրիգորեանի, Արմէն Շէկոյեանի, Անահիտ Թօփչեանի, Ալեքսանտր Թօփչեանի ստեղծագործութիւնները, հայ դասականներու աշխատանքները, օրինակ, հատուած Գրիգոր Նարեկացիի «Մատեան ողբերգութեան» բանաստեղծութենէն, Յովհաննէս Թումանեանի եւ այլ հայ գրողներու գործեր:

Literary-musical event dedicated to Armenian Genocide Centennial held in Prague
On December 8, the Písecká Brána Gallery of Prague hosted a literary-musical event dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide entitled “Topic of the Armenian Genocide in Czech Books Published in 2015”. The event was organized by Orer independent European magazine and the Embassy of Armenia in the Czech Republic, as reports the RA MFA press service.
In his opening remarks, editor-in-chief of Orer magazine Hakob Asatryan presented the Czech versions of three books published this year, including the novel “Forty Days of Musa Dagh” by great Austrian writer Franz Werfel, who was born in Prague, the novel “Book of Whispers” by Romanian-Armenian writer and political figure Varujan Vosganian and the special issue of “Plav” literary magazine devoted to the Armenian Genocide and Armenian literature.
Afterwards, RA Ambassador to the Czech Republic Tigran Seyranyan gave a speech in which he recapped the events that had been held in commemoration of the Centennial of the Armenian Genocide in the Czech Republic. The ambassador mentioned that the topic of the Armenian Genocide is always a current topic and that other events would be organized next year. The Armenian diplomat attached special importance to the participation of a high-ranking Czech delegation in the events held in Yerevan on April 24th and the April 14 adoption of the Armenian Genocide Resolution by the Foreign Affairs Committee of the Chamber of Deputies of the Parliament. The ambassador also praised the books that had been published, the special issue of “Plav” magazine and commended the representatives of the publishing houses.
The event also included a speech by editor of Vishehrad Publishing House Philip Outratan, who presented the new publication of Franz Werfel’s novel eternalizing the endeavors of the Armenians of Musa Dagh, as well as the Czech version of the novel “Book of Whispers” by First Vice-President of the Union of Writers of Romania and Senator Varujan Vosganian. The book was translated by Jarmila Horakova.
The special issue of “Plav” literary magazine is entirely devoted to the Armenian Genocide and Armenian literature. It was presented by editor of the special issue Pavla Nehasilova, who emphasized that the magazine presents the Czech versions of the works of contemporary Armenian writers Vahagn Grigoryan, Armen Shekoyan, Anahit Topchyan and Alexander Topchyan and the works of classic Armenian writers. For instance, the magazine includes an excerpt from Grigor Narekatsi’s poem “Book of Tragedies”, as well as the works of Hovhannes Tumanyan and other Armenian writers.