Մայր Աթոռը պիտի շարունակէ աջակցիլ Հայաստանի մէջ ապաստանած սուրիահայ ընտանիքներուն
Նոյեմբեր 3-5 Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի մէջ տեղի ունեցած է Գերագոյն հոգեւոր խորհուրդի ժողով`  ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ ծայրագոյն պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի նախագահութեամբ:
Մայր Աթոռի տեղեկատուական համակարգի փոխանցմամբ` Գերագոյն հոգեւոր խորհուրդի նիստին իրազեկուած է Մերձաւոր Արեւելքի մէջ տիրող իրավիճակին եւ սուրիահայ համայնքի խնդիրներուն մասին: Անդրադառնալով մինչ օրս Հայոց եկեղեցւոյ Նուիրապետական Աթոռներու եւ թեմական կառոյցներու կողմէ սուրիահայութեան ցուցաբերուած աջակցութեան` ներառեալ  նիւթական` հաստատուած է, որ Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինը պիտի շարունակէ իր զօրակցութիւնը բերել ինչպէս սուրիահայ համայնքին, այնպէս եւ Հայաստանի մէջ ապաստան գտած սուրիահայ կարիքաւոր ընտանիքներուն:

Первопрестол продолжает поддерживать приютившиеся в Армении семьи сирийских армян
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине 3-5 ноября под председательством Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян состоялось заседание Высшего духовного собрания.
Как сообщает пресс-служба Первопрестола, на заседании Высшего духовного собрания была заслушана информация о ситуации на Ближнем Востоке и проблемах армянской общины Сирии. Коснувшись содействия, оказанного до сего дня сирийскому армянству престолами Армянской церкви и епархиальными структурами, в том числе и материального, было констатировано, что Первопрестольный Святой Эчмиадзин продолжит свою поддержку как армянской общине Сирии, так и нуждающимся семьям сирийских армян, приютившимся в Армении.