Սերժ Մոմճեան պարգեւատրուեցաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Ուիլեամ Սարոյեան» մետալով
Հոկտեմբեր 29-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան նախարարութեան «Ուիլեամ Սարոյեան» մետալով պարգեւատրեց “Komitas: The Artist and The Martyr” («Կոմիտաս. Արուեստագէտը եւ Նահատակը») գիրքի հեղինակ, լոնտոնաբնակ լրագրող եւ վիպագիր Սերժ Մոմճեանը: Գիրքը վերջերս հրատարակուած էր Քեմպրիճի «Ճենիւս» (“Janus”) հրատարակչատան կողմէ եւ նուիրուած է Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին:
Գիրքի ստեղծման վրայ հեղինակը աշխատած է շուրջ 5 տարի, խորապէս ուսումնասիրած  Կոմիտասի կեանքն ու գործունէութիւնը, նամակագրութիւնը, անոր մասին եղած գրականութիւնը եւ ստեղծած  իւրօրինակ պատում մը` երկխօսութիւններու միջոցով: Կոմիտասին նուիրուած փաստավաւերագրական վէպը անոր 5-րդ գիրքն է, որուն ընդարձակ յօդուածներով եւ հարցազրոյցներով անդրադարձած են բազմաթիւ անգլալեզու եւ ֆրանսալեզու թերթեր ու ամսագիրներ:
«Կոմիտասի կեանքն ու գործը այն պրիզման է, որի մէջ արտացոլուած է հայ ժողովրդի ստեղծագործական հանճարն ու մեծ ողբերգութիւնը: Եւ պարոն Մոմճեանի գրքի շնորհիւ, որի հրատարակումն իրականացրել է բրիտանական հեղինակաւոր Քեմպրիճի «Ճենիւս» հրատարակչութիւնը, հնարաւորութիւն կը տայ անգլալեզու բազմաթիւ ընթերցողների իմանալ Հայոց ցեղասպանութեան եւ մեծագոյն արուեստագէտի կրած տառապանքների  մասին», – ըսաւ Հրանոյշ Յակոբեան:
Շնորհակալութիւն յայտնելով պարգեւի համար` Սերժ Մոմճեան ըսաւ. «Մեծ պատիւ է ինծի համար ստանալ Ուիլեամ Սարոյեանի անունը կրող մետալը: Այն զիս աւելի կը պարտաւորեցնէ: Ներկայիս միակ երազանքս այն է, որ գիրքս թարգմանուի հայերէն եւ ըլլայ հայ ընթեցողի սեղանին»:

Серж Момчян награжден медалью «Вильям Сароян» Министерства Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 29 октября наградила медалью «Вильям Сароян» Министерства автора книги «Комитас: искусствовед и мученик» (“Komitas: The Artist and The Martyr”), проживающего в Лондоне журналиста и прозаика Сержа Момчяна. Книга недавно издана Кембриджским издательством «Дженюс» и посвящена 100-летию Геноцида армян.
Над созданием книги автор трудился около пяти лет, глубоко изучив жизнь и деятельность Комитаса, его переписку, имеющуюся литературу о нем и создал своеобразную сагу посредством диалогов. Документально-хроникальный роман, посвященный Комитасу – его пятая книга, на которую пространными статьями и интервью отозвались многочисленные англо- и франкоязычные газеты и журналы.
«Жизнь и дело Комитаса – та призма, в которой отражены творческий гений и великая трагедия армянского народа. �? благодаря книге господина Момчяна, издание которой осуществлено авторитетным британским издательством «Дженюс» Кембриджа, даст возможность многочисленным англоязычным читателям узнать о Геноциде армян и муках, вынесенных величайшим искусствоведом», – сказала Грануш Акопян.
Выразив благодарность за награду, Серж Момчян сказал: «Для меня большая честь получить медаль, носящую имя Вильяма Сарояна. Она еще более обязывает меня. Ныне единственной мечтой моей является то, чтобы книга моя была переведена на армянский и оказалась на столе армянского читателя».