Ռուբէն Քեշիշեան.«Կեանքիս լաւագոյն տարիները անցուցած եմ ՀԲԸՄ մէջ»
«Հայերն այսօրի» զրուցակիցը Հայ բարեգործական ընդհանուր միութեան կեդրոնական վարչութեան անդամ, Հարաւային Ամերիկայի բարեգործական միութեան պատասխանատու եւ պատուոյ ատենապետ Ռուբէն Քեշիշեանն է:
Ռուբէն Քեշիշեան 1973 թուականէն 50 տարի շարունակ անդադար աշխատած է Հայաստան-Սփիւռք կապերը ամրապնդելու ուղղութեամբ` ղեկավարելով ՀԲԸՄ-ի վարչութեան քարտուղարի պաշտօնը: Հայրենիքին մատուցած նշանակալի աւանդի եւ ծառայութիւններու համար ան շարք մը բարձրագոյն պարգեւներու արժանացած է. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսեան պարգեւատրած է «Մխիթար Հերացի» մետալով, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմէ պարգեւատրուած է «Գրիգոր Լուսաւորիչ» մետալով, իսկ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան անոր շնորհած է «Պօղոս Նուբար» մետալը:
Ռուբէն Քեշիշեանի հայրը Հայոց ցեղասպանութեան ականատեսներէն եղած է, որուն աչքին առջեւ սպաննած են իր հօրը: Թուրքի եաթաղանէն մազապուրծ ըլլալով` յայտնուած է Հալէպի ամերիկեան որբանոցին մէջ, իսկ 1927 թուականին հաստատուած է Արժանթին:
Պարոն Քեշիշեան 17 տարեկանէն որպէս ատենապետ սկսած է աշխատիլ Արժանթինի Երիտասարդաց միութեան մէջ` գիտակցութեան մէջ մշտավառ պահելով Հայրենիքին օգտակար ըլլալու գաղափարը:
«Ծնողներս ամէն քայլափոխի մեզի կը պատգամէին` մեր գործունէութեամբ, կատարած աշխատանքով նեցուկ ըլլալ Հայաստանին, նպաստել Հայրենիքի զարգացման: Հետեւելով անոնց պատգամին` Երիտասարդաց միութեան մէջ 11 տարի շարունակ հայապահպանութեան, հայկական ինքնութեան պահպանման ուղղուած զանազան մշակութային ծրագիրներ իրականացուցած եմ: Թիրախին մէջ հիմնականին համայնքի հայ երիտասարդներն էին »,-յիշեց պարոն Քեշիշեան:
1973-2013 թուականներուն ըլլալով ՀԲԸՄ-ի վարչութեան քարտուղար` Ռուբէն Քեշիշեան շարունակած է մշակութային բուռն գործունէութիւնը: Կ’ըսէ, որ կեանքի լաւագոյն տարիները անցուցած է ՀԲԸՄ մէջ, որոնք այժմ լուսաւոր ժպիտով կը յիշէ:
Միայն 1973 թուականին Հայաստանէն հիւրախաղերով Արժանթինի հայ համայնք այցելած են արուեստագէտներ Ռուբէն Մաթեւոսեան, Էդուարդ Միրզոյեան, Էտկար Յովհաննիսեան, Լուսինէ Զաքարեան եւ շատ այլ ճանչցուած, սիրուած դէմքեր: ՀԲԸՄ-ի ջանքերու շնորհիւ Պուէնոս Այրէս եկած է նաեւ ճատրակի աշխարհի ախոյեան Տիգրան Պետրոսեան, որ իր այցելութեամբ այնքան ոգեւորած է համայնքի անդամները, որ դպրոցներէն մէկուն դասասենեակը անոր անունով անուանակոչուած է:
Բոլոր ծրագիրները իրականացուած են այն ժամանակի միակ` Հայաստանը Սփիւռքին կապող պետական կառոյցի` Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապի կոմիտէի հետ սերտ համագործակցութեան արդիւնքով: Հէնց Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապի կոմիտէի հրաւէրով Ռուբէն Քեշիշեան 1971 թուականին առաջին անգամ Հայաստան այցելած է:
Պարոն Քեշիշեան կը յիշէ, որ այդ տարիներուն ընթացքին, հակառակ բոլոր դժուարութիւններուն, չեն վհատուած, այլ միախմբուած շարունակած են կատարել բոլոր ծրագիրները` ի շահ Հայաստանի եւ հայ ժողովուրդի: Բոլորին մօտ գերակայ խնդիր եղած է հայ մնալը եւ երիտասարդներուն հայրենասիրութեամբ դաստիարակելը:
Ռուբէն Քեշիշեան զրոյցի վերջաւորութեան ջերմութամբ եւ ուրախութեամբ խօսեցաւ Արժանթինի, մասնաւորապէս Պուէնոս Այրէսի հայ համայնքին մասին. «Պուէնոս Այրէսի հայ համայնքը շատ կենսունակ է, որ աչքի կ’իյնայ համախմբուածութեամբ եւ աշխատասիրութեամբ: Այն Սփիւռքի կարեւոր համայնքներէն մէկն է, այստեղ կ’ապրին այնպիսի հայրենասէր ու նուիրեալ մարդիկ, որոնք իրենց գործունէութեամբ փառք ու պատիւ կը բերեն ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ Արժանթինին: Համայնքէն ներս կը գործեն 7 հայկական եկեղեցիներ, բարեգործական, մշակութային միութիւններ, պարախումբեր, երգչախումբեր եւ կարեւոր նշանակութիւն ունեցող այլ հաստատութիւններ: Պուէնոս Այրէսի մէջ յայտնի է «Արմէնիա» փողոցը, ուր կը գտնուին հայկական բոլոր կարեւոր կառոյցները` «Սուրբ Գրիգոր Լուսաւորիչ» եկեղեցին, «Սուրբ Գրիգոր Լուսաւորիչ» դպրոցը, ՀԲԸՄ-ի շէնքը, «Մարի Մանուկեան» կրթամշակութային կեդրոնը, «Թէքէյան» մշակութային միութիւնը, «Սարդարապատի» խմբագրատունը, «Արմէնիա» մշակութային միութիւնը, Դաշնակցութեան ակումբը, Մարաշի հայրենակցական միութիւնը, Առաջադիմականները, Այնթափի տունը»,-եզրափակեց Ռուբէն Քեշիշեան:
Այժմ ալ Ռուբէն Քեշիշեան գործուն մասնակցութիւն կ’ունենայ համայնքին մէջ տեղի ունեցող ձեռնարկներուն. 2006 թուականին` ՀԲԸՄ-ի հիմնադրման 100-րդ տարեդարձին, ընտրուելով ՀԲԸՄ-ի ատենապետ` կը շարունակէ ազգանպաստ ծրագիրներու իրագործումը:

Ruben Keshishian: “I spent the best years of my life as a member of the AGBU”
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with member of the Central Board of the Armenian General Benevolent Union, correspondent and honorary chairman of the AGBU in South America Ruben Keshishian.
Since 1973, Ruben Keshishian has been making efforts to strengthen the bonds between Armenia and the Diaspora as secretary of the AGBU board. He has received several high awards for his notable contributions and services to the Homeland, including the Mkhitar Heratsi Medal granted by RA President Serzh Sargsyan, the Grigor Lusavorich Medal granted by His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians and the Boghos Nubar Medal granted by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan.
Ruben Keshishian’s father was one of the eyewitnesses of the Armenian Genocide and saw how his father was killed right in front of his eyes. He escaped the yataghan of the Turks, found himself in an American orphanage in Aleppo and settled in Argentina in 1927.
When he was 17, Mr. Keshishian started working as chairman of the Youth League of Argentina, but he was always aware of the fact that he had to be of help to the Homeland.
“My parents would always tell us to support Armenia and contribute to the advancement of the Homeland with our work and activities. I paid heed and carried out various cultural programs devoted to preservation of the Armenian identity for 11 years in the Youth League. The activities were mainly targeted at the Armenian youth of the community,” Mr. Keshishian recalled.
Serving as secretary of the AGBU Board between the years of 1973 and 2013, Ruben Keshishian continued to carry out many cultural events. He says he spent the best years of his life as a member of the AGBU and that remembering those years always puts a smile on his face.
In 1973, artists Ruben Matevosyan, Eduard Mirzoyan, Edgar Hovhannisyan, Lusine Zakaryan and many other beloved and well-known individuals of Armenia gave concerts for the Armenian community of Argentina. Through the efforts of the AGBU, world chess champion Tigran Petrosyan also came to Buenos Aires and inspired the members of the community so much that one of the local schools named a classroom after him.
All the programs were carried out through close cooperation with the Committee on Cultural Relations with the Armenians of the Diaspora, which was the only state authority linking Armenia to the Diaspora at the time. It was at the invitation of the Committee on Cultural Relations with the Armenians of the Diaspora that Ruben Keshishian first visited Armenia in 1971.
Mr. Keshishian remembers that during those years, the AGBU didn’t feel discourage and continued to carry out all its programs for the benefit of Armenia and the Armenian people in spite of all the difficulties. The ultimate objective was to preserve the Armenian identity and teach youth to be patriotic.
In the end, Ruben Keshishian happily and cordially talked about Argentina, particularly the Armenian community of Buenos Aires. “The Armenian community of Buenos Aires is very vibrant and stands out with the unity and diligence of its members. It is one of the major communities of the Diaspora. Among the members are devoted and patriotic people whose activities help bring glory and honor to not only Armenia, but also Argentina. The community has seven Armenian churches, cultural and charitable unions, choirs, dance ensembles and other major institutions. One of the famous streets in Buenos Aires is Armenia Street where all the major organizations (the Surp Grigor Lusavorich Armenian Church, the Surp Grigor Lusavorich School, the building of the AGBU, the Marie Manoogian Educational and Cultural Center, the Tekeyan Cultural Association, Sardarabad Weekly’s editorial office, Armenia Cultural Society, the club of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun, the Compatriotic Union of Marash, the Progressives and the home of Ayntap) are located,” Ruben Keshishian concluded.
Currently, Ruben Keshishian actively participates in the events held within the community. In 2006, on the 100th anniversary of the AGBU, he was elected chairman of the AGBU. Keshishian continues to carry out pro-national programs.