Ռուբէն Քեշիշեան.«Կեանքիս լաւագոյն տարիները անցուցած եմ ՀԲԸՄ մէջ»
«Հայերն այսօրի» զրուցակիցը Հայ բարեգործական ընդհանուր միութեան կեդրոնական վարչութեան անդամ, Հարաւային Ամերիկայի բարեգործական միութեան պատասխանատու եւ պատուոյ ատենապետ Ռուբէն Քեշիշեանն է:
Ռուբէն Քեշիշեան 1973 թուականէն 50 տարի շարունակ անդադար աշխատած է Հայաստան-Սփիւռք կապերը ամրապնդելու ուղղութեամբ` ղեկավարելով ՀԲԸՄ-ի վարչութեան քարտուղարի պաշտօնը: Հայրենիքին մատուցած նշանակալի աւանդի եւ ծառայութիւններու համար ան շարք մը բարձրագոյն պարգեւներու արժանացած է. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսեան պարգեւատրած է «Մխիթար Հերացի» մետալով, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմէ պարգեւատրուած է «Գրիգոր Լուսաւորիչ» մետալով, իսկ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան անոր շնորհած է «Պօղոս Նուբար» մետալը:
Ռուբէն Քեշիշեանի հայրը Հայոց ցեղասպանութեան ականատեսներէն եղած է, որուն աչքին առջեւ սպաննած են իր հօրը: Թուրքի եաթաղանէն մազապուրծ ըլլալով` յայտնուած է Հալէպի ամերիկեան որբանոցին մէջ, իսկ 1927 թուականին հաստատուած է Արժանթին:
Պարոն Քեշիշեան 17 տարեկանէն որպէս ատենապետ սկսած է աշխատիլ Արժանթինի Երիտասարդաց միութեան մէջ` գիտակցութեան մէջ մշտավառ պահելով Հայրենիքին օգտակար ըլլալու գաղափարը:
«Ծնողներս ամէն քայլափոխի մեզի կը պատգամէին` մեր գործունէութեամբ, կատարած աշխատանքով նեցուկ ըլլալ Հայաստանին, նպաստել Հայրենիքի զարգացման: Հետեւելով անոնց պատգամին` Երիտասարդաց միութեան մէջ 11 տարի շարունակ հայապահպանութեան, հայկական ինքնութեան պահպանման ուղղուած զանազան մշակութային ծրագիրներ իրականացուցած եմ: Թիրախին մէջ հիմնականին համայնքի հայ երիտասարդներն էին »,-յիշեց պարոն Քեշիշեան:
1973-2013 թուականներուն ըլլալով ՀԲԸՄ-ի վարչութեան քարտուղար` Ռուբէն Քեշիշեան շարունակած է մշակութային բուռն գործունէութիւնը: Կ’ըսէ, որ կեանքի լաւագոյն տարիները անցուցած է ՀԲԸՄ մէջ, որոնք այժմ լուսաւոր ժպիտով կը յիշէ:
Միայն 1973 թուականին Հայաստանէն հիւրախաղերով Արժանթինի հայ համայնք այցելած են արուեստագէտներ Ռուբէն Մաթեւոսեան, Էդուարդ Միրզոյեան, Էտկար Յովհաննիսեան, Լուսինէ Զաքարեան եւ շատ այլ ճանչցուած, սիրուած դէմքեր: ՀԲԸՄ-ի ջանքերու շնորհիւ Պուէնոս Այրէս եկած է նաեւ ճատրակի աշխարհի ախոյեան Տիգրան Պետրոսեան, որ իր այցելութեամբ այնքան ոգեւորած է համայնքի անդամները, որ դպրոցներէն մէկուն դասասենեակը անոր անունով անուանակոչուած է:
Բոլոր ծրագիրները իրականացուած են այն ժամանակի միակ` Հայաստանը Սփիւռքին կապող պետական կառոյցի` Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապի կոմիտէի հետ սերտ համագործակցութեան արդիւնքով: Հէնց Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապի կոմիտէի հրաւէրով Ռուբէն Քեշիշեան 1971 թուականին առաջին անգամ Հայաստան այցելած է:
Պարոն Քեշիշեան կը յիշէ, որ այդ տարիներուն ընթացքին, հակառակ բոլոր դժուարութիւններուն, չեն վհատուած, այլ միախմբուած շարունակած են կատարել բոլոր ծրագիրները` ի շահ Հայաստանի եւ հայ ժողովուրդի: Բոլորին մօտ գերակայ խնդիր եղած է հայ մնալը եւ երիտասարդներուն հայրենասիրութեամբ դաստիարակելը:
Ռուբէն Քեշիշեան զրոյցի վերջաւորութեան ջերմութամբ եւ ուրախութեամբ խօսեցաւ Արժանթինի, մասնաւորապէս Պուէնոս Այրէսի հայ համայնքին մասին. «Պուէնոս Այրէսի հայ համայնքը շատ կենսունակ է, որ աչքի կ’իյնայ համախմբուածութեամբ եւ աշխատասիրութեամբ: Այն Սփիւռքի կարեւոր համայնքներէն մէկն է, այստեղ կ’ապրին այնպիսի հայրենասէր ու նուիրեալ մարդիկ, որոնք իրենց գործունէութեամբ փառք ու պատիւ կը բերեն ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ Արժանթինին: Համայնքէն ներս կը գործեն 7 հայկական եկեղեցիներ, բարեգործական, մշակութային միութիւններ, պարախումբեր, երգչախումբեր եւ կարեւոր նշանակութիւն ունեցող այլ հաստատութիւններ: Պուէնոս Այրէսի մէջ յայտնի է «Արմէնիա» փողոցը, ուր կը գտնուին հայկական բոլոր կարեւոր կառոյցները` «Սուրբ Գրիգոր Լուսաւորիչ» եկեղեցին, «Սուրբ Գրիգոր Լուսաւորիչ» դպրոցը, ՀԲԸՄ-ի շէնքը, «Մարի Մանուկեան» կրթամշակութային կեդրոնը, «Թէքէյան» մշակութային միութիւնը, «Սարդարապատի» խմբագրատունը, «Արմէնիա» մշակութային միութիւնը, Դաշնակցութեան ակումբը, Մարաշի հայրենակցական միութիւնը, Առաջադիմականները, Այնթափի տունը»,-եզրափակեց Ռուբէն Քեշիշեան:
Այժմ ալ Ռուբէն Քեշիշեան գործուն մասնակցութիւն կ’ունենայ համայնքին մէջ տեղի ունեցող ձեռնարկներուն. 2006 թուականին` ՀԲԸՄ-ի հիմնադրման 100-րդ տարեդարձին, ընտրուելով ՀԲԸՄ-ի ատենապետ` կը շարունակէ ազգանպաստ ծրագիրներու իրագործումը:

Рубен Кешишян: «Лучшие годы моей жизни прошли в ВАБС»
Собеседник «Армяне сегодня» – член центрального правления Всеобщего армянского благотворительного союза, ответственный и почетный председатель благотворительного союза  Южной Америки Рубен Кешишян.
Начиная с 1973 года Рубен Кешишян на протяжении пятидесяти лет неустанно трудился над укреплением связей Армения-Диаспора, занимая пост секретаря правления ВАБС. За значительный вклад и заслуги перед Родиной удостоен ряда высоких наград: Президент РА Серж Саргсян наградил его медалью «Мхитар Гераци», Его Святейшество Католикос Всех армян Гарегин II – медалью «Григор Лусаворич», а министр Диаспоры РА Грануш Акопян – медалью «Погос Нубар».
Отец Рубена Кешишяна был одним из очевидцев Геноцида армян, на его глазах убили отца. Спасшись от турецкого ятагана, он оказался в американском приюте в Алеппо, а в 1927 году обосновался в Аргентине.
С 17-летнего возраста господин Кешишян начал работать на посту председателя Молодежной лиги Аргентины, храня в сознании идею быть полезным Родине.
«Родители на каждом шагу повторяли нам завет: своей деятельностью, выполняемой работой поддерживать Армению, содействовать развитию Родины. Следуя их наказу, 11 лет осуществлял в Молодежной лиге культурные программы, направленные на сохранение армянства, армянской идентичности. Мишенью в основном была армянская молодежь общины», – вспоминает господин Кешишян.
В 1973-2013гг, будучи секретарем правления ВАБС, Рубен Кешишян продолжал бурную культурную деятельность. Говорит, что лучшие годы своей жизни провел в ВАБС, и ныне со светлой улыбкой вспоминает те годы.
В одном только 1973 году армянскую общину Аргентину посетили из Армении с гастролями Рубен Матевосян, Эдуард Мирзоян, Эдгар Ованнисян, Лусине Закарян и многие другие известные и любимые деятели искусства. Усилиями ВАБС Буэнос Айрес посетил также чемпион мира по шахматам Тигран Петросян, который своим приездом настолько воодушевил членов общины, что класс одной из школ назвали его именем.
Все программы осуществлялись в тесном сотрудничестве с единственной в те годы государственной структурой, связывающей Армению с Диаспорой – Комитетом по культурным связям с армянами за рубежом. �?менно по его приглашению Рубен Кешишян в 1971 году впервые побывал в Армении.
Господин Кешишян помнит, что в те годы, вопреки любым трудностям, не отчаивались, а сплоченно продолжали претворять в жизнь все программы на благо Армении и армянского народа. Сверхзадачей каждого было остаться армянином и воспитывать молодежь в духе патриотизма.
В заключение беседы Рубен Кешишян с теплотой и радостью говорил об армянской общине Аргентины, в частности, Буэнос Айреса: «Армянская община Буэнос Айреса очень жизнеспособная, активная, отличается сплоченностью и трудолюбием. Это одна из важных общин Диаспоры – здесь живут такие патриотичные и преданные люди, которые своей деятельностью делают честь не только Армении, но и Аргентине. В общине функционируют 7 армянских церквей, благотворительные, культурные союзы, танцевальные группы, хоры, другие важные учреждения. В Буэнос Айресе известна  улица «Армения», на которой расположены все важнейшие армянские структуры – церковь Св. Григор Лусаворич, одноименная школа, здание ВАБС, образовательно-культурный центр «Мари Манукян», культурный союз «Текеян», издательский дом «Сардарапат», культурный союз «Армения», клуб Дашнакцутюн, Земляческий союз Мараша,  прогрессисты, дом Айнтапа», – заключил Рубен Кешишян, ныне деятельно участвующий в мероприятиях общины. В 2006 году – году 100-летия ВАБС  – избран председателем союза и продолжает реализацию программ на благо нации.