Տեսնելով օտարութեան մէջ ապրող հայրենակիցներու` աւելի հայրենասէր դարձած ենք
Ռուսաստանաբնակ գործարար Վալերի Մուրադեանի հովանաւորութեամբ Հայաստանէն ընտրուած 5 երիտասարդներ հնարաւորութիւն ունեցան ամառնային արձակուրդի ընթացքին 14 օր անցնել Սոչիի Խոստա ծովափնեայ քաղաքին մէջ:
Պարոն Մուրադեան, բարձր գնահատելով ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան կողմէ իրականացուող Սփիւռքի երիտասարդներու «Արի տուն» հայրենաճանաչութեան  ծրագիրը, ցանկութիւն յայտնած է փոխայցելութիւն կատարելու նպատակով  Հայաստանէն երիտասարդներ հրաւիրել Սոչի:
Ընտրութիւնը կատարուած է մրցոյթներու մէջ յաղթանակած, զոհուած ազատամարտիկներու երեխաներէն կամ թոռներէն:
«Հայերն այսօրը» զրուցած է ծրագիրի մասնակիցներէն Աշոտ Մովսիսեանի, Սէրինէ Նազարեանի եւ Մուշեղ Մաթեւոսեանի հետ: Անոնք կը պատմեն շրջագայութենէն ստացած տպաւորութիւններուն մասին:
Երիտասարդները շատ ոգեւորուած էին իրենց շրջագայութենէն, վստահեցուցին, որ յագեցած եւ անմոռանալի օրեր  ունեցած են Խոստայի մէջ, որոնք ամբողջ կեանքի ընթացքին պիտի ուղեկցին իրենց: Հասցուցած են տարբեր տեսարժան վայրեր այցելել եւ տեսնել Խոստայի բարձրաբերձ լեռներն ու ձորերը, հանդիպումներ  ունեցած են Սոչիի հայ համայնքի  ներկայացուցիչներուն հետ: Տաղանդաւոր այս երեխաները  Սոչի գացած էին այն ակնկալիքով, որ հնարաւորութիւն կը տրուէր իրենց ծանօթանալու հայրենակիցներու հետ, տեսնելու` ի՞նչ պայմաններու մէջ  անոնք կ’ապրին Սփիւռքի մէջ եւ ի՞նչ խնդիրներ ունին:
«Բաւականին մեծ եւ կազմակերպուած է Սոչիի հայ համայնքը, որուն ճնշող մեծամասնութիւնը համշէնահայերը կը կազմեն, տարբեր հանդիպումներու ժամանակ ծանօթացանք համայնքի` հայապահպանութեան  ուղղուած ծրագիրներուն, տեղեկացնանք գործող 7 հայկական  դպրոցներու մէջ  մայրենիի ուսուցման եւ յարակից այլ խնդիրներու մասին, որոնք լուծում կը պահանջեն»,-ըսաւ Սէրինէն:
Անոնք համայնքի ներկայացուցիչներուն հետ համաձայնութեան եկած են  ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան միջոցով աջակցիլ Հայաստանի եւ Սոչիի մէջ գործող հայկական դպրոցներու միջեւ համագործակցութեան սերտեցման, ինչն ալ հնարաւորութիւն կու տայ վերոնշեալ խնդիրներու վերացման: Այս հարցի շուրջ  քննարկում ունեցած են նաեւ Ռոզա Քոչկանեանի հետ, որ Սոչիի կրթութեան բաժինի տեսուչն է եւ  քանի մը դպրոցներու հայոց լեզուի մեթոդիստը:
Երիտասարդները միայն կ’ափսոսան, որ չեն կրցած ծանօթանալ, մտերմանալ հասակակիցներու հետ, քանի որ այդ ժամանակ գրեթէ բոլորը տարբեր քաղաքներու մէջ արձակուրդի  մեկնած էին:
Վալերի Մուրադեանի մասին  դրուատանքով եւ մեծ ակնածանքով կը խօսէին.«Պարոն Մուրադեան ամէն ինչ բարձր մակարդակով  կազմակերպած էր, հարազատ երեխայի պէս  կը վերաբերէր մեզի հետ եւ հոգատար վերաբերմունք կը ցուցաբերէր, բոլոր վայրերը անոր ուղեկցութեամբ գացած ենք: Երբեք օտարութիւն չենք զգացած այդ օրերուն ընթացքին. ամէն երեկոյ թէյի սեղանի շուրջ կը զրուցէինք, քննարկէինք յետագայ ընելիքները, իսկ հրաժեշտ տալու ժամանակ անչափ յուզուած էինք, քանի որ իրարու շատ կապուած էինք»,-ըսին երիտասարդները եւ աւելցուցին, որ խոստացած են արդէն ձեւաւորուած բարեկամական յարաբերութիւնները երբեք չընդհատել:
Տեսնելով օտարութան մէջ ապրող հայրենակիցները` երիտասարդները աւելի հայրենասէր  դարձած են, հասկցած են Հայրենիքի իսկական դերն  ու արժէքը իրենց  կեանքին մէջ եւ գիտակցած, որ ամէն պահի պէտք է նեցուկ ըլլան աշխարհասփիւռ հայերուն:

We became more patriotic after seeing our compatriots living in a foreign country
Five young people of Armenia were selected to spend two weeks of their summer vacation in the coastal city Khosta of Sochi under the sponsorship of Russia-based Armenian businessman Valery Muradyan.
Praising the “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora aimed at helping young Diaspora Armenians become familiar with the homeland, Mr. Muradyan expressed the desire to invite youth of Armenia to Sochi for a reciprocal visit.
Among the selected youth were children or grandchildren having won in Olympiads, as well as the children and grandchildren of deceased freedom fighters.
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with participants of the “Ari Tun” Program, including Ashot Movsisyan, Serineh Nazaryan and Mushegh Matevosyan, who shared their impressions of the tour.
The youth were very excited and said they had spent unforgettable days in Khosta. They visited all the sites worth seeing, saw the deep gorges and high mountains of Khosta and had meetings with representatives of the Armenian community of Sochi. These gifted children had traveled to Sochi with the hope to have a chance to meet their compatriots and see how they live in Sochi and what problems they face.
“The Armenian community of Sochi is quite a large and well-organized community. The majority of the Armenians are Armenians from Hamshen. During our various meetings, we became familiar with the programs devoted to preservation of the Armenian identity and learned about the issues related to the teaching of Armenian and other related issues facing the seven local Armenian schools, and those issues require solutions,” Serineh said.
The youth and the members of the community agreed to help strengthen cooperation between the Armenian schools of Sochi through the RA Ministry of Diaspora, providing the opportunity to solve the above mentioned issues. The youth also discussed this issue with Roza Kochkanyan, who is a superintendent for education in Sochi and an Armenian language methodologist for several schools.
The only thing the youth regret is not being able to establish close ties with their peers since almost all of their peers were spending their summer vacation in different cities.
The youth praised and admired Valery Muradyan. “Mr. Muradyan organized everything at a high level, treated us like his children and accompanied us wherever we went. We never felt like strangers. Every evening, we would drink tea and talk about our future plans. When the time had come for us to bid each other farewell, we were very emotional because we had become very attached to each other,” the youth said, adding that they had promised to maintain the friendly relations that they had established.
Seeing their compatriots living in a foreign country, the youth became more patriotic, understood the real role and value of the Homeland and realized that they need to help all Armenians around the world at any moment.