Ռումանիոյ Պոդոշան Քաղաքի Հայկական Գերեզմանատան Մէջ Օծուած է Սբ Աւետման Մատուռը
Ռումանիոյ Պոդոշան քաղաքին մէջ Ռումանիոյ Հայոց թեմի առաջնորդ Տաթեւ եպիսկոպոս Յակոբեանի ձեռամբ օծուած է քաղաքի հայկական հնամեայ գերեզմանատան Սբ Աւետման մատուռը, որ նորոգուած էր հայ բարերար տիկին Էմանուէլա Գոգոդա Ֆերհաթեան Կոյլաւի օժանդակութեամբ: Այս մասին կը յայտնեն Ռումանիոյ Հայոց թեմի մամուլի ծառայութենէն:
Մատուռի օծման կարգէն ետք՝ սրբազան հայրը Սուրբ եւ անմահ պատարագ մատուցած է նորաօծ մատուռին մէջ: Սբ պատարագի աւարտին Սրբազան Հայրը իր խորին շնորհակալութիւնը յայտնած է տիկին Էմանուէլա Գոգոդային, որ աստուածահաճոյ գործ կատարեց` վերանորոգելով Աստծոյ տաճարը: Իբրեւ  երախտագիտութեան նշան` Տաթեւ սրբազանը օրհնութեան գիր յանձնած է տիկին Էմանուէլա Գոգոդային:
Պոդոշան քաղաքի մէջ սրբազան արարողութեան ներկայ եղած են Ռումանիոյ հայոց միութեան նախագահ Վարուժան Ոսկանեան, ՀՀ դեսպան Համլէթ Գասպարեան, Ռումանիոյ Ազգային ժողովի պատգամաւոր Վարուժան Փամպուքչեան, ինչպէս նաեւ հարիւրաւոր հաւատացեալներ Պուխարեստէն, Բիդեշդէն, Սուչաւայէն եւ Ֆոգշանէն:
Սբ պատարագէն յետոյ, ձեռամբ թեմակալ առաջնորդի, եկեղեցւոյ բակին մէջ օրհնուած է մատաղը եւ բաժնուած հաւատացեալներուն:

На армянском кладбище Румынского города Ботошан освящена часовня Святого Благовеста
В Румынском городе Ботошан предстоятелем армянской епархии Румынии епископом Татевом Акопяном освящена часовня Святого Благовеста на старинном армянском кладбище города, отремонтированная при содействии благотворительницы госпожи Эмануелы Кокота Ферхатян Гойлав. Об этом сообщает пресс-служба армянской епархии Румынии.
После освящения часовни Святейший Отец отслужил в новоосвященной часовне Священную и бессмертную Литургию. По завершении ее Святейший Отец выразил глубоку благодарность госпоже Эммануеле Кокоте, выполнившей богоугодное дело, отремонтировав Божий храм. В знак признательности святейший Татев вручил госпоже Эммануеле Кокота благословенное писание.
На священной церемонии в городе Ботошан присутствовали председатель Союза армян Румынии Варужан Восканян, посол РА Гамлет Гаспарян, депутат Национального Собрания Румынии Варужан Памбукчян, а также сотни верующих из Бухареста, Питешта, Сучавы и Фокшана.