Հայկական երգ ու պարով հետաքրքրուած են նաեւ այլազգիները
Երեւանի պետական համալսարանի մշակոյթի կեդրոնի մէջ կը շարունակուին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան “Սփիւռք ամառնային դպրոց-2015” ծրագրի Ազգային երգի ու պարի խմբավարներու, պարուսոյցներու վարպետութեան դասընթացները: Տիրող խանդավառ մթնոլորտէն, երաժշտութեան ձայներէն անգամ պարզ կը դառնայ, որ սա սովորական դաս չէ: Տարբեր պետութիւններէ եկած, բայց ազգային երգ ու պարէն չհեռացած մասնակիցները յատուկ ոգեւորութեամբ կը հետեւին դեսընթացներուն: Կ’օգնեն իրարու, կը քննարկեն ու խորհուրդներ կու տան:
Օրէնպուրկէն եկած Անի Մկրտչեանը առաջին անգամ է որ Հայաստան կու գայ, սակայն ինքզինք կը զգայ այնպէս ինչպէս տան մէջ ըլլայ: Հեռու գտնուելով հայրենիքէն, հաղորդակից չըլլալով անոր կեանքին ու ներկային` Անին չէ հեռացած արմատներէն: Ռուսական Օրէնպուրկ քաղաքի մէջ ստեղծած են “Նանէ” խումբը, որ այսօր ունի 25 անդամ: Անին կը նշէ, որ նպատակ ունին ստեղծելու նաեւ տղաներու խումբ, որովհետեւ հետաքրքրութիւնը սպասուածէն մեծ է: Սակայն անոնց գործունէութիւնը այսքանով չի սահմանափակուիր: “Մէկ տարի առաջ բացինք Վահան Տէրեանի անուան հայկական դպրոցը: Կոչեցինք հայ մեծ բանաստեղծի անուամբ, որովհետեւ ինչպէս գիտէք, 1920 թուականին Օրէնպուրկ քաղաքի մէջ հանճարը կնքած է իր մահկանացուն”,- կ’ըսէ Անին:
Ան հայրենիք եկած է պարի ոլորտէն ներս իր գիտելիքները կատարելագործելու, փորձի փոխանակման ու հայրենիքը տեսնելու համար: Պարը իր կենսակերպը դարձուցած հայուհին հպարտութեամբ կը նշէ, որ նոյնիսկ օտարազգիները հետաքրքրուած են հայկական ազգային պարերով, կը ցանկան սորգիլ ու պարել: Անին կը պատմէ, որ Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին կազմակերպած ձեռնարկներուն ազգութեամբ թուրքեր ու ատրպէյճանցիներ ալ եկած են, սակայն անոնք ամէն ինչ կ’ընեն, որ այդ ամէնը չքաղաքականացուի եւ իրականանայ բարոյապէս թոյլատրելի սահամաններու մէջ:
Օրէնպուրկի մէջ պարբերաբար կը կազմակերպեն տարաբնոյթ ձեռնարկներ, կը նշեն տօները, կը փորձեն հայկական համայնքը պահել հայկականութեան մէջ, անոնց ներկայացնել հայ երգն ու պարը, որուն կարօտ են շատերը: Անին կը խոստովանի, որ ազգային տարազի մէջ ինքզինք իսկական հայուհի կը զգայ եւ ան որոշած է իր գիտելիքները մանուկներուն փոխանցել:
Արեւիկ Արմենակեանը նոյնպէս այս դասընթացներու մասնակիցներէն է: Եկած է ուքրանիական Օտեսա քաղաքէն: Ապագա բժիշկ է, սակայն մասնագիտական ընտրութիւնը չի խանգարեր, որ ձգէ երգն ու պարը, որովհետեւ այս ամէնը իր հոգիի մէջ է ու սրտին: “Ես հայկական երգ ու պարի մէջ ինքնութիւնս կը գտնեմ: Երբ կը պարեմ կամ կ’երգեմ, հոգեվիճակս մէկ անգամէն կը փոխուի, հայկական ու ազգային նոր աշխարհ մը կը մտնեմ՝  տարերքիս մէջ կ’ըլլամ”,- կը նշէ Արեւիկը աւելցնելով՝ ութ տարի հայրենիք չվերադարձած Արեւիկը շատ կը մտածէ Հայաստան վերադառնալու մասին: “Ինչ ալ ըլլայ, մէկ է` գիտեմ, վերջին կէտս Հայաստանը պիտի ըլլայ: Այդպէս կը զգամ եւ կ’ուզեմ”: Իսկ իրեն համար օտար հողի մէջ հայրենիքի խորհրդանիշները եղած են նոյն երգն ու պարը, հայկական հարուստ մշակոյթը:

Foreigners are also interested in learning Armenian songs and dances
The courses for Diaspora Armenian choirmasters, dance instructors and dance group directors continue at the Cultural Center of Yerevan State University. The enthusiasm and the sounds of music make it clear that these are not ordinary lessons. The participants are from different countries, but they are familiar with Armenian songs and dances and enjoy the lessons. They discuss, give advice and help each other out.
Ani Mkrtchyan is from Orenburg and is visiting Armenia for the first time, but she says she feels at home. Although Ani lives far away from the homeland and isn’t aware of life and the present in Armenia, she hasn’t become detached from her roots. The Armenian community of Orenburg has created the Nane Ensemble, which has 25 members. Ani says the goal is to open a boys’ group since the boys are very interested. However, the community does more than that. “A year ago, we opened an Armenian school named after Vahan Teryan. We named it after the great Armenian poet because, as you know, it was in Orenburg where the great poet died in 1920,” Ani says. She is in the homeland to improve her knowledge about Armenian dance, as well as to see the homeland and exchange her experiences. Ani, for whom dance has become a lifestyle, says she’s proud to mention that even foreigners are interested in learning Armenian national dances. Ani told us that even people of Turkish and Azerbaijani descent attended the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, but they do everything they can to make sure the events aren’t politicized and are held within morally permissible limits. The community organizes various kinds of events and celebrates holidays in order to try to preserve the Armenian identity within the community, as well as present Armenian songs and dances that many long for. Ani says she feels like a genuine Armenian when she’s dressed in a national costume and feels obliged to transmit her knowledge to as many children as possible.
Arevik Armenakyan is from the Ukrainian city of Odessa and is also participating in these courses. She’s a future doctor, but her choice of profession doesn’t stand in her way of singing and dancing because it’s all in her heart and soul. “I discover my identity when I sing Armenian songs and perform Armenian dances. My state of mind immediately changes, and I enter a new Armenian world. To put it shortly, I’m in my element,” Arevik mentioned. Arevik is one of the dancers of Barekamutyun Ensemble, which has helped her achieve success. Arevik, whose name means “little sun” in Armenian, hadn’t returned to the homeland for eight years, but says she had thought of returning to Armenia for a long time. “No matter what happens, I know the last stop will be Armenia. That’s how I feel and that’s how I want it to be,” she says. For her, the symbols of the homeland in a foreign country have always been song and dance, as well as the rich Armenian culture.