Տեղի ունեցաւ ամերիկահայ բանաստեղծուհի Թամարա Յովհաննիսեանի երկու ժողովածուներու շնորհանդէսը
Յունիս 10-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ տեղի ունեցաւ ամերիկահայ բանաստեղծուհի Թամարա Յովհաննիսեանի «Լինելիութեան համանուագ» եւ «Կինը» բանաստեղծական ժողովածուներու շնորհանդէսը, որուն մասնակցեցան ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան, հայագէտներ, արուեստագէտներ, հիւրեր:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան հանդէս եկաւ ողջոյնի խօսքով` նշելով. «Թամարա Յովհաննիսեանն ինձ համար յայտնութիւն էր: Պատճառն այն է, որ չնայած գրական-ստեղծագործական բեղմնաւոր աշխատանքին` հեղինակն իր անսահման համեստութեան պատճառով չի տարածել ստեղծագործութիւնները: Դրա համար էլ Հայաստանում նրա մասին շատ քիչ գիտեն»: Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան նշեց, որ հանդիպումը նաեւ այդ բացը լրացնելու համար է: «1988թ. տեղափոխուելով Միացեալ Նահանգներ` Թամարան ընդամէնը 4 տարի անց սկսել է դասաւանդել Հիւսիսային Քալիֆորնիայի Մոնթերէյ քաղաքի Միջազգային յարաբերութիւնների համալսարանում: Իսկ արդէն 1995-ին Հայրենիքում թեկնածուական ատենախօսութիւն է պաշտպանել «Վահան Թէքէյեանի սիրերգութիւնը» թեմայով` ստանալով բանասիրական գիտութիւնների թեկնածուի կոչում: Պատահական չէ, որ Թամարայի ատենախօսութեան գիտական ղեկավարը մեր մեծանուն հայագէտ, ակադեմիկոս Սերգէյ Սարինեանն է, իսկ գրական այս երկու ժողովածուների խմբագիրն ու առաջաբանի հեղինակը` անուանի գրականագէտ Դաւիթ Գասպարեանը», -ընդգծեց նախարարը:
ՀՀ սփիւռքի նախարարը կարեւոր համարեց այն հանգամանքը, որ Թամարա Յովհաննիսեան կ’անդամակցի Ամերիկեան Քոնկրէսի Գործարար խորհուրդին, Հայաստանէն դուրս գործող Գեղարուեստի զանազան ակադեմիաներու պատուաւոր դոկտոր է եւ արժանացած է Ռոնալտ Ռէյկանի անուան Ոսկէ մետալի»:
Հայապահպանութեան, մայրենի լեզուի պահպանման ու զարգացման նուիրաբերած ջանքերուն, սփիւռքահայ երիտասարդներու հայեցի կրթութեան ու դաստիարակութեան գործին մէջ ունեցած աւանդի համար նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Թամարա Յովհաննիսեանին պարգեւատրեց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Մայրենիի դեսպան» մետալով:
Բանասիրական գիտութիւններու դոկտոր, փրոֆէսոր Դաւիթ Գասպարեան բարձր գնահատեց` Սփիւռքի մէջ ապրող ու ստեղծագործող մեր տաղանդաշատ մտաւորականները Հայրենիքի մէջ ճանաչելի դարձնելու ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան ջանքերը: Ներկայացնելով գրողի` «Լինելիութեան համանուագ» ժողովածուն` գրականագէտը նշեց. «Շատ նուրբ դիմումներու եւ անցումներու մէջ բանաստեղծուհին կ’որսայ ինքնաճանաչման պահերը: Ոչ թէ սոսկ արմատներն են, այլ աւելի շատ մազարմատները, ոչ թէ սոսկ ապրումներն են, այլ կ’ապրի դարձող ենթազգացողութիւնները: Հեղինակի դժգոհութիւնը նիւթապաշտ աշխարհն է, խաբէութեան եւ կեղծիքի մթնոլորտը»:
«Կինը» ժողովածուի վերաբերեալ իր ուսումնասիրութիւնը ներկայացուց ՀՀ սփիւռքի նախարարի տեղակալ, գրականագէտ Սերժ Սրապիոնեան` նշելով. «Թամարա Յովհաննիսեանի բանաստեղծութիւնները ընկալւում են իբրեւ գրական մէկ ընդհանուր կոմպոզիցիա, ներքին սիւժէ ունեցող ամբողջական ստեղծագործութիւն»:
Ընթերցելով հատուածներ հեղինակի բանաստեղծութիւններէն` Ս.Սրապիոնեան մասնակիցներու ուշադրութիւնը հրաւիրեց այն խոհական թախիծին, որ բնորոշ է Թամարա Յովհաննիսեանի ստեղծագործութեան:
Շնորհակալութիւն յայտնելով ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան եւ անձամբ նախարարին` մեծարման եւ հայաստանցի ընթերցողին հետ կապերու մերձեցման նպաստող հանդիպման կազմակերպման համար` Թամարա Յովհաննիսեան նշեց. «Սրանք ինծի համար երջանկութեան ակնթարթներ են, որ պիտի տանիմ Միացեալ Նահանգներ»:
Հեղինակը ընդգծեց, որ ապրելով ովկիանոսէն այն կողմ` մշտապէս փորձած է չկորսնցնել իր լինելիութեան հենքը: «Հայրենիքս եղաւ եւ կը մնայ իմ հոգիի միակ օթեւանը: Եւ այսօր հասկցայ` ինչքան ալ սակաւ ըլլան այցելութիւններս Հայաստան, միեւնոյնն է, ես կը մնամ իմ հողի աղջիկը», – նշեց ան:
Հանդիպման աւարտին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Թամարա Յովհաննիսեանին մաղթեց նորանոր ստեղծագործական մտայղացումներ` նշելով. «Ուրախ եմ, որ յանձին Թամարա Յովհաննիսեանի, այսօր մենք ճանաչեցինք իսկական հայ կնոջը, մարդուն, գրողին, գործարարին, արուեստագիտին եւ պարզապէս մի ամօթխած հայ կնոջ»:

Состоялась презентация двух сборников американской поэтессы армянского происхождения Тамары Ованнисян
По инициативе Министерства Диаспоры РА 20 июня состоялась презентация двух сборников американской поэтессы армянского происхождения Тамары Ованнисян – «Симфония бытия» и «Женщина», в которой приняли участие министр Диаспоры РА Грануш Акопян арменоведы, искусствоведы, гости.
Министр Грануш Акопян выступила с приветственной речью, отметив: «Тамара Ованнисян стала для меня открытием. Дело в том, что, несмотря на плодотворную литературно-творческую деятельность, автор, в силу своей безграничной скромности, не распространяла свои произведения. �?менно поэтому в Армении о ней мало что знают». Министр отметила, что встреча нацелена и на устранение этого упущения. «В 1988 году переехав в Соединенные Штаты, Тамара спустя всего 4 года начала преподавать в Университете международных отношений города Монтеррей Северной Калифорнии. А уже в 1995-м на Родине защитила кандидатскую диссертацию на тему «Лирика Ваана Текеяна», получив степень кандидата филологических наук. Не случайно, что научным руководителем ее диссертации был наш великий арменовед, академик Сергей Саринян, а редактор и автор предисловия двух этих сборников – известный литературовед Давид Гаспарян», – отметила министр.
Министр Диаспоры РА отметила важность того обстоятельства, что Тамара Ованнисян – член Предпринимательского совета американского Конгресса, почетный доктор различных академий художеств, функционирующих за пределами Армении, удостоена Золотой медали имени Рональда Рейгана.
За вклад в сохранение армянства, усилия по сохранению и развитию родного языка , вклад в армянское воспитание и образование армянской молодежи Диаспоры Грануш Акопян наградила Тамару Ованнисян медалью Министерства Диаспоры РА «Защитник родного языка».
Доктор филологических наук, профессор Давид Гаспарян высоко оценил усилия Министерства Диаспоры РА по пропаганде на Родине наших талантливых представителей интеллигенции, живущих и созидающих в Диаспоре. Представляя сборник «Симфония бытия», литературовед отметил: «Поэтесса улавливает мгновения самопознания в весьма тонких заявках и переходах. Не сугубо корни, а большей частью тоненькие ростки, не переживания – а ставшие переживаниями подсознания. Недовольство автора вызывает алчность мира, атмосфера лжи и фальши».
Свое исследование сборника «Женщина» представил заместитель министра Диаспоры РА, литературовед Серж Срапионян, отметивший: «Стихи Тамары Ованнисян воспринимаются как единая литературная композиция, целостное произведение, обладающее внутренним сюжетом».
Зачитав отрывки из стихотворение автора, С.Срапионян привлек внимание участников к задумчивой ностальгии, свойственной творчеству Тамары Ованнисян.
Выразив благодарность Министерству Диаспоры РА и лично министру за организацию чествования и встречи, способствующей сближению с читателем в Армении, Тамара Ованнисян отметила: «Для меня это мгновения счастья, которое увезу с собой в Соединенные Штаты».
Автор подчеркнула, что, живя за океаном, она всегда старалась не утерять основу своего бытия. «Родина была и остается единственным пристанищем моей души. �? сегодня поняла: как бы редки ни были мои визиты в Армению, я все равно остаюсь дочерью своей земли», – отметила она.
В завершение встречи министр Диаспоры РА Грануш Акопян пожелала Тамаре Ованнисян новых творческих идей, отметив: «Рада, что в лице Тамары Ованнисян сегодня мы познакомились с подлинной женщиной-армянкой, человеком, писателем, предпринимателем, искусствоведом и просто скромной женщиной-армянкой».