Տեղի ունեցաւ ամերիկահայ բանաստեղծուհի Թամարա Յովհաննիսեանի երկու ժողովածուներու շնորհանդէսը
Յունիս 10-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ տեղի ունեցաւ ամերիկահայ բանաստեղծուհի Թամարա Յովհաննիսեանի «Լինելիութեան համանուագ» եւ «Կինը» բանաստեղծական ժողովածուներու շնորհանդէսը, որուն մասնակցեցան ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան, հայագէտներ, արուեստագէտներ, հիւրեր:
Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան հանդէս եկաւ ողջոյնի խօսքով` նշելով. «Թամարա Յովհաննիսեանն ինձ համար յայտնութիւն էր: Պատճառն այն է, որ չնայած գրական-ստեղծագործական բեղմնաւոր աշխատանքին` հեղինակն իր անսահման համեստութեան պատճառով չի տարածել ստեղծագործութիւնները: Դրա համար էլ Հայաստանում նրա մասին շատ քիչ գիտեն»: Նախարար Հրանոյշ Յակոբեան նշեց, որ հանդիպումը նաեւ այդ բացը լրացնելու համար է: «1988թ. տեղափոխուելով Միացեալ Նահանգներ` Թամարան ընդամէնը 4 տարի անց սկսել է դասաւանդել Հիւսիսային Քալիֆորնիայի Մոնթերէյ քաղաքի Միջազգային յարաբերութիւնների համալսարանում: Իսկ արդէն 1995-ին Հայրենիքում թեկնածուական ատենախօսութիւն է պաշտպանել «Վահան Թէքէյեանի սիրերգութիւնը» թեմայով` ստանալով բանասիրական գիտութիւնների թեկնածուի կոչում: Պատահական չէ, որ Թամարայի ատենախօսութեան գիտական ղեկավարը մեր մեծանուն հայագէտ, ակադեմիկոս Սերգէյ Սարինեանն է, իսկ գրական այս երկու ժողովածուների խմբագիրն ու առաջաբանի հեղինակը` անուանի գրականագէտ Դաւիթ Գասպարեանը», -ընդգծեց նախարարը:
ՀՀ սփիւռքի նախարարը կարեւոր համարեց այն հանգամանքը, որ Թամարա Յովհաննիսեան կ’անդամակցի Ամերիկեան Քոնկրէսի Գործարար խորհուրդին, Հայաստանէն դուրս գործող Գեղարուեստի զանազան ակադեմիաներու պատուաւոր դոկտոր է եւ արժանացած է Ռոնալտ Ռէյկանի անուան Ոսկէ մետալի»:
Հայապահպանութեան, մայրենի լեզուի պահպանման ու զարգացման նուիրաբերած ջանքերուն, սփիւռքահայ երիտասարդներու հայեցի կրթութեան ու դաստիարակութեան գործին մէջ ունեցած աւանդի համար նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Թամարա Յովհաննիսեանին պարգեւատրեց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Մայրենիի դեսպան» մետալով:
Բանասիրական գիտութիւններու դոկտոր, փրոֆէսոր Դաւիթ Գասպարեան բարձր գնահատեց` Սփիւռքի մէջ ապրող ու ստեղծագործող մեր տաղանդաշատ մտաւորականները Հայրենիքի մէջ ճանաչելի դարձնելու ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան ջանքերը: Ներկայացնելով գրողի` «Լինելիութեան համանուագ» ժողովածուն` գրականագէտը նշեց. «Շատ նուրբ դիմումներու եւ անցումներու մէջ բանաստեղծուհին կ’որսայ ինքնաճանաչման պահերը: Ոչ թէ սոսկ արմատներն են, այլ աւելի շատ մազարմատները, ոչ թէ սոսկ ապրումներն են, այլ կ’ապրի դարձող ենթազգացողութիւնները: Հեղինակի դժգոհութիւնը նիւթապաշտ աշխարհն է, խաբէութեան եւ կեղծիքի մթնոլորտը»:
«Կինը» ժողովածուի վերաբերեալ իր ուսումնասիրութիւնը ներկայացուց ՀՀ սփիւռքի նախարարի տեղակալ, գրականագէտ Սերժ Սրապիոնեան` նշելով. «Թամարա Յովհաննիսեանի բանաստեղծութիւնները ընկալւում են իբրեւ գրական մէկ ընդհանուր կոմպոզիցիա, ներքին սիւժէ ունեցող ամբողջական ստեղծագործութիւն»:
Ընթերցելով հատուածներ հեղինակի բանաստեղծութիւններէն` Ս.Սրապիոնեան մասնակիցներու ուշադրութիւնը հրաւիրեց այն խոհական թախիծին, որ բնորոշ է Թամարա Յովհաննիսեանի ստեղծագործութեան:
Շնորհակալութիւն յայտնելով ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան եւ անձամբ նախարարին` մեծարման եւ հայաստանցի ընթերցողին հետ կապերու մերձեցման նպաստող հանդիպման կազմակերպման համար` Թամարա Յովհաննիսեան նշեց. «Սրանք ինծի համար երջանկութեան ակնթարթներ են, որ պիտի տանիմ Միացեալ Նահանգներ»:
Հեղինակը ընդգծեց, որ ապրելով ովկիանոսէն այն կողմ` մշտապէս փորձած է չկորսնցնել իր լինելիութեան հենքը: «Հայրենիքս եղաւ եւ կը մնայ իմ հոգիի միակ օթեւանը: Եւ այսօր հասկցայ` ինչքան ալ սակաւ ըլլան այցելութիւններս Հայաստան, միեւնոյնն է, ես կը մնամ իմ հողի աղջիկը», – նշեց ան:
Հանդիպման աւարտին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան Թամարա Յովհաննիսեանին մաղթեց նորանոր ստեղծագործական մտայղացումներ` նշելով. «Ուրախ եմ, որ յանձին Թամարա Յովհաննիսեանի, այսօր մենք ճանաչեցինք իսկական հայ կնոջը, մարդուն, գրողին, գործարարին, արուեստագիտին եւ պարզապէս մի ամօթխած հայ կնոջ»:

On June 10, Armenian American poet Tamara Hovhannisyan presented her collections of poems entitled “Symphony of Existence” and “The Woman” at the RA Ministry of Diaspora. Among the participants were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, as well as Armenologists, artists and guests.
Minister Hranush Hakobyan gave a welcome speech in which she particularly mentioned the following: “For me, Tamara Hovhannisyan is a breakthrough artist because in spite of her fruitful activities in the sphere of literature, she has never published her works due to her infinite modesty. That’s why very few people know her in Armenia.” Minister Hranush Hakobyan mentioned that the presentation was also aimed at filling the gap. “In just four years after moving to the United States in 1988, Tamara started teaching at the University of International Relations in Monterrey, California. In 1995, she defended her dissertation on “The Love Songs of Vahan Tekeyan” in Armenia and was granted the title of candidate of philological sciences. It’s not by chance that the academic supervisor for Tamara’s dissertation was great Armenologist and academician Sergey Sarinyan, and the editor and author of the preface of these two collections is renowned literary critic David Gasparyan,” the minister emphasized.
The RA Minister of Diaspora attached importance to the fact that Tamara Hovhannisyan is a member of the U.S. Congress Business Council, the honorary doctor of various Art Academies outside of Armenia and has received the Ronald Reagan Gold Medal.
Minister Hranush Hakobyan granted the “Ambassador of the Mother Language” Medal of the RA Ministry of Diaspora to Tamara Hovhannisyan for her efforts for the preservation of Armenian identity, the preservation and development of Armenian language, as well as her contributions to providing Diaspora Armenian youth with an Armenian education and upbringing.
Doctor of Philological Sciences, Professor David Gasparyan praised the efforts of the RA Ministry of Diaspora aimed at helping gifted Diaspora Armenian intellectuals acknowledged in the Homeland and mentioned the following as he presented the writer’s collection of poems entitled “Symphony of Existence”: “The author seeks the moments of self-recognition by addressing and through transitions. It’s not merely about the roots, but more about the roots of her hair. It’s not merely about her experiences, but the feelings that become experiences. The author complains about the materialistic world, as well as the atmosphere in which everyone cheats each other and spreads lies.”
RA Deputy Minister of Diaspora and literary critic Serzh Srapionyan talked about how he examined the collection of poems entitled “The Woman” and mentioned: “Tamara Hovhannisyan’s poems are perceived as a general composition of literary works and an entire work with a plot.”
Reading excerpts from the author’s poems, Srapionyan drew the participants’ attention to the melancholy that is characteristic of Tamara Hovhannisyan’s poems.
Expressing gratitude to the RA Ministry of Diaspora and especially the minister for paying homage to her and organizing a meeting that helped strengthen her bonds with readers in Armenia, Tamara Hovhannisyan mentioned the following: “These are instants of joy for me, and I’ll remember them as I go back to the States.”
The poet emphasized that she has always tried not to lose the basis of her existence while living overseas. “The Homeland was and still is the only home in my soul. Today, I realized that no matter how often I visit the Homeland, I’m still the girl from Armenia,” she mentioned.
At the end, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan wished Tamara Hovhannisyan more success in her career. “I’m happy that through Tamara Hovhannisyan we got to know the real Armenian woman, human being, writer, businesswoman, artist and simply a modest Armenian woman.”