Կրիկորիուն Քաղաքականապէս Ոչ Պիտանի Է Եւ Ոչ Մասնագէտ.Մոլտովայի Խորհրդարանական Յանձնաժողով
Հայաստանի խորհրդարանէն ներս Աուրելիա Կրիկորիուի գայթակղիչյայտարարութիւնը բացարձակապէս չի համապատասխաներ Մոլտովայիդիրքորոշմանը: Խորհրդարանական փաստաբանի ելոյթըքաղաքականացուած էր, ինչ որ անթոյլատրելի է: Այդ առիթով փաստուածէ պաշտօնեայի քաղաքական անպիտանիութիւնը: Այսպիսիեզրակացութեան  յանգած է Մոլտովայի խորհրդարանի մարդուիրաւունքներու հարցերով յանձնաժողովը այսօր կայացած նիստինընթացքին:
Սակայն յանձնաժողովի նախագահ Վատիմ Միշինի խօսքերով` վերջնականորոշում դեռեւս չէ կայացուած. Կը տեղեկացնէ piblika.md-ը:
«Կրիկորիուի ելոյթը կապուած չէ ո’չ խորհրդարանի եւ ո’չ ալ, ընդհանուրառմամբ,  Մոլտովայի Հանրապետութեան դիրքորոշման հետ: Այդ անորանձնական դիրքորոշումն է: Մենք ունինք Մերձդնեստր, մենք կըգիտակցինք, թէ որքան նուրբ հարց է այդ: Մենք կը հասկնանք, թէ որքանսխալ  վարուած է Կրիկորիուն` այդպէս ելոյթ ունենալով, իրաւականգնահատականներ տալով հայկական եւ ատրպէյճանական կողմերուն,Մոլտովայի մարդու իրաւունքներու մասին խօսելու փոխարէն»,-յայտարարած է Միշինը:

Grigoriu is politically useless and non-professional-Moldovan parliamentary committee
Aurelia Grigoriu’s appalling statement made in Armenia’s National Assembly doesn’t correspond to Moldova’s position at all. The Parliamentary Lawyer’s speech was politicized, and that is unacceptable. This shows that the official is politically useless and non-professional. This is the conclusion that the Human Rights Committee of the Moldovan Parliament drew during its session today.
But according to the Committee’s Chairman Vadim Mishin, the Committee still hasn’t taken a final decision, reports piblika.md.
“Grigoriu’s speech is neither related to the parliament nor to the position of the Republic of Moldova in general. Grigoriu expressed her personal position. Moldova has a problem with Transdnester and is aware of how delicate it is. We understand that Grigoriu has done wrong by giving such a speech and giving legal evaluations of the Armenian and Azerbaijani sides instead of speaking about human rights in Moldova”, declared Mishin.