ՀՕՄ-ի Հայաստանի Շրջանային վարչութիւնը կ’ոգեկոչէ անմեղ նահատակներու յիշատակը
ՀՕՄ -ի Հայաստանի Շրջանային վարչութենէն «Հայերն այսօրին» կը տեղեկացնեն, որ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ծիրէն ներս ՀՕՄ -ի Հայաստանի Շրջանային վարչութիւնը շարք մը ձեռնարկներ նախաձեռնած է:
Ապրիլ 22-ին, ժամը 19:00-ին, Համազգային թատրոնին մէջ տեղի կ’ունենայ Արմէն Սանթրոսեանի «Դալար շիւեր» ներկայացման անդրանիկ ցուցադրութիւնը, որ նուիրուած է Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին:
Ապրիլ 24-ին Կիեւեան կամուրջի յարակից տարածքէն երթ կը կազմակերպուի դէպի Ծիծեռնակաբերդ եւ ծաղկեպսակ կը դրուի` ի յիշատակ անմեղ նահատակներուն:
Շարունակելով ոգեկոչման ձեռնարկները` Ապրիլ 25-ին ՀՕՄ -ուհիները կ’այցելեն Եռաբլուր (ծաղիկներ կը դնեն Սօսէ մայրիկի շիրիմին), Կոմիտասի անուան պանթէոն, Կոմիտասի անուան թանգարան-հիմնարկ եւ Հայ օգնութեան միութեան 100-ամեակին նուիրուած յուշարձանին:
Աւարտելով նախաձեռնած ձեռնարկներու շարքը` ՀՕՄ -ի Հայաստանի Շրջանային վարչութիւնը Ապրիլ 25-ին աշխարհասփիւռ ՀՕՄ-ուհիներու մասնակցութեամբ ընթրիք-հանդիպում կը կազմակերպէ:
Յիշեցնենք, որ Ապրիլ 16-ին ՀՕՄ -ի Հայաստանի Շրջանային վարչութիւնը «Փոքրիկ Իշխան» կրթահամալիրին հետ համատեղ կազմակերպած էր «Կը յիշեմ եւ կը պահանջեմ» խորագիրով ձեռնարկ–վարդատունկ, որուն ընթացքին Կրթահամալիրի սաները խորհրդանշական 100 վարդ ցանած են:
Իսկ Ապրիլ 17-ին ՀՀ Սփիւռքի նախարարութեան հետ համատեղ կեանքի կոչուեցաւ «Հայ կնոջ դերը ցեղասպանութեան տարիներուն եւ անկէ յետոյ» թեմայով գիտաժողովը:

The ARS Armenia Regional Committee has organized several events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, ARS Armenia Regional Committee reports to Hayern Aysor.
The premiere of Armen Santrosyan’s play “Dalar Shiver”, which is dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, will be held at Hamazkayin Theater.
On April 24, ARS Armenia Regional Committee will organize a march from the area near Kievyan Bridge to Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial where a wreath will be laid in memory of the innocent martyrs.
On April 25, ARS members will visit Yerablur Military Pantheon where they will lay flowers at the tomb of Sose Mayrik, the Komitas Pantheon, the Komitas Museum-Institute and the monument to the Centennial of the Armenian Relief Society.
Ending the series of events, ARS Armenia Regional Committee will host a dinner-meeting with ARS members from different countries around the world on April 25.
Let us remind that on April 16, ARS Armenia Regional Committee and “Little Prince” (Pokrik Ishkhan) Educational Complex hosted an event-rose planting ceremony entitled “I Remember and Demand”. During the event, the students planted 100 roses symbolizing the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
On April 17, the ARS Armenia Regional Committee and the RA Ministry of Diaspora held a conference on “The Role of Armenian Women During and After the Armenian Genocide”.