ՀՕՄ-ի Հայաստանի Շրջանային վարչութիւնը կ’ոգեկոչէ անմեղ նահատակներու յիշատակը
ՀՕՄ -ի Հայաստանի Շրջանային վարչութենէն «Հայերն այսօրին» կը տեղեկացնեն, որ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ծիրէն ներս ՀՕՄ -ի Հայաստանի Շրջանային վարչութիւնը շարք մը ձեռնարկներ նախաձեռնած է:
Ապրիլ 22-ին, ժամը 19:00-ին, Համազգային թատրոնին մէջ տեղի կ’ունենայ Արմէն Սանթրոսեանի «Դալար շիւեր» ներկայացման անդրանիկ ցուցադրութիւնը, որ նուիրուած է Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին:
Ապրիլ 24-ին Կիեւեան կամուրջի յարակից տարածքէն երթ կը կազմակերպուի դէպի Ծիծեռնակաբերդ եւ ծաղկեպսակ կը դրուի` ի յիշատակ անմեղ նահատակներուն:
Շարունակելով ոգեկոչման ձեռնարկները` Ապրիլ 25-ին ՀՕՄ -ուհիները կ’այցելեն Եռաբլուր (ծաղիկներ կը դնեն Սօսէ մայրիկի շիրիմին), Կոմիտասի անուան պանթէոն, Կոմիտասի անուան թանգարան-հիմնարկ եւ Հայ օգնութեան միութեան 100-ամեակին նուիրուած յուշարձանին:
Աւարտելով նախաձեռնած ձեռնարկներու շարքը` ՀՕՄ -ի Հայաստանի Շրջանային վարչութիւնը Ապրիլ 25-ին աշխարհասփիւռ ՀՕՄ-ուհիներու մասնակցութեամբ ընթրիք-հանդիպում կը կազմակերպէ:
Յիշեցնենք, որ Ապրիլ 16-ին ՀՕՄ -ի Հայաստանի Շրջանային վարչութիւնը «Փոքրիկ Իշխան» կրթահամալիրին հետ համատեղ կազմակերպած էր «Կը յիշեմ եւ կը պահանջեմ» խորագիրով ձեռնարկ–վարդատունկ, որուն ընթացքին Կրթահամալիրի սաները խորհրդանշական 100 վարդ ցանած են:
Իսկ Ապրիլ 17-ին ՀՀ Սփիւռքի նախարարութեան հետ համատեղ կեանքի կոչուեցաւ «Հայ կնոջ դերը ցեղասպանութեան տարիներուն եւ անկէ յետոյ» թեմայով գիտաժողովը:

Региональное правление САП Армении поминает невинные жертвы
�?з регионального правления САП Армении редакцию «Армяне сегодня» поставили в известность, что в рамках 100-летия Геноцида армян региональное правление САП Армении инициировало ряд мероприятий.
22 апреля в 19:00 в театре «Амазгаин» состоится презентация пьесы Армена Сантросяна «Далар шивер» («Сочные побеги»), посвященной 100-летию Геноцида армян.
24 апреля с территории в районе Киевского моста будет организовано шествие к Цицернакаберду и возложение венков в память невинных жертв.
Продолжая мероприятия поминовения, 25 апреля участницы САП посетят Ераблур (будут возложены цветы на могилу Сосе майрик), пантеон в парке им. Комитаса, музей-институт Комитаса и к памятнику, посвященному 100-летию Союза армянской помощи.
Завершая цикл мероприятий, региональное правление САП Армении 25 апреля с участием членов САП из других стран организует ужин-встречу.
Напомним, что 16 апреля региональное правление САП Армении совместно с образовательным комплексом «Покрик ишхан» («Маленький принц») организовало мероприятие – посадку розовых кустов под девизом «Помню и требую», в ходе которого были посажены розовые кусты символическим числом 100.
А 17 апреля совместно с Министерством Диаспоры РА был организован симпозиум на тему «Роль женщины армянки в годы Геноцида и последующие».