Ալմալիքին պատրաստակամութիւն յայտնած է աջակցելու Իրաքահայերուն
Նախապէս «Հայերն այսօրը» տեղեկացուցած էր (նիւթը կրնաք կարդալ այստեղ), որ Իրաքի խորհրդարանի փոխխօսնակ Աարամ Շէյխ Մուհամմէտը մերժած էր խորհրդարանին մէջ ընթերցել Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի կապակցութեամբ իրաքահայերու խօսքը:
Իրաքի Հանրապետութեան նախագահի առաջին տեղակալ պրն. Նուրի Ալմալիքին պատրաստակամութին յայտնած է աջակցելու իրաքահայերուն:
Երէկ երեքշաբթի` պրն. Մալիքիի պաշտօնական գրասենեակի յայտարարութեան մէջ ըսուած է՝ «Հանրապետութեան նախագահի առաջին տեղակալը երէկ իր պաշտօնական գրասենեակին մէջ ընդունեց Իրաքահայոց թեմի առաջնորդ Աւագ Արք. Ասատուրեանը: Ան կոչ ուղղեց բոլոր պատկան մարմիններուն աջակցելու իրաքահայերուն` յաղթահարելու անոնց առաջ բախուած դժուարութիւնները». Յայտարարութեան մէջ շեշտուած է, որ «Իրաքի ժողովուրդի բոլոր հատուածներու կարիքները պէտք է հոգալ»: Ալմալիքին իր պատրաստակամութիւնը յայտնած է իրաքահայերուն աջակցելու ինչպէս նաեւ բոլոր կրօնական փոքրամասնութիւններուն: Ան կոչ ողղած է Իրաքի քրիստոնեաներուն չարտագաղթելու Իրաքէն, քանի որ անոնք կարեւոր անկիւնաքար կը հանդիսանան երկրին համար:
Հանդիպման՝ Աւագ Արք. Ասատուրեան իր երախտագիտութիւնը յայտնած է պրն. Մալիքիի դիրքորոշման, մշտապէս աջակցելուն բոլոր կրօնական փոքրամասնութիւններուն ընդհանրապէս եւ քրիստոնեաներուն եւ հայերուն յատկապէս:

Вице-президент �?рака изъявил готовность содействовать иракским армянам
Ранее «Армяне сегодня» информировала (материал можно прочитать здесь), что вице-спикер парламента �?рака Аарам Шейх Мухаммад запретил огласить в парламенте обращение иракских армян в связи со 100-летием Геноцида армян.
Первый вице-президент Республики �?рак Нури Алмалики изъявил готовность содействовать иракским армянам.
В распространенном вчера, 21 апреля, официальном заявлении офиса Нури Алмалики, в частности, говорится: «Первый вице-президент республики вчера в своей официальной резиденции принял предстоятеля армянской епархии �?рака архиепископа Авага Асатуряна. Он призвал все государственные органы содействовать иракским армянам в преодолении вставших перед ними трудностей».
В заявлении также подчеркнута «необходимость заботиться о нуждах всех сегментов иракского народа».
Алмалики выразил готовность содействовать иракским армянам, а также всем религиозным меньшинствам. Он обратился с призывом к иракским христианам не эмигрировать из �?рака, поскольку они играют важную роль в стране.
На встрече архиепископ Аваг Асатурян выразил признательность господину Алмалики за его позицию, готовность содействовать всем религиозным меньшинствам, особенно армянам, христианам.