Թուրքիայի խորհրդարանի հայտարարությունը՝ Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևի մասին
Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովն ընդհանուր հայտարարությամբ քննադատել է Եվրախորհրդարանի՝ ապրիլի 15-ի լիագումար նիստում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի թեմայով քննարկումներից հետո ընդունած Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունումը, գրում է Artsakhpress-ը:
Թուրքական «Իհլաս» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ բացի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցությունից, Թուրքիայի խորհրդարանում ներկայացված մյուս երեք կուսակցությունները՝ «Արդարություն և զարգացում», «Ժողովրդահանրապետական» և «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունները, ԹԱՄԺ նախագահ Ջեմիլ Չիչեքի գլխավորությամբ, վերոնշյալ բանաձևի վերաբերյալ փաստաթուղթ են ստորագրել, որը քննադատում է ԵԽ-ի սույն որոշումը։
«Բանաձևն ատելություն և թշնամություն է տարածում։ Որոշումը կայացնելիս խորհրդարանականներն ընտրողական, միակողմանի մոտեցում են ցուցաբերել։ Անատոլիայում շատերն են ցավեր տեսել Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ։ Խորհրդարանները չպետք է այսպիսի հարցեր քննարկեն, դրանով պետք է զբաղվեն պատմաբաններն ու միջազգային դատարաններ։
Մարդկության պարտքն է հայերի զրկանքներն Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ Օսմանյան կայսրության մյուս ազգերի պես հարգելը, սակայն մեզ համար անընդունելի է, երբ հարցը միջազգային հարթակներում քաղաքականացնելու փորձ է արվում», – ասվում է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Եվրախորհրդարանը ապրիլի 15-ի լիագումար նիստում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի թեմայով քննարկումներից հետո ընդունել է Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևին, որով թուրքական կառավարությանը կոչ է արվում ճանաչել հայերի ցեղասպանությունն ու այդ կերպ նպաստել երկու ժողովուրդների միջև խաղաղության վերականգնմանը։

Заявление парламента Турции по поводу резолюции Европарламента
Великое национальное собрание Турции общим заявлением осудило принятие Европарламентом резолюции о Геноциде армян по итогам состоявшихся 15 апреля на пленарном заседании обсуждений на тему 100-летия Геноцида армян, пишет Artsakhpress.
Как сообщает турецкое информационное агентство «�?хлас», помимо курдской партии «Демократии народов», три другие фракции, представленные в парламенте Турции – «Справедливость и развитие», «Народно-республиканская» и «Националистическое движение» во главе с председателем ВНСТ Джемилем Чичеком подписали в отношении вышеуказанной резолюции документ, осуждающий данное решение ЕС.
«Резолюция сеет ненависть и вражду. При вынесении решения парламентарии проявили односторонний выборочный подход. В Анатолии многие испытали боль в годы Первой мировой войны. Парламентарии не должны обсуждать подобные вопросы, этим должны заниматься историки и международные суды.
Долг человечества – уважать лишения армян в годы Первой мировой войны, как и других народов Османской империи, однако для нас неприемлемо, когда предпринимаются попытки поднять вопрос на международных площадках», – говорится в заявлении.
Напомним, что Европарламент на своем пленарном заседании 15 апреля, после дебатов на тему 100-летия Геноцида армян, принял резолюцию о Геноциде армян, которой призывает турецкое правительство признать Геноцид армян и тем самым способствовать восстановления мира между двумя народами.