Ուրուգվայի խորհրդարանը Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ հատուկ նիստ է հրավիրել
Ուրուգվայի պատգամավորների պալատը ապրիլի 15-ին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ հատուկ նիստ է հրավիրել։ Բոլոր խորհրդարանական կուսակցությունները հիշել են մարդկության դեմ գործած այս հանցագործությունը եւ հաստատել են իրենց երկրի կամքը՝ պայքարել անպատժելիության դեմ, գրում է NEWS.am-ը:
Ինչպես տեղեկացնում է Prensa Armenia-ն, պատգամավորներ Սուսաննա Պերեյրան, Խորխե Գեքջյանը, Գիլյերմո Ֆասելյոն, Դանիել Ռադիոն, Էդուարդո Ռուբիոն, Խոսե Լուիս Սաթջյանը, Կոնրադո Ռոդրիգեսը եւ Անտոնիո Զուլամյանը հանդես են եկել Հայոց ցեղասպանության պատմական ասպեկտների եւ Ուրուգվայում հայ համայնքի ունեցած ներդրումների մասին ելույթներով։ Ինչպես նաեւ անդրադարձել են հայ ազգի ներկային եւ ապագային վերաբերող հարցերին։
Հիշատակելով Հոլոքոստի ժխտման դեմ պայքարը՝ Գիլյերմո Ֆասելյոն դատապարտել է Թուրքիայի դիրքորոշումը՝ նշելով, որ Շվեյցարիան Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք է ընդունել, իսկ Ֆրանսիան քննարկում է այդ օրենքը։ «Սակայն որոշ երկրներ արգելում են օգտագործել ցեղասպանություն բառը»,- հայտարարել է նա՝ նկատի ունենալով Անկարայի կողմից պատմության աղավաղման եւ խոսքի ազատության իրավունքի սահմանափակումները։
Դանիել Ռադիոն պատասխանել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը, որը հայ սփյուռքին խնդրել էր Ցեղասպանության ապացույցներ ներկայացնել։ «Հայ ազգը շապիկներով քարոզարշավ տանելու կարիք չունի, քանի որ հիշելու համար նա ունի Ուրուգվայի խորհրդարանը։ Մենք դա անում ենք առանց մեղքի զգացողության, առանց կոմպլեքսների եւ տատանումների, քանի որ գիտենք, որ այսօր մեզ համերաշխություն հայտնողների ձեռքերը նավթի մեջ թաթախված չեն»,- նշել է պատգամավորը։

Палата депутатов Уругвая провела специальное заседание к столетию Геноцида
Палата депутатов Уругвая 15 апреля провела специальное заседание в связи со столетием Геноцида армян. Все парламентские партии вспомнили это преступление против человечности и подтвердили приверженность страны борьбе с безнаказанностью.
Как передает агентство «Prensa Armenia», в присутствии большой аудитории депутаты Сусанна Перейра, Хорхе Гекджян, Гильермо Фасельо, Даниэль Радио, Эдуардо Рубио, Хосе Луис Сатджян, Конрадо Родригес и Антонио Зуламян выступили с речами об исторических аспектах Геноцида армян и о вкладе армянской общины в жизнь Уругвая, а также о вопросах, касающихся настоящего и будущего армянского народа.
Упомянув о борьбе против отрицания Холокоста, депутат Гильермо Фасельо осудил позицию Турции, отметив, что «Швейцария приняла закон о наказании за отрицание Геноцида армян, а Франция обсуждала подобный закон». «Однако некоторые страны запрещают использование слова «геноцид»», – сказал он, имея в виду искажения истории и ограничения на свободу выражения мнений, навязываемые режимом Анкары.
Даниэль Радио ответил на заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, который попросил армянскую диаспору представить доказательства Геноцида. «Армянский народ не нуждается в пропаганде в футболках, так как у него есть уругвайский парламент, чтобы помнить. �? мы делаем это без чувства вины, без комплексов и без колебаний, потому что мы знаем, что руки тех, кто сегодня демонстрирует солидарность, как они делали это 50 лет назад, не запачканы нефтью», – отметил депутат.