Արթուրը բարոյականություն էր քաղաքականության մեջ
Ապրիլի 14-ը Լեռնային Ղարաբաղի Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ, ՀՅԴ անդամ Արթուր Մկրտչյանի հիշատակի օրն է: 23 տարի առաջ այս օրը Արթուրը միացավ այն անմահներին, ովքեր կոչված են հավիտյանս ապրելու ժողովրդի հիշողության մեջ և դառնալու մեծագույն հպարտություն՝ ներկա ու գալիք սերունդների համար, գրում է aparaj.am-ը:
Այսօր Արթուր Մկրտչյանի գերեզմանին ծաղիկներ խոնարհեցին նրա կուսակցական, մարտական ընկերները, հարազատներն ու բոլոր նրանք, ովքեր բախտ են ունեցել ճանաչելու Արթուր Մկրտչյան անձին ու քաղաքական գործչին:
Ներկա էին ՀՅԴ Արցախի ԿԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանը, ԼՂՀ փոխվարչապետ, ՀՅԴ ԿԿ անդամ Արթուր Աղաբեկյանը, ԼՂՀ Աժ պատգամավորներ, պաշտոնատար անձինք:
«Արթուր Մկրտչյանը քաղաքականության մեջ բարոյականություն էր: Ես, որպես խորհրդական աշխատելով նրա հետ, տեսա, թե ինչպես է նա մեծ արագությամբ ընկալում այն մարտահրավերները, որոնք արդեն ծեծում էին մեր դուռը: Արթուրի եղերական մահը շատ բան փոխեց, քանզի եթե դա տեղի չունենար,ապա վստահ եմ՝այլ գործընթացներ տեղի կունենային մեր երկրում…» – մեզ հետ զրույցում նշեց Ա.Աղաբեկյանը:
«Արթուր Մկրտչյանը մեր Արցախյան շարժման խիղճն էր: Նա մաքուր էր այնպես, ինչպես մեր ժողովրդի շարժումը»,- շեշտեց ՀՅԴ անդամ Ռիտա Մնացականյանը:
Իսկ ՀՅԴ ԿԿ անդամ, Ա. Մկրտչյանի գաղափարական ընկեր Լևոն Հայրյանն ասաց. «Նա հանճարեղ ու պայծառ դեմք էր մեր իրականության մեջ: Իր հանճարեղության ու պայծառության մեջ հասարակ, բայց միաժամանակ ՝մեծ և հզոր: Ես նրան հաճախ համեմատում եմ Արամ Մանուկյանի հետ, որովհետև նրանք երկուսն էլ պետության հիմնադիրներ էին, մեկը՝Հայաստանի Հանրապետության, մյուսը՝ Արցախի… Եթե Արթուրն ապրեր, մեր տնտեսական ու քաղաքական կյանքը, համոզված եմ, միանգամայն այլ մակարդակի վրա կլիներ»:

Артур был нравственностью в политике
14 апреля был день поминовения первого председателя Верховного Совета Нагорного Карабаха, члена АРФД Артура Мкртчяна. В этот день 23 года назад Артур присоединился к бессмертным, призванным вечно жить в памяти народа и стать величайшей гордостью для нынешнего и грядущих поколений, пишет aparaj.am.
Сегодня на могилу Артура Мкртчяна возложили цветы его друзья по партии, боевые товарищи, родные и все, кому выпало счастье знать Артура Мкртчяна как линость и политического деятеля.
Присутствовали представитель Арцахского ЦК АРФД Давид �?шханян, вице-премьер НКР, членЦК АРФД Артур Агабекян, депутаты НС НКР, должностные лица.
«Артур Мкртчян был нравственностью в политике. Работая ним в качестве советника, я неоднократно видел, с какой быстротой он воспринимал вызовы, которые уже стучались в нашу дверь. Трагическая смерть Артура многое изменила, поскольку не будь этого – уверен, в нашей стране произошли бы иные процессы…» – отметил в беседе с нами А.Агабекян.
«Артур Мкртчян был совестью Арцахского движения. Он был так же чист, как движение нашего народа», – подчеркнула член АРФД Рита Мнацаканян.
А член ЦК АРФД, идейный товарищ А.Мкртчяна Левон Айрян сказал: «Он был гениальной и яркой личностью в нашей действительности. Обычный в своей гениальности и яркости, но в то же время – велики1й и могучий. Я часто сравниваю его с Арамом Манукяном, потому что оба они были основателями государства, один – Республики Армения, другой – Арцаха. Если бы Артур был жив, наша экономическая и политическая жизнь, уверен, была бы на совершенно ином уровне».