«Թուրքիայից պահանջում ենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչում և հատուցում». Վատիկանում հայտարարեց Արամ Առաջինը
Ապրիլի 12-ին Վատիկանում Հայոց ցեղասպանության 100­-րդ տարելիցի առթիվ անցկացվող պատարագի ավարտին իր ելույթում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա. Կաթողիկոսը նշեց. «Հայոց ցեղասպանությունն անմոռանալի և անժխտելի պատմական փաստ է, որը խոր արմատներ է թողել ոչ միայն ժամանակակից պատմության, այլեւ հայ ժողովրդի հավաքական գիտակցության մեջ: Հետեւաբար, այն պատմությունից և մեր ընդհանուր հիշողությունից ջնջելու ցանկացած փորձ դատապարտված է:
Իրականում, 1915թ­ին 1.5 մլն հայ դարձան Օսմանյան կայսրության կողմից կանխամտածված և սիստեմատիկ կերպով իրականացված ցեղասպանության զոհ: Մենք ոչ միայն կորցրեցինք 1.5 մլն հայ, այլեւ հազարավոր վանքեր, եկեղեցիներ, մշակութային ընկերային ու հոգևոր մեծ արժեք ներկայացնող հաստատություններ, որոնք կործանվեցին, կորսվեցին եւ խլվեցին»:
Նա փաստեց՝ դրանք դեռ խլված են մնում, և դրանց թվում է նաեւ Սիսում Կիլիկիայի հայկական կաթողիկոսությունը: «Մենք չենք կարող մոռանալ 20­-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը, մարդկության դեմ կատարված այդ հանցագործությունը: Ըստ միջազգային իրավունքի՝ ցեղասպանությունը մարդկության դեմ գործած հանցագործություն է, և դրա դատապարտումը, ճանաչումն ու հատուցումը խիստ փոխկապակցված են»,­-շեշտեց Արամ Ա­-ն:
Նա ընդգծեց՝ Հայ դատն արդարության դատ է, իսկ բոլորը գիտեն՝ արդարությունը մարդը չի իրականացնում, այլ Աստված: Հետևաբար՝արդարության դեմ գործած հանցանքը Աստծո դեմ գործած մեղք է:
«Հայոց ցեղասպանության մեր նահատակներն այսօր մեզ մարտահրավեր են նետում՝ վերահաստատելու մեր նվիրվածությունը մարդկությանը, մարդկային արժանապատվությանն ու մարդու իրավունքներին»,­-ավելացրեց Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսը:
Դիմելով կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդին՝ նա հիշեցրեց՝ 1915թ.­ին Հռոմի Բենեդիկտոս 15-­րդ պապը խստագույն մի նամակով դիմել էր Օսմանյան իշխանություններին՝ պահանջելով դադարեցնել հայերի ջարդը: Հետագա տարիներին և տասնամյակներին հայ ժողովուրդը չմոռացավ Հռոմի եկեղեցու շարունակական օժանդակությունը, մտահոգությունն ու համերաշխությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Արամ Ա-­ն իր երախտագիտությունը հայտնեց կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդին Հայոց ցեղասպանության 100-­րդ տարելիցի առթիվ անցկացված պատարագի համար՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը:
«Ցեղասպանության սուրբ նահատակների արյունն ավիշ դարձավ Հայոց եկեղեցու ու ժողովրդի գոյության համար՝ մեզ տալով հավատքի ու հայրենիքի համար ապրելու, գործելու ու պայքարելու, նաև՝ իմացյալ մահով նահատակվելու քաջությունը: Այսօր, այս արարողության մեջ մենք հոգեպես լիցքավորվում ենք մեր նահատակների հավատքով ու սրբազան կտակով»,­-ասաց Վեհափառը:
Արամ Ա-­ն փաստեց, որ կաթոլիկ եկեղեցին, սրբազան քահանայապետի գլխավորությամբ, եկեղեցու վարդապետ հռչակեց հայ ժողովրդի մեծագույն սրբերից ու աստվածաբաններից Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն:
«Արդարացիորեն, նա եզրակի աստվածաբան է մեր եկեղեցու և, ընդհանրապես, ողջ աշխարհի եկեղեցիների կյանքում: Շատ աստվածաբաններ խոսել են Աստծո մասին, սակայն նա խոսեց Աստծո հետ՝ ստեղծելով մարդու ու Աստծո երկխոսությունը իր «Մատյանը», որը դարձավ և մնաց որպես հայ ժողովրդի երկրորդ Աստվածաշունչ»:

Арам I говорил о справедливом требовании армян
Геноцид армян – факт, не поддающийся забвению и отрицанию. Он пустил глубокие корни не только в современной истории, но и в собирательном сознании армянского народа. Следовательно, любая попытка стереть из нашей памяти это преступление изначально обречена на провал.
Как передает Арменпресс, об этом говорил в Ватикане глава Великого Дома Киликийского АрамI по завершении состоявшейся в Соборе Святого Петра мессы, посвященной 100летию Геноцида армян.
«На деле в 1915г. 1.5 миллиона армян стали жертвами спланированного и систематически проводимого в Османской империи геноцида. Мы потеряли не только 1.5 миллиона человек, но и храмы, церкви, культурные, социальные и духовные учреждения, представляющие собой огромную ценность. Они были разрушены, разграблены, потеряны», сказал Патриарх. Они такими и остаются, сказал Арам I, и в их числе назвал Киликийский католикосат в Сисе.
«Мы не сможем забыть первый геноцид ХХв., это злодеяние против человечества. По международному праву, геноцид – это преступление против человечества, и его признание, осуждение и возмещение тесно взаимосвязаны», сказал он.
АрамI подчеркнул, что Ай Дат – это справедливое требование, а все знают, что справедливый суд вершит не человек, а Бог. Следовательно, преступление против справедливости есть грех перед Всевышним.
«Жертвы геноцида и сегодня вопиют и взывают к нам – подтвердить нашу приверженность правам человечества, человеческому достоинству», заявил АрамI.
Обращаясь к главе РимскоКатолической церкви, он напомнил, что в 1915г. Папа Римский Бенедикт XV жестким письмом обратился к властям Османской империи, требуя прекратить резню армян. В последующие годы также армянский народ никогда не забывал неизменную поддержку, озабоченность и помощь Римской церкви.
Глава Великого Дома Киликийского выразил признательность Папе Франциску за богослужение в память жертв Геноцида армян, подчеркнув особую важность этого шага.
«Кровь святых мучеников и жертв Геноцида стала живительной силой для Армянской церкви и армянского народа, придавая нам мужество и решительность в желании жить, бороться, идти на осознанную смерть. �? сегодня, во время этой святой мессы, мы духовно заряжаемся верой и священным заветом наших павших предков», сказал католикос.
АрамI подчеркнул, что Католическая церковь во главе со своим пастырем провозгласила Учителем Вселенской церкви одного из величайших святых армянского народа, богослова и поэта Григора Нарекаци.
«Справедливо было бы признать, что это уникальный богослов нашей и мировой церкви. Многие теологи говорили о Боге, но он говорил с Богом, начав диалог Человека и Бога в своей «Книге скорбных песнопений», которая стала и осталась до сих пор вторым Священным Писанием армянского народа».