Ապրիլի 23-ին ուղերձ ենք հղելու. Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շարունակում է իր հարցազրույցներում անդրադառնալ Հայոց ցեղասպանության թեմային: Այս անգամ Թուրքիայի նախագահը Հայկական հարցից խոսել է ինքնաթիռով Իրանից Թուրքիա վերադարձի ժամանակ:
Էրդողանը խոսել է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիայի նոր ուղերձի հնարավորության, Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակի միջոցառումների, «ԱՍԱԼԱ-ի սպառնալիքների» մասին և այլ թեմաներով, փոխանցում է թուրքական «Հաբերլեր» լրատվակայքը:
«1915 թվականի դեպքերի (Հայոց ցեղասպանության-խմբ.) 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայերը միջազգային մակարդակում շատ լավ են պատրաստվել, սակայն անցյալ տարի մեր հղած ցավակցական ուղերձը (Էրդողանի ապրիլքսանչորսյան ուղերձը-խմբ.) շատ հարցեր լուծեց: Այս տարի Թուրքիան ինչպիսի՞ մարտավարություն է կիրառելու»՝ հարցին Էրդողանը պատասխանել է. «Այս տարվա ուղերձը, տա Աստված, ապրիլի 23-ին Ստամբուլում խաղաղության ժողովի ժամանակ ենք հղելու: Առաջին օրը Ստամբուլում խաղաղության ժողովն է լինելու, հաջորդ օրն էլ մեկնելու ենք Դարդանել: Երրորդ օրն էլ Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի ղեկավարների հետ միասին արարողություն ենք անցկացնելու»:
Այնուհետև Էրդողանն անդրադարձել է ԱՍԱԼԱ-ի անունից սպառնալիքներին, որոնք ուղղված են Գալիպոլիի ճակատամարտին նվիրված միջոցառման մասնակցիներին:
«ԱՍԱԼԱ-ն սպառնում է այն երկրներին, որոնք գալու են Դարդանել: Թե ով և ինչու է մտահոգվել՝ պարզ է»,- նշել է Էրդողանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հունվարի 18-ին Անկարա այցելած Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել էր, թե թուրքական կողմը պատրաստվում է Դարդանելի ճակատամարտի (հայտնի է նաև Չանաքքալեի, Գալիպոլիի պատերազմ) 100-րդ տարելիցը նշել ապրիլի 24-ին, ինչի կապակցությամբ 102 երկրների ղեկավարների պաշտոնական հրավերներ են ուղարկվել՝ Թուրքիայում նշելու այդ իրադարձությունը: Էրդողանի կողմից հրավիրվածների թվում է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, որը պատասխան նամակով արդեն հրաժարվել է Դարդանելի ճակատամարտին նվիրված միջոցառումներին մասնակցությունից, ինչպես նաև` նշել հրաժարվելու պատճառները:
Այսպիսով՝ Էրդողանն իր այս հրավերով նախևառաջ մերժել է ՀՀ նախագահի՝ ավելի վաղ իրեն ուղարկված հրավերը՝ ապրիլի 24-ին այցելելու Ծիծեռնակաբերդ և միասին հարգելու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Դարդանելի ճակատամարտի 100-ամյակն ապրիլի 24-ին նշելու` Էրդողանի որոշումը միմիայն կապված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա հետ, քանի որ ապրիլի 24-ը Դարդանելի գործողության տեսանկյունից առանձնացող և նշանավոր օր չէ: Թուրքիայում

23 апреля мы обратимся с посланием: Эрдоган
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган продолжает в своих интервью касаться темы Геноцида армян. На этот раз президент Турции говорил об Армянском вопросе в самолете на обратном пути из �?рана в Турцию.
Эрдоган говорил о возможности нового послания Турции в канун 100-летия Геноцида армян, о мероприятиях 100-летия Галлиполийской битвы, об угрозах АСАЛА и на другие темы, сообщает турецкий информационный сайт «Хаберлер».
«В связи со 100-летием событий 1915 года (Геноцид армян – ред.) армяне хорошо подготовились на международном уровне, однако прошлогоднее наше послание соболезнования (послание Эрдогана 24 апреля – ред.) решило многие вопросы». На вопрос, какую тактику в отношении вопроса применит Турция в этом году, Эрдоган ответил: «Послание этого года, дай Бог, мы пошлем в ходе Форума мира 23 апреля в Стамбуле. В первый день в Стамбуле состоится Форум мира, на следующий день отправимся в Дарданеллы. В третий же день с руководством Австралии и Новой Зеландии совершим церемонию».
Затем Эрдоган коснулся неких угроз от имени АСАЛА, адресованных участникам мероприятия, посвященного Галлиполийской битве. «АСАЛА угрожает тем странам, которые приедут в Дарданеллы. Кто и чем озабочен – понятно», – отметил Эрдоган.
Напомним, что президент Турции Тайип Эрдоган 18 января на совместной с прибывшим в Анкару президентом Азербайджана �?льхамом Алиевым заявил, что турецкая сторона готовится 100-летие битвы при Дарданеллах (известна также как война в Чанаккале, Галлиполи) отметить 24 апреля, в связи с чем главам 102 государств направлены официальные приглашения отметить это событие в Турции.
В числе приглашенных Эрдоганом и президент РА Серж Саргсян, который ответным письмом уже отказался от участия в мероприятиях, посвященных битве при Дарданеллах, а также отметил причину отказа.
Таким образом, своим этим приглашением Эрдоган прежде всего отверг ранее присланное приглашение Президента РА 24 апреля посетить Цицернакаберд и вместе почтить память жертв Геноцида армян.
Решение Эрдогана отметить 100-летие битвы при Дарданеллах 24 апреля связано исключительно с Днем поминовения жертв Геноцида армян, поскольку в аспекте операции в Дарданеллах эта дата ничем не примечательна. В Турции годовщина операции в Дарданеллах обычно отмечается 18 марта.