Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագ Վարշավայում
Ապրիլի 4-ին Վարշավայի Մարիա Մագդալինայի Մայր տաճարում Վարշավայի և Համայն Լեհաստանի Ուղղափառ եկեղեցու Պատրիարք, Մետրոպոլիտ Սավայի հանդիսապետությամբ մատուցվեց Սուրբ պատարագ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին և Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին:
Պատարագին ներկա էին Լեհաստանում ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարյանը, դեսպաններ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Պատարագի ընթացքում Վարշավայի և Համայն Լեհաստանի Ուղղափառ եկեղեցու Պատրիարք, Մետրոպոլիտ Սավան իր աղոթքում, վկայակոչելով 100 տարի առաջ զոհ գնացած միլիոնավոր հայերին, դիմելով դեսպան Ղազարյանին, խնդրեց իր և Ուղղափառ եկեղեցու զորակցությունը փոխանցել հայ ժողովրդին:
Հոգևոր առաջնորդը հիշատակեց 2015թ. մարտի 17-ին կայացած Լեհաստանի Ուղղափառ եկեղեցու Եպիսկոպոսական ընդհանուր ժողովի որոշումը, ըստ որի 2015թ. ապրիլի 23-ին` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասաման ծեսի ավարտից հետո, Երևանի ժամանակով 19:15-ին, (Վարշավայի ժամանակով` 17:15-ին) Լեհաստանի տարածքում գտնվող բոլոր Ուղղափառ եկեղեցիներում կղողանջեն զանգերը: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:

Литургия в Варшаве, посвященная 100-летию Геноцида армян
4-го апреля в Кафедральном соборе Марии Магдалины в Варшаве Патриарх Православной церкви Варшавы и Всея Польши, митрополит Сава совершил Священную литургию, посвященную 100-летию Геноцида армян и памяти невинных жертв Геноцида.
На литургии присутствовали посол Республики Армения в Польше Эдгар Казарян, послы, общественные, политические деятели, дипломаты, представители армянской общины и журналисты.
Во время литургии патриарх Православной церкви Варшавы и Всея Польши, митрополит Сава почтил память ставших 100 лет назад жертвами резни миллионов армян, обратившись к послу Казаряну, попросил передать армянскому народу солидарность от своего имени и от имени Православной церкви.
Духовный лидер напомнил о решении состоявшегося 17-го марта 2015г. Совет епископов Православной церкви Польши, согласно которому 23-го апреля 2015г., после проведения в Кафедаральном соборе Эчмиадзина церемонии причисления к лику святых жертв Геноцида армян, в 19:15 по ереванскому времени (в 17:15 по варшавскому времени) во всех православных церквях на территории Польши будут звонить в колокола.