Մարտի 30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ նախարարին կից ատյանի հերթական նիստը:
Օրակարգում ընդգրկված էր երեք հարց: Նախ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարի խորհրդական Ս. Պետրոսյանը ներկայացրեց «Ընդդեմ Ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի «Ցեղասպանության հետևանքների վերացման և պատասխանատվության խնդիրները» համաժողովի ծրագիրը: Խոսելով կազմակերպչական աշխատանքների մասին՝ զեկուցողը նշեց, որ 2015թ. ապրիլի 22-23-ը Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի ծրագրերի շրջանակներում տեղի կունենա «Ընդդեմ Ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորում, որի ընթացքում կազմակերպվելու է առանձին համաժողով՝ նվիրված Ցեղասպանության հետևանքների վերացման և պատասխանատվության խնդիրներին, որի ժամանակ քննարկվելու են Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և դրա համար պատասխանատվության միջազգային իրավական հիմնահարցերը:
Համաժողովին մասնակցելու են աշխարհի 14 երկրներից միջազգային իրավունքի 35 հայ և օտարազգի մասնագետներ, ցեղասպանագետներ: Համաժողովին իրենց մասնակցությունը կբերեն նաև մասնագետներ ՀՀ-ից և ԼՂՀ-ից:
Համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Ս. Համբարյանն ամփոփներկայացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության, համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության հետ համատեղ 2010 թվականից  իրականացվող «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» ամենամյա մրցանակաբաշխության արդյունքները: Զեկուցողը նշեց, որ կազմակերպչական աշխատանքների արդյունքում ստացվել է 95 հայտ աշխարհի 15 երկրից՝ ՌԴ-ից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Իրանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Սիրիայից, Լիբանանից, Բելգիայից, Ֆրանսիայից, Նիդերլանդներից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Արգենտինայից, ԱՄՆ-ից:
Մրցութային հանձնաժողովների կողմից գնահատման արդյունքներով հաստատվել են գլխավոր, 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կարգի մրցանակները, որոշվել են դրամական խրախուսանքների չափերը, սահմանվել են մրցանակաբաշխության հուշանվերները: Ընտրվել է 64 մրցանակակիր: 2015 թվականի ապրիլի 9-ին նախատեսվում է կազմակերպել 2014 թվականի մրցանակաբաշխության ամփոփիչ հանդիսավոր արարողությունը:
Լրատվամիջոցների «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ` լավագույն հրապարակում» մրցույթում գլխավոր մրցանակի է արժանացել 2 լրատվամիջոց և 11 լրատվամիջոց դարձել է մրցանակակիր:
Զեկուցողն առաջարկեց «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2015 թվականի ծրագրում ընդգրկել «Լավագույն համայնք», «Մայրենիի պաշտպան», «Լավագույն գեղարվեստական խումբ» (պարային համույթ, երգչախումբ, նվագախումբ) «Լավագույն հայկական ընտանիք» անվանակարգերը:
Մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Է. Բաղդասարյանը զեկուցեց 2014-2015թթ. հաշվետու ժամանակաշրջանում վարչության կատարած աշխատանքների մասին, նշելով, որ վարչությունն իր գործառույթների շրջանակներում կազմակերպել և իրականացրել է նախարարության տեղեկատվական քաղաքականությունը՝ ապահովելով նախարարության կապն ու համագործակցությունը Հաաստանի և Սփյուռքի ԶԼՄ-ների, հասարական կառույցերի ու կազմակերպությունների, անհատների հետ, լուսաբանել և իրազեկել է հայաստանյան հանրությանը և սփյուռքահայությանը նախարարության գործունեության,, իրականացրած ծրագրերի ու միջոցառումների մասին: Զեկուցողը մասնավորապես նշեց, որ Հայաստանի, Սփյուռքի և օտար տպագիր և Էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում եղել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործունեության վերաբերող մոտ  2610 հրապարակում:
Ամփոփելով նիստը՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը գոհունակությամբ նշեց կատարված աշխատանքների մասին և կարևորեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների և ծրագրերի իրականացման և լուսաբանման ընթացքը:

В Министерстве Диаспоры РА 30 марта состоялось очередное заседание коллегии при министре.
В повестку были включены три вопроса. Сначала советник Министра Диаспоры РА С.Петросян представил программы глобального форума «Против преступления геноцид» и форума «Вопросы устранения последствий геноцида и ответственности». Говоря об организационных работах, докладчик отметил, что 22-23 апреля 2015 года в рамках программ Государственной комиссии по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян в Ереване состоится глобальный форум «Против преступления геноцид», в ходе которого будет организован отдельный форум, посвященный вопросам устранения последствий геноцида и ответственности, на котором будут обсуждены проблемы предотвращения преступлений геноцид и международной правовой ответственности.
В форуме примут участие 35 армянских и иностранных специалистов международного права, геноцидоведы, из 14 стран мира. В форуме примут также участие специалисты из РА и НКР.
Начальник  отдела научно-образовательных программ Управления общеармянских программ С.Амбарян обобщенно представила итоги конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства», с 2010 года совместно проводимого Министерством Диаспоры РА, Союзом Армян России и Всемирным армянским конгрессом. Докладчик отметила, что по итогам организационных работ поступило 95 заявок из 15 стран мира – РФ, Грузии, Украины, �?рана, Объединенных арабских эмиратов, Сирии, Ливана, Бельгии, Франции, Нидерландов, Германии, �?спании, Аргентины и США.
По итогам оценки конкурсными  комиссиями утверждены премии 1, 2 и 3 степени, определены размеры денежного поощрения, установлены памятные подарки конкурса. �?збрано 64 лауреата. 9 апреля 2015 года планируется организовать заключительную торжественную церемонию конкурса 2014 года.
В конкурсе СМ�? «Лучшая публикация в канун 100-летия Геноцида армян» главного приза удостоились два СМ�?, 11 СМ�? стали лауреатами.
Докладчик предложила в программу конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» в 2015 году включить номинации «Лучшая община», «Защитник родного языка», «Лучшая художественная группа» (танцевальный ансамбль, хор, оркестр), «Лучшая армянская семья».
Начальник Управления по связям с общественностью и прессой Э.Багдасарян доложила о работе, проделанной Управлением за отчетный период 2014-2015 гг., отметив, что в рамках своих полномочий Управление организовало и осуществило информационную политику Министерства, обеспечив связь и сотрудничество Министерства со СМ�? Армении и Диаспоры,  общественными структурами и организациями, отдельными лицами, освещали и информировало общественность Армении и Диаспоры о деятельности Министерства, осуществленных программах и мероприятиях. Докладчик, в частности, отметила, что в печатных и электронных СМ�? Армении, Диаспоры и иностранных было около 2610 публикаций о деятельности Министерства Диаспоры РА.
Подводя итоги заседания, министр Диаспоры Грануш Акопян с удовлетворением отметила выполненную работу и отметила важность осуществления и освещения мероприятий и программ, посвященных 100-летию Геноцида армян.