Ղազախստան-Ղրղզստան. համայնքային կյանքի խճանկար (լուսանկարներ)
Ղազախստանի հայկական համայնքն այս օրերին ապրում է հայաշունչ աշխույժ առօրյայով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է Ղազախստանում ՀՀ դեսպան Արա Սահակյանի՝ համայնքային խնդիրների նկատմամբ ցուցաբերած ուշադրությամբ, հայկական կրթամշակութային կառույցների, այդ թվում՝ Ղազախստանի հայկական երիտասարդական հիմնադրամի հայանպաստ գործունեությամբ, Հայրենիքից հեռու հայ մնալու նրանց ազգանվեր մղումով։ Ամեն նոր բացվող օր իր հետ նոր միջոցառում և նոր ձեռնարկ է բերում։
Մարտի 13-ին Աստանայում կազմակերպվել է Ս. Փարաջանովին նվիրված դասախոսություն, ապա ցուցադրվել է «Նռան գույնը» ֆիլմը։
Մարտի 20-ին Ալմաթիում մեկնարկեց Մանկական ստեղծագործության 4-րդ միջազգային փառատոնը, իսկ երկու օր անց՝ մարտի 22-ին, հայտնի դարձավ, որ Ալմաթիի հայկական երգի-պարի «Նաիրի» համախումբն արժանացել է գլխավոր մրցանակի։
Մարտի 24-ին Ալմաթիի Հայկական տանը («Լույս» ՀՄԿ) տեղի է ունեցել համայնքի անդամների հանդիպումը դեսպան Արա Սահակյանի հետ։ Քննարկվել են «Հայաստան-Սփյուռք» գործակցությանն առնչվող հարցեր, համայնքի առաջիկա ծրագրերը։
Մարտի 27-ից Ղազախստանի Աստանա, Ալմաթի, Կոստանայ, Ակտաու քաղաքներում կազմակերպվելու է Հայոց ցեղասպանության թեմաներով ֆիլմերի ցուցադրություն։
Ապրիլի 3-ին Բիշքեկում Պատվո հյուպատոս Պետրոս Շահինյանի և հայկական համայնքի ղեկավար Աշոտ Ղոնդախչյանի նախաձեռնությամբ կազմակերպվելու է Հայոց ցեղասպանության թեմայով կլոր սեղան, որին մասնակցելու և ելույթ է ունենալու նաև դեսպան Ա. Սահակյանը։
Ապրիլի 4-ին Ղազախստանի Պավլոդար քաղաքում մեծ հանդիսությամբ նշվելու է «Հայրենիք» հայկական մշակութային կենտրոնի կազմավորման 20-ամյակը, որին մասնակցելու են Ղազախստանի տարբեր մարզերի հայկական կառույցների ներկայացուցիչներ։
Ապրիլի 7-ին՝ Մայրության, գեղեցկության եւ սիրո տոնին Աստանայի և Ակլոմային մարզի հայկական համայնքը նախատեսում է այցելություն նախկին կանանց գաղութի տարածքում ստեղծված հուշահամալիր:
Ապրիլի 24-ին Ղազախստանի Ակտաու եւ Ղրղզստանի Բիշքեկ քաղաքներում հանդիսավորությամբ կտեղադրվեն խաչքարեր:
Այսպիսին է մարտի երկրորդ տասնօրյակում կազմակերպված և առաջիկայում նախատեսված համայնքային միջոցառումների ոչ լրիվ ցանկը։ Հայկական համայնքն ապրում է հետաքրքիր և լիարյուն կյանքով։

Мозаика общинной жизни Казахстана (фоторепортаж)
Армянская община Казахстана в эти дни живет активными буднями, что в основном обусловлено вниманием, проявленным послом РА в Казахстане Ара Саакяном к проблемам армянской общины, патриотической деятельностью армянских культурных структур, в том числе Армянского молодежного фонда Казахстана, их патриотическим стремлением оставаться вдали от Родины армянами. Каждый новый день приносит с собой новые инициативы и начинания.
В Астане 13 марта была организована лекция, посвященная С.Параджанову, затем продемонстрирован фильм «Цвет граната».
В Алматы 20 марта стартовал 4-й международный фестиваль детского творчества. А спустя два дня, 22 марта стало известно, что армянский ансамбль песни и танца «Наири» Алматы удостоился главного приза.
В Армянском доме Алматы (ОКО «Луйс) 24 марта состоялась встреча членов общины с послом Ара Саакяном. Были обсуждены вопросы, касающиеся взаимодействия Армения-Диаспора, ближайшие программы общины.
В городах Астана, Алматы, Кустанай, Актау Казахстана с 27 марта будет организована демонстрация фильмов на тему Геноцида армян.
По инициативе почетного консула в Бишкеке Петроса Шагиняна и руководителя армянской общины Ашота Гондакчяна 3 апреля будет организован «круглый стол» на тему Геноцида армян, в котором примет участие и выступит также посол А.Саакян.
В городе Павлодар Казахстана 4 апреля с большой торжественностью будет отмечено 20-летие основания армянского культурного центра «Айреник», в котором примут участие представители армянских общин разных регионов Казахстана.
В праздник материнства, красоты и любви, 7 апреля, армянская община Астаны и Акломайской области планирует посещение мемориального комплекса, созданного на территории бывшего женского лагеря.
В городах Актау Казахстана и Бишкек Кргызстана 24 апреля будут торжественно установлены хачкары.
Таков неполный перечень общинных мероприятий, организованных во второй декаде марта и намеченных на ближайшую перспективу. Армянская община живет интересной и полнокровной жизнью.