Փարիզում մեկնարկել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջազգային գիտաժողովը
Մարտի 25-ին Փարիզում, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ծրագրի շրջանակներում, մեկնարկեց «Հայոց ցեղասպանություն. հետազոտությունների հարյուր տարի» միջազգային գիտաժողովը՝ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի բարձր հովանու ներքո: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Ֆրանսիայիր իր աղբյուրներից:
70 գիտնականներ ամբողջ աշխարհից համախմբվել են Փարիզում, հավաստելու, որ պատմության իմացությունն է, որ թույլ է տալիս ճանաչելու անցյալի ողբերգությունները և կանխելու դրանց կրկնությունն ապագայում:
Փարիզի Սորբոն համալսարանում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված միջազգային գիտաժողովի բացման արարողությունը գլխավորում էր Ֆրանսիայի կրթության նախարար Նաժատ Վալո-Բելկասեմը:
Հավելենք, որ Մարտի 25-ին մեկնարկած գիտաժողովը մարտի 26-ին կշարունակվի Հոլոքոստի հուշահամալիրում, մարտի 27-ին՝ Հասարակագիտության բարձրագույն դպրոցում, մարտի 28-ին՝ Ֆրանսիայի ազգային գրադարանում:

В Париже стартовал международный симпозиум, посвященный 100-летию Геноцида армян
В рамках программы мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, 25 марта под высоким патронатом президента Франции Франсуа Олланда в Париже стартовал международный симпозиум «Геноцид армян: сто лет исследований». Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили собственные источники во Франции.
Семьдесят ученых со всего мира собрались в Париже, чтобы утвердить: знание истории позволяет признать трагедии прошлого и предотвратить их повторение в будущем.
Церемонию открытия международного симпозиума в Парижском университете Сорбонна, посвященного Геноциду армян, возглавил министр образования Франции Нажат Вало-Белкасем.
Добавим, что стартовавший 25 марта симпозиум 26 марта продолжит свою работу в мемориальном комплексе Холокоста, 27 марта –в Высшей  школе обществоведения, 28 марта – в Национальной библиотеке Франции.