Մանկությունիցս համարյա ոչինչ չեմ հիշում.պատերազմից մթագնել են հիշողություններս: Գու՞ցե կմտածեք, որ դա լավ է, չէ որ եթե հիշեմ, ապա պիտի հիշեմ  պայթյունների, լաց ու կոծի, նկուղներում ծվարած մայրերի ու երեխաների, արցունքն աչքերին սառած ծերերի եւ համատարած սպասող հայացքների մասին: Գուցե եւ, բայց չէ՞ որ այդ ամենն իմն է, ես եմ ապրել, դա իմ կյանքի պատմության մի մասնիկն է, որ կոչվում է մեկ հատ բառով՝ մանկություն: Եթե չես հիշում մանկությունդ, ուրեմն՝ կիսատ ես ապրել կյանքդ…Ինչ-որ մեկը գողացավ իմ եւ իմ նմանների մանկությունը, եւ ես ու իմ նմանները ստիպված եղանք շուտ մեծանալ…
Հուշերս արթնանում են պատերազմից հետո միայն, ասես՝ լոկ պատերազմից հետո եմ ապրել մանկությունս: Պատերազմից հետո ամենապայծառ բանը, որ հիշում եմ՝ Նրա դեմքն է՝լուսավոր ինչպես Աստվածամայրը: Այո, նա հենց այպիսինն է՝ մաքուր ու լի բարությամբ:
Այսօրվա պես հիշում եմ՝ 1995 թվականի ամառն էր, երբ Նա եկավ: Հագին երկար զգեստ էր, դեմքին՝արև: Հազիվ 25-26 տարեկան էր: Մի քիչ թմբլիկ արտաքինով:
– Անունս Ծիա է, Ծիա Վարդապետյան, այսուհետ ձեր տանն եմ մնալու, կընդունե՞ս ինձ, փոքրիկ:
Ես ամոթխած թաքնվեցի մայրիկիս փեշի տակ: Նա ծիծաղեց: Ես սկսեցի մայրիկիս փեշի տակից զննել նրան: Նրա երկար, հասարակ, մուգ կապույտ զգեստը գրավեց ուշադրությունս: Մի պահ հիշեցի մորս շորերը, նիհար կազմվածքը: «Ուզում եմ, որ այդ շորից մայրիկիս էլ լինի»,- անցավ մտքովս ու սկսեցի նայել նրա պայուսակին, սև, հարդարված մազերին, թեթև շրթներկին: «Ինչու՞ մայրիկս այդպիսի զգեստ չունի, ինչու՞  շրթներկ չի քսում…»,-մտածում էի, երբ նա նորից խոսեց.
– Ես հեռու տեղից եմ եկել,- ասաց ու պայուսակից մի քանի տուփ կոնֆետներ հանեց,- քեզ համար է, վերցրու:
– Մամ, սա ի՞նչ է,- կամաց հարցրի մայրիկից:
Մորս դեմքին ցավոտ ժպիտ երևաց: Բայց նա տուրք չտվեց ցավին:
– Քաղցրավենիք է, վերցրու եւ շնորհակալություն ասա օրիորդ Ծիային:
Ես երկար նայեցի նրա պարզած ձեռքին ու մնացի իմ տեղում.«Մայրիկս իսկական կոնֆետներ է պատրաստում փայլաթղթի մեջ, ես այդպիսինը չեմ ուզում, դրանք իսկական չեն»:
Ծիայի աչքերերից մի քանի արցունք կաթեց, նա ներողություն խնդրեց ու սրբեց աչքերը: Ես զարմացա ու մտածեցի, որ երևի նեղացավ ինձնից: Հետո  նա կոնֆետները դրեց սեղանին եւ վարորդին պատվիրեց, որ ներս բերի ճամպրուկները:
Այսպես Ծիան հայտնվեց մեր ընտանիքում…
Մի օր նա հավաքեց բակի բոլոր երեխաներին եւ կոնֆետներ ու խաղալիքներ բաժանեց: Բոլորս հիացած էինք ոչ այնքան անծանոթ քաղցրավենիքով, որքան՝ նրանց գույներով: Հետո Ծիան բացեց խաղալիքների տոպրակը,  բաժանեց մեզ: Հանկարծ մեկը գոչեց. «Ես խաղալիք ավտոմատ եմ ուզու՜մ, հաջորդ անգամ ինձ կբերե՞ս դրանից»:
– Ի՞նչ ես անում խաղալիք ավտոմատը,-հարցրեց Ծիան:
– Ո՞նց թե ի՞նչ ես անում, բա առանց ավտոմատի ի՞նչ խաղ:
– Իսկ ի՞նչ խաղ ես խաղում ավտոմատով:
– Մարդ եմ սպանում, թուրքեր եմ սպանում, շատ թուրքեր, դու գիտե՞ս թուրքն ինչ է: Թուրքը շատ վատ բան է, նրան պետք է սպանել, թե չէ ինքը կգա ու մեզ կսպանի: Այ, տե՛ս, Դավիթի պապային թուրքն է սպանել, Կարենի հոպարին էլ է թուրքը սպանել, մեր հարևան Մարգո տատին ամեն օր լացում է ու ասում՝ թաղեմ թուրքի բալան, որ իմ բալան տարավ ինձնից…Թուրքը վատ բան է…
Ծիան ոչինչ չպատասպանեց, դեմքով շրջվեց դեպի բակի ընկուզենին ու աչքերն առավ ձեռքերի մեջ: Հետո խաչակնքեց մի քանի անգամ…
– Դու պետք է ուրիշ խաղալիքներով խաղաս, այ սրանցով, տղա՛ս, սրանք լավ խաղալիքներ են, իսկ ավտոմատը լավ խաղալիք չէ, դու միայն լավ խաղալիքներով խաղա ու վատ մարդկանց մասին մի մտածիր… Կուզե՞ս ես քեզ «Արջուկի ու պաղպաղակի» հեքիաթը պատմեմ: Շատ դուրդ կգա:
– Իսկ պաղպաղակն ի՞նչ է:
– Պաղ-պաղ…պաղպաղակը…վաղը մենք միասին պաղպաղակ կպատրաստենք, կուզե՞ք:
-Հա՜….հա՜….հա՜,ուզու՜մ ենք,- հնչեց ամեն կողմից:
Հաջորդ օրը մեկը կաթ բերեց իրենց տնից, մյուսը՝շաքար, մեկը՝ միրգ, եւ փոքրիկ բաժակների մեջ պաղպաղակ պատրաստեցինք: Այդ հարցում բոլորիս օգնեց մայրս: Մի քանի ժամից պաղպաղակ կերանք….Պա՜ղ-պա՜-ղա՜կ…ի՜նչ համով բան է…
Ծիան լուսանկարչական ապարատ էր բերել եւ լուսանկարում էր: Մենք էլ պարտադիր ժպտում էինք: «Չի՜զզզ»,-ասում էր Ծիան: Մենք էլ հետեւից կրկնում էինք՝չիիի՜զզզ….Ամեն ինչ նորություն էր…
Ծիան մեկ տարի մնաց մեր տանը: Ուներ իր առանձին սենյակը, իր սիրելի անկյունը, բակում իր սիրած տեղը: Դպրոցում անգլերեն էր դասավանդում: Անգլերենը խորթ էր բոլորին: Ուսուցիչներն էլ էին մասնակցում դասերին: Ծիան իր աշխատավարձը չէր ստանում, տրամադրում էր դպրոցի կարիքները հոգալուն:
Արցախ1
գյուղ Աշան, 1996թ.
Հետո նա սկսեց ազգային երգ ու պար սովորեցնել աշակերտներին: Բոլորը կլանված լսում էին նրա խոսքը, կլանում նրա ձայնը, շարժումները: Առաջին անգամ նա մեզ սովորեցրեց «Գինի լից», «Սերոբի ու Սոսեի երգը», «Գևորգ Չաուշի երգը» …Պատմում էր ամեն մի երգի հերոսի մասին…
Ծիան մի օր մեզ պատմեց Համբիկ Սասունյանի  ու նրա ցմահ բանտարկության մասին: Ես փոքր էի, շատ բան չէի հասկանում, իսկ մեծերը հասկանում էին: Նույնիսկ մի քանի հոգի լաց եղան, հետո ցանկություն հայտնեցին նամակ գրել Համբիկին: Նամակների մի ամբողջ կույտ հավաքվեց: Ծիան մեկ տարի անց դրանք իր հետ տարավ Ամերիկա, հանձնեց Համբիկին, ուղարկեց պատասխան նամակները՝գրված Համբիկի ձեռքով…
Մի օր՝ Զատկի տոնին, նա հարցրեց.
– Իսկ դուք Զատիկը ո՞նց եք նշում:
– Իսկ Զատիկն ի՞նչ է,- հարցրինք…
Նրա հետ առաջին անգամ Զատիկ նշեցինք, ձու ներկեցինք, զատկական խաղեր խաղացինք:
-Ինչ լավ բան է այս Զատիկը,- ասաց մեր բակի Լիլիթը,- ափսոս, որ շուտ չենք իմացել, թե չէ ինչքա՜ն ձու կներկեինք….
Ես երբեք չեմ մոռանա Ծիայի ժպիտը, նրա ժպիտում այնքան թախիծ կար. հիմա եմ հասկանում նրա հոգու խռովքը: Նա իր կամքով հայտնվել էր մի տեղ, որտեղ իրար էին խառնվել վիրավոր ճակատագրերը, մանուկների՝այդպես էլ չմանկացած մանկությունները, պատերազմի մխող վերքերը: Այդ ամենի մեջ Ծիան եւ հարազատ քույր էր, եւ ընկերուհի, եւ խորհրդատու, եւ հոգեբան, եւ ուսուցիչ…Ծիան մեր գյուղի արևն էր…
Ծիան վայրի վարդեր շատ էր սիրում: Երբ դպրոցից տուն էր գալիս, վայրի վարդերի մեծ փնջի տակից դեմքի կեսը չէր երևում: Ամեն մեկն ուզում էր ինքը  անտառից Ծիայի  սիրած ծաղիկները բերեր: Հաճախ երեխաները վիճում էին, թե ով է առաջինը նրան ծաղիկ նվիրելու: Հետո հերթ էին դնում՝այսօր ես, վաղը՝դու, հաջորդ օրը՝մեկ ուրիշը: Անտառի բոլոր վայրի վարդերը նրանն էին…Շատ հաճախ նա ուրախությունից լաց էր լինում: Բոլորը վազում ու գրկում էին նրան…«Այդքան երիտասարդ տարիքում ես կարողացա ամենաերջանիկ մարդը դառնալ»,- ասում էր Ծիան:
Մեկ տարի անց եկավ հրաժեշտի պահը: Ծիան պիտի մեկներ Ամերիկա, ընտանիքը սպասում էր: Նա ճամպրուկները ձեռքին շվարած կանգնել էր, արցունքները հոսում էին: Գյուղացիներից ամեն մեկը մի բան էր բերել նրա համար՝ դոշաբ, մուրաբա, չիր-չամիչ, անգամ՝ ձու եւ կաթնամթերք…
Ծիան հազար ու մի թելով կապվեց մեր գյուղին, մենք էլ՝ նրան: Դա է պատճառը, որ նա ամեն տարի ամռանն այցելում է ՝ թեկուզ մեկ-երկու օրով:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/03/Արցախ.jpg)
�?з своего детства я почти ничего не помню: от войны потускнели воспоминания. Возможно, подумаете, что это к лучшему: ведь если помнить – то помнить о взрывах, плаче, прячущихся в подвалах матерях и детях, стариках в застывшими в глазах слезами, и повсюду – ожидающие глаза. Возможно… Но ведь все это мое, я пережила, это частица истории моей жизни, именуемая одним словом – детство. Если не помнишь детство – значит, жизнь свою прожил наполовину… Кто-то украл детство мое и таких как я, и мы вынуждены были быстрее повзрослеть…
Воспоминания мои пробуждаются лишь после войны – будто только после войны я прожила свое детство. Самое яркое, что помню после войны – Ее лицо, светлое, как Богоматерь. Да, она именно такая – чистая и преисполненная доброты.
Как сегодня помню лето 1995 года, когда Она пришла. Одета была в длинное платье, на лице – солнце. Ей было едва 25-26 лет. Чуть пухленькая.
– Меня зовут Ция, Ция Вардапетян, отныне буду жить в вашем доме, примешь меня, малышка?
Я смущенно спряталась под подолом матери. Она засмеялась. Я начала незаметно изучать ее. Ее длинное, простое темно-синее платье привлекло мое внимание. На секунду вспомнила платья моей мамы, ее худую фигуру. «Хочу, чтобы такое же платье было и у моей мамы», – мелькнула мысль, и я начала смотреть на ее сумку, черные уложенные волосы, легкую помаду. «Почему у мамы нет такого платья. Почему не использует помаду», – думала я, когда она снова заговорила:
– Я приехала издалека, – сказала и достала из сумки несколько коробок конфет, – это для тебя, возьми.
– Мам, это что, – тихонько спросила у матери.
На лице мамы появилась болезненная улыбка. Но она не поддалась боли.
– Сладости. Возьми и поблагодари госпожу Цию.
Я долго смотрела на ее протянутую руку и не двигалась с места: «Мама готовит настоящие конфеты в фольге, я такие не хочу, они не настоящие».
�?з глаз Ции пролилось несколько слез, она извинилась и вытерла глаза. Я удивилась и подумала, что, наверное, обиделась на меня. Потом она положила конфеты на стол и попросила водителя внести чемоданы.
Так Ция появилась в нашей семье…
Однажды она собрала всех детей двора и раздала конфеты и игрушки. Все были восхищены не столько незнакомыми сладостями, сколько их цветами. Потом Ция раскрыла пакет с игрушками, раздала нам. Вдруг кто-то закричал: «Я хочу игрушечный автомат, в следующий раз привезешь мне такой?»
– Что ты будешь делать с игрушечным автоматом? – спросила Ция.
– Как это что буду делать, какая же игра без автомата.
– А в какие игры играешь автоматом?
– Убиваю людей, турок, много турок. Ты знаешь, что такое турок? Турок очень плохая вещь, его нужно убивать, не то придет и сам убьет нас. Вот смотри – отца Давида турок убил. Дядю Карена тоже турок убил, наша соседка бабушка Марго каждый день плачет и говорит: «Будь проклят турок, унесший у меня мое дитя… Турок – очень плохая вещь…
Ция ничего не ответила, повернулась лицом к ореховому дереву во дворе и закрыла глаза руками. Потом несколько раз перекрестилась…
– Ты должен играть другими игрушками. Вот этими, малыш, это хорошие игрушки. А автомат нехорошая игрушка, ты играй только хорошими игрушками и не думай о плохих людях… Хочешь, расскажу тебе сказку «О медвежонке и мороженом». Тебе очень понравится.
– А что такое мороженое?
– Мо-ро-же-ное… Мороженое. Завтра мы вместе приготовим мороженое, хотите?
– Да… да…да… хотим, – послышалось со всех сторон.
На следующий день один принес из дома молоко, другой – сахар, третий – фрукты, и в маленьких стаканчиках приготовили мороженое. В этом вопросе всем помогла моя мама. Через несколько часов поели мороженое… Мо-ро-же-ное… Какая вкуснятина…
Ция принесла фотоаппарат и фотографировала. Мы же непременно улыбались. «Чи-ззз», говорила Ция, и мы повторяли вслед за ней Чи-ззз, чи-ззз… Все было вновинку…
Ция год прожила в нашем доме. У нее была отдельная комната, свой любимый угол, любимое место во дворе. В школе преподавала английский язык. Английский был для нас чужд. Педагоги тоже присутствовали на уроках. Ция не получала зарплату – отдавала ее на нужды школы.
Затем она начала обучать учеников национальным песням и танцам. Все заворожено слушали ее рассказы, впитывали ее голос, жесты. Впервые она научила нас песням «Налей вина», «Песня Сероба и Сосе», «Песня Геворга Чауша»… Рассказывала о героях каждой песни…
Однажды Ция рассказала нам об Амбике Сасуняне и его пожизненном заключении. Я была маленькой, многого не понимала, а старшие понимали.Несколько человек даже прослезились, потом выразили желание написать письмо Амбику. Собралась целая кипа писем. Спустя год Ция увезла их с собой в Америку, передала Амбику, прислала ответы написанные рукой Амбика…
Однажды на праздник Пасхи она спросила:
– А как вы отмечаете Пасху?
– А что такое Пасха, – спросили мы.
Вместе с ней мы впервые отметили Пасху, красили яички, играли в пасхальные игры.
– Какая хорошая вещь Пасха, – сказала Лилит с нашего двора. – Жаль, что не знали раньше, а то сколько бы яиц покрасили…
Я никогда не забуду улыбку Ции – в ней было столько грусти. Теперь понимаю, что творилось в ее душе. По собственной воле она оказалась в месте, где переплелись израненные судьбы, так и не состоявшееся детство детей, дымящиеся раны войны. Во всем этом Ция была и родной сестрой, и подругой, и советчиком, и психологом, и педагогом… Ция стала солнцем нашего села…
Она очень любила дикие розы. Когда возвращалась из школы, за огромным букетом диких роз половины лица не было видно. Каждый хотел сам принесли из леса любимые цветы Ции. Часто дети спорили, кто первым подарит ей цветок. Потом стояли в очереди – сегодня я, завтра ты, послезавтра кто-то другой. Все дикие розы леса предназначались ей… Она часто плакала от радости. Все прибегали и обнимали ее… «В таком молодом возрасте я смогла стать самым счастливым человеком», – говорила Ция.
Спустя год настал миг расставания. Ция должна была уезжать в Америку – семья ждала. С чемоданами в руках она стояла в растерянности, слезы струились. Каждый из сельчан что-либо принес для нее – дошаб, варенья, сухофрукты, даже яички и молочные продукты…
Тысячами нитей привязалась Ция к нашему селу, а мы – к ней. В этом причина, что она каждое лето приезжает – хотя бы на день-два.
Ция увезла с родины с собой ростки гранатового дерева: «Посажу в Америке, у нас есть маленький земельный участок».