Ապրիլի 24-ին ընդառաջ Սպիտակ տան և Կոնգրեսի վրա հայերի ճնշումն ավելանում է. Ամերիկայի թուրքերը մտահոգված են
ԱՄՆ-ի հայ համայնքը, ապրիլի 24-ի մոտենալուն զուգահեռ, ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ու Սպիտակ տան վրա ճնշումն ավելացնում է, norjugha.ir կայքի փոխանցմամբ՝ գրում է ԱՄՆ-ի թուրքերին պատկանող TurkishNY կայքը:
Կայքը, մասնավորապէս, գրել է. «1915-ի դեպքերի 100-րդ տարելիցին ընդառաջ  հայերը «հայկական թեզերն» ընդունել տալու համար Ներկայացուցիչների պալատին, Սենատին ու նախագահ Բարաք Օբամային էլեկտրոնային նամակներ են ուղարկում:
ԱՄՆ-ի ղեկավարությանն ուղարկված նամակներում ընդգծվում է, որ 1915-ին սպանվածները  քրիստոնյաներ են եղել, որոնք այդ տարածքներում բնակվել են ավելի քան 5000 տարի ի վեր»:
Հեղինակը նաև հիշեցնում է, որ այսուհանդերձ պատմական իրողությունը ճանաչել են  ՆԱՏՕ-ի անդամ 11 երկրներ և Վատիկանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի 43 նահանգները՝ «Թուրքիայի սպառնալիքներին ու քաղաքական ճնշումներին չենթարկվելով»։
Հավելենք, որ Վաշինգտոնում թուրքական կազմակերպությունները միջոցառում են կազմակերպել, որի ընթացքում Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպան Սերդար Քըլըչն ասել է, որ թուրք համայնքը պետք է համախմբվի՝ Ցեղասպանության պնդումների դեմ պայքարելու և թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման համար:

В канун 24 апреля давление армян на Белый дом и Конгресс усиливается: турки Америки озабочены
Армянская община США, с приближением 24 апреля, усиливает давление на Белый дом и Конгресс США пишет, сайт norjugha.ir, ссылаясь на принадлежащий туркам Америки сайт TurkishNY.
В частности, сайт написал: «В канун 100-летия событий 1915 года армяне, дабы добиться принятия «армянских тезисов», рассылают электронные письма Палате Представителей, Сенату и президенту Бараку Обаме.
В письмах, адресованных руководству США, подчеркивается, что убитые в 1915 году были христианами, которые проживали на этих территориях свыше пяти тысяч лет».
Автор напоминает также, что тем не менее, исторический факт признали 11 стран НАТО и Ватикан, а также 43 штата США, «не подчиняясь угрозам и политическому давлению Турции».
Добавим, что турецкие организации в Вашингтоне организовали мероприятие, в ходе которого посол Турции в Вашингтоне Сердар Кэлеч заявил, что турецкая община должна сплотиться во имя борьбы против утверждений о Геноциде и развития турко-американских отношений.