Ջեմալ փաշայի թոռը ճանաչում է Ցեղասպանությունը, Ջելալ Բայարի թոռը՝ ժխտում. Զարաքոլուի անդրադարձը
Թուրքիայում հայտնի իրավապաշտպան, հրատարակիչ և հրապարակախոս Ռագըփ Զարաքոլուն իր նոր հոդվածում անդրադարձել է երիտթուրք գործիչներ Ջեմալ փաշայի և Ջելալ Բայարի թոռների՝ Հայոց ցեղասպանության հարցում ունեցած հակադիր դիրքորոշումներին:
Զարաքոլուն «Երկու թոռ, երկու տարբեր իրավիճակ» հոդվածում նշում է, որ հայերի ցեղասպանությունն իրականացրած երիտթուրք ղեկավարների գործիչների ժառանգներն ունեն տարբեր մոտեցում այդ ոճրագործության հանդեպ: Եթե Ցեղասպանության կազմակերպիչ Ջեմալ փաշայի թոռը՝ հայտնի թուրք գրող, քաղաքագետ Հասան Ջեմալը, առերեսվում է անցյալի հետ, ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, ապա երիտթուրք գործիչ, Թուրքիայի Հանրապետության երրորդ նախագահ Ջելալ Բայարի թոռը հանդես է գալիս Ցեղասպանության ժխտման դիրքերից:
Զարաքոլուն օրինակ է բերում Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշակոթող բացելու նախաձեռնությունը, որին դեմ են հանդես գալիս Շվեյցարիայի թուրք համայնքի ներկայացուցիչները: Ընդ որում, Մեծ եղեռնին նվիրված հուշակոթող բացելուն դեմ հանդես եկողների թվում է Արևմտյան Շվեյցարիայի թուրքական միությունների դաշինքի ղեկավար Ջելալ Բայարը՝ նախագահ Բայարի թոռը: Կրտսեր Բայարն արշավ է սկսել՝ հայկական հուշակոթողի տեղադրման դեմ, ինչն էլ արձանագրում է Ռագըփ Զարաքոլուն՝ համեմատելով նրան Հասան Ջեմալի հետ, որը հակառակ ճամբարի ներկայացուցիչ է:
«Երկու թոռ, երկու տարբեր իրավիճակ: Մեկը մարդկության դեմ իրագործված հանցագործությունը, այդ ժառանգությունը հերքում է, իսկ մյուսը՝ ընդունում»,- իր հոդվածն այսպես է ավարտում Զարաքոլուն:
Նշենք, որ Ռագըփ Զարաքոլուն և Հասան Ջեմալը թուրք մտավորականության այն փոքրաթիվ ներկայացուցիչներից են, ովքեր ճանաչում են Հայոց ցեղասպանությունն ու բարձրաձայնում այդ մասին:

Внук Джемаля-паши признает Геноцид армян, а внук Джелала-пащи – отрицает: Рагып Зараколу
�?звестный турецкий правозащитник, издатель и публицист Рагып Зараколу в своей новой статье обратился к противоположным позициям в вопросе Геноцида армян внуков младотурецких деятелей Джемаля-паши и Джелала Байара.
Зараколу в своей статье «Два внука, две разной ситуации» отмечает, что наследники младотурецких деятелей, спланировавших Геноцид армян, придерживаются противоположных мнений в вопросе Геноцида. Если внук организатора Геноцида Джемаля паши – известный турецкий писатель, политолог Хасан Джемаль признает Геноцид армян, то внук третьего президента Турецкой республики Джелала Байара выступает с позиции отрицания Геноцида армян.
Зараколу приводит в пример инициативу по открытию в швейцарском городе Женеве мемориал, посвященный Геноциду армян, против чего выступают представители турецкой общины Швейцарии. Причем, в их числе находится и глава Союза турецких организаций Женевы Джелал Байар – внук президента Байара. Байар-младший развернул кампанию против установления армянского мемориала, что и констатирует Зараколу, сравнивая его с Хасаном Джемалем, который является представителем противоположного лагеря.
«Два внука, две разных ситуации, один отрицает преступление, совершенное против человечества, другой – признает»,- такими словами заканчивается статья Зараколу.
Отметим, что Рагып Зараколу и Хасан Джемаль являются теми немногочисленными представителями интеллигенции Турции, которые признают Геноцид армян и заявляют об этом.