Առաջիկայում կհայտարարվի մարդասիրությանը նվիրված նոր նախագծի՝ 100 LIVES-ի մեկնարկը
«Արմենպրես»-ը զրուցել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Արմեն Գևորգյանի հետ, որը ներկայացնում ենք ստորև:
-Պրն Գևորգյան, «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի ծրագրերը թեև հիմնականում ուղղված են ենթակառուցվածքների զարգացմանը, բայց հիմնադրամը նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված միջոցառումներ և ծրագրեր է նախատեսում իրականացնել: Այս հարցազրույցում կցանկանայինք անդրադառնալ հատկապես դրանց: Կմանրամասնեք՝ ի՞նչ կարևոր միջոցառումներ են ծրագրվում տարվա ընթացքում:
– «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամն, իսկապես, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված տարբեր ծավալի և բովանդակության մի շարք միջոցառումներ է իրականացնում՝ սկսած Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին աջակցության ցուցաբերումից մինչև Դիլիջանի քոլեջում անվանի պատմաբանների և ցեղասպանագետների դասախոսությունների կազմակերպում:
Դիլիջանի քոլեջում, ինչպես տեղյակ եք, դասախոսությունների շարքն սկսեց Իսրայելի բաց համալսարանի պրոֆեսոր, ցեղասպանագետ, «Անընդունելի անտարբերություն» գրքի հեղինակ Յաիր Աուրոնը: Նախատեսվում է, որ տարվա ընթացքում քոլեջը կհյուրընկալի հայտնի այլ գիտնականների: Ընդհանուր թեման վերաբերելու է մարդասիրությանը, կարծում ենք, սա իսկապես օգտակար կլինի այնտեղ ուսանող պատանիների և երիտասարդների համար:
Հիմնադրամը նաև աջակցություն է ցուցաբերել «1915» ֆիլմի նկարահանմանը, որի պրեմիերան, եթե չեմ սխալվում, նախատեսվում է ապրիլին: Թեև, ինչպես նշեցիք, IDeA-ն հիմնականում տարածաշրջանների և ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված լայնամասշտաբ և երկարաժամկետ ծրագրեր է իրականացնում, բայց հումանիտար և համահայկական ուղղությունը նույնպես կարևոր է հիմնադրամի համար, և մեր նախագծերից մեկը նվիրված է լինելու հենց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին և կոչվելու է 100 LIVES («100 կյանք»):
– IDeA-ի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն իր վերջին հարցազրույցներից մեկում անդրադարձել էր այդ նոր ծրագրին, որի միջոցով հնարավոր կլինի երախտագիտություն հայտնել Հայոց ցեղասպանության ժամանակ մեր ժողովրդին օգնության ձեռք մեկնած ազգերին ու կազմակերպություններին: Ո՞րն է ծրագրի հիմնական նպատակն ու էությունը, ե՞րբ եք նախատեսում մեկնարկել:
-100 LIVES նախագծի մեկնարկը տրվելու է առաջիկա օրերին՝ Նյու Յորքում: Նախագծի համահիմնադիրներն են IDeA-ի հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, ամերիկաբնակ հայազգի գործարար և բարերար Նուբար Աֆեյանը և Նյու Յորքի Քարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:
Նախագիծը մի քանի կարևոր բաղադրիչ է ունենալու: Առաջինը՝ հինգ լեզվով նոր կայքի (www.100lives.com) գործարկումն է, որում տեղ կգտնեն ցեղասպանությունից փրկված հայերի մասին մինչ օրս անհայտ պատմություններ, այսինքն՝ հարյուր և ավելի կյանքերի փրկության պատմություններ, որոնք կներկայացվեն ողջ աշխարհին: Նախագծին կից ստեղծվել է հայտնի պատմաբաններից կազմված խորհուրդ, որն զբաղվում է պատմությունների մշակման և ճշգրտման աշխատանքներով, աշխարհում այդ պատմությունների հանրայնացման նպատակով ներգրավվել է նաև հանրային կապերի ոլորտում հայտնի միջազգային «Edelman» ընկերությունը: Բացի այդ, կայքի այցելուները նույնպես հնարավորություն կունենան ներկայացնելու իրենց ընտանիքների փրկության պատմությունները:
Մյուս բաղադրիչը՝ Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող արխիվային նյութերի թվայնացումն է: Նախատեսում ենք, որ կթվայնացվի տարբեր երկրների արխիվներում պահվող՝ Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող ավելի քան 600 հազար էջ փաստաթուղթ: Աջակցություն է ցուցաբերվում նաև Հայաստանի ազգային արխիվի փաստաթղթերի թվայնացմանը. այդ նպատակով IDeA-ն արդեն երկու պրոֆեսիոնալ սքաներներ է նվիրաբերել Հայաստանի ազգային արխիվին: Նախագծի մյուս՝ թերևս ամենակարևոր բաղադրիչի մասին կհայտարարվի արդեն ծրագրի շնորհանդեսի ժամանակ:
Բացի նշածս բաղադրիչներից, նախատեսվում է, որ կիրականացվեն նաև խորհրդանշական՝ երախտագիտության նախագծեր: Դրանք կլինեն տարբեր ծրագրեր՝ ուղղված այն կազմակերպություններին, համայնքներին կամ կիրականացվեն այն վայրերում, որոնք առնչություն են ունեցել Ցեղասպանությունից հայերի փրկության հետ:
100 LIVES նախագիծը նվիրված է 100-րդ տարելիցին, բայց, պետք է ընդգծել, որ այն ոչ թե ցեղասպանության, այլ վերածննդի մասին է: Երախտագիտության տուրք է ուղղված նրանց, ովքեր փրկության ձեռք մեկնելով՝ մեր ժողովրդին վերածնվելու հնարավորություն են տվել:

В скором будет дан старт новому гуманистическому проекту 100 LIVES
Эксклюзивное интервью генерального директора фонда «�?нициативы развития Армении» (IDeA) Армена Геворкяна информационному агентству «Арменпресс».
– Г-н Геворкян, хотя программы фонда «�?нициативы развития Армении» (IDeA) в основном направлены на развитие инфраструктур, фонд также предусматривает реализацию программ и мероприятий, связанных с 100- летием Геноцида армян. В этом интервью мы хотели бы затронуть этот аспект деятельности фонда и узнать подробности относительно того, какие важные мероприятия запланированы в течение года?
– Действительно, Фонд «�?нициативы развития Армении» в связи с 100-летием геноцида армян реализует ряд мероприятий разного масштаба и содержания, начиная с содействия Музею-институту геноцида армян до организации лекций известных историков и геноцидоведов в Дилижанском колледже UWC. Как вы знаете, в Дилижанском колледже серию лекций открыл известный историк, геноцидовед, профессор Открытого университета �?зраиля, автор книги «Неприемлемое безразличие» Яир Аурон (Yair Auron).
Планируется, что в течение этого года колледж с лекциями посетят и другие известные ученые. Главной темой лекций станет гуманизм. Мы считаем, что это будет полезно для обучающейся в колледже молодежи. Фонд также оказал содействие съемкам фильма «1915», премьера которого, если не ошибаюсь, состоится в апреле. Вы верно отметили, что IDeA в основном реализует масштабные и долгосрочные благотворительные инициативы по развитию регионов и инфраструктур, однако фонд также придает большое значение гуманитарному и панармянскому направлению, и один из наших проектов, посвященных именно 100-летию геноцида, получил название «100 жизней» (100 lives).
– Соучредитель IDeA Рубен Варданян в одном из своих последних интервью упомянул, что эта программа позволит выразить благодарность нациям и организациям, протянувшим руку помощи нашему народу во время геноцида армян. Каковы основная цель и суть проекта, когда он стартует?
– Старт проекта 100 жизней будет дан 10 марта в Нью-Йорке. Соучредители проекта – основатель фонда IDeA Рубен Варданян, американский предприниматель и благотворитель армянского происхождения Нубар Афеян и президент корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вардан Грегорян. Проект будет иметь несколько важных компонентов. Во-первых, это запуск нового пятиязычного сайта (www.100lives.com), на котором будут размещены неизвестные до сих пор истории армян, спасшихся от геноцида.
То есть, всему миру будет представлена история спасения сотни жизней. В рамках проекта сформирован Совет из известных историков, который занимается обработкой и детализацией историй. С целью популяризации этих историй в мире мы привлекли Edelman – одно из крупнейших мировых PR-агентств. Кроме того, посетители сайта также получат возможность представить истории спасения их семей.
Другой компонент – оцифровка архивных материалов, касающихся геноцида армян. Намечается оцифровать более 600 тысяч страниц документов о геноциде армян, хранящихся в архивах различных стран. Также оказывается содействие оцифровке документов Национального архива Армении. С этой целью IDeA уже презентовал два профессиональных сканера Национальному архиву Армении. О другом, самом важном компоненте проекта, будет объявлено во время презентации программы.
Помимо указанных компонентов, предусмотрена реализация различных грантовых программ в знак благодарности. Гранты будут выделены организациям или лицам, так или иначе имеющим отношение к спасению армян во время геноцида, либо реализованы в местах, связанных с событиями. Проект посвящен 100-летию геноцида, но следует подчеркнуть, что он не только о геноциде, а о возрождении.