Տորոնտոյում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգ է կայացել
Մարտի 1-ին Կանադայում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ Տորոնտո քաղաքում տեղի ունեցավ համերգ` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
«Ի հիշատակ» խորագրով համերգը կայացավ Տորոնտոյի Թագավորական կոնսերվատորիայի «Մազզոլենի» դահլիճում` հանրահայտ «Ամիչի» եռյակի և աշխարհահռչակ ալտիստ, «Գրեմմի» մրցանակի դափնեկիր Քիմ Քաշքաշյանի կատարմամբ:
Համերգին ներկա էր աշխատանքային այցով Կանադայում գտնվող ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը:
Համերգից առաջ հղած իր ողջույնի խոսքում Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանն անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին, խոսեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման կարևորությունից` շեշտելով մարդկության դեմ իրականացված նման ոճիրները հետագայում բացառելու անհրաժեշտությունը:

Концерт в Канаде, посвященный 100-летию Геноцида армян
1-го марта, при содействии посольства Республики Армения в Канаде, в городе Торонто состоялся концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян. Концерт под названием “В память” состоялся в зале “Маццолени” Королевской консерватории Торонто в исполнении знаменитого трио “Амичи” и всемирно известного альтиста, лауреата премии “Грэмми” Кима Кашкашяна.
На концерте присутствовал находящийся с рабочим визитом в Канаде министр энергетики и природных ресурсов Республики Армения Ерванд Захарян.
В своей вступительной речи перед концертом посол Армении в Канаде Армен Еганян коснулся мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, отметил важность признания и осуждения Геноцида армян, подчеркнув необходимость исключения в дальнейшем подобных преступлений, совершенных против человечности.