Էրդողանը, չունենալով վեհանձնություն, դիմում է նենգ քայլերի
Նոր պատեհապաշտ նախաձեռնություն Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի կողմից, որը ոտնահարում է բոլոր քաղաքական, դիվանագիտական ու մարդասիրական չափանիշները: Վերջինս հրավեր ուղարկեց աշխարհի ղեկավարներին` ներկա գտնվելու Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակին նվիրված ձեռնարկներին, որոնք պետք է տեղի ունենան ապրիլի 24-ին, ինչը շինծու ժամանակագրությամբ զուգադիպում է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա հետ:
Վատն այն է, որ Էրդողանը հրավեր ուղարկեց նաև Հայաստանի նախագահին, այն երկրի, որի հետ նա դիվանագիտական հակամարտության մեջ է Հայոց ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ: Հրավերը զայրութ առաջացրեց Հայաստանի մայրաքաղաքում` Երևանում, որն ընկալվեց իբրև պատմության նենգափոխում:
Ճակատամարտը զուգադիպում է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի թվականի` ապրիլի 24-ի հետ, սակայն հայտնի է, որ Գալիպոլիի ճակատամարտը սկսվել է 1915 թվականի մարտի 18-ին, երբ Անգլիայի, Նոր Զելանդիայի, Ավստրիայի և Ֆրանսիայի զորքերը հարձակվեցին Գալիպոլի կղզու վրա, որը գտնվում է Թուրքիայի արևմուտքում: Այդպիսով, Թուրքիայի նախագահը փորձում է շփոթություն առաջացնել միջազգային հանրության և աշխարհի ղեկավարների մոտ, փորձելով հուսալքել նրանց` Հայաստան գնալու հարցով:
Այս հրավերի առիթով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը քննադատեց Թուրքիայի նախագահի այս նախաձեռնությունը, հիշեցնելով, որ Թուրքիան, շարունակելով իր մերժողական քաղաքականությունը, փորձում է շեղել աշխարհի ուշադրությունը Ցեղասպանության տարելիցի առթիվ կազմակերպվելիք ձեռնարկներից:
Իսկ «Ինդիփենդենթ» թերթի ճանաչված լրագրող Ռոբերտ Ֆիքսը նկարագրել է, որ Թուրքիայի այս հրավերը քաղաքական խելագարություն է հիշեցնում, որորվհետև Թուրքիայի նախկին նախագահ Աբդուլա Գյուլը 2013 թվականին Գալիպոլիի ճակատամարտի 98-րդ տարեդարձը նշեց մարտի 18-ին: Եվ ոչ մեկը այն ժամանակ չասաց Գյուլին, որ պետք է այն նշել ապրիլի 24-ին:
Թուրքիայի այս նախաձեռնությունը համարելով բացահայտ խաղ, կոչ եմ ուղղում աշխարհի ղեկավարներին, մարդասիրական կազմակերպություններին և բոլոր նախանձախնդիր մարդկանց` բոյկոտելու թրքական այս շինծու ձեռնարկը, որ մասնակից չլինեն պատմության նենգափոխմանը:
Հարկավոր է չթերագնահատել մարդկության պատմությունը պատեհապաշտ քաղաքական գործիչների կողմից, և ՄԱԿ-ը պարտավոր է ընդունելու ապրիլի 24-ը, դարձնելով այն ամենամյա հիշատակի օր: Նաև հարկավոր է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ինքնապաշտպանության մեծ ջանքեր գործադրի դիվանագիտական և տեղեկատվական ասպարազներում բացահայտելու Թուրքիայի խաղերը:
Արժե հիշեցնել, թե ինչպես են ամերիկացիները մասնակցում «Հերոսիմայի» նվիրված ձեռնարկներին, գերմանացիները` «Հոլոքոստին», իսկ Էրդողանը, չունենալով վեհանձնություն, դիմում է նման նենգ քայլերի:
Ամեն դեպքում, հայ ժողովուրդը հաստատակամ և վճռական է` նշելու ողբերգական թվականը, պահպանելով այն, որ հանցագործները չխուսափեն պատժից և չկարողանան ոտնահարել մեր ժողովրդի արդար իրավունքները:

Эрдоган, не обладая благородством, прибегает к коварным шагам
Новая авантюрная инициатива со стороны президента Турции Эрдогана, попирающая все политические, дипломатические и гуманитарные критерии. Последний разослал приглашения главам государств присутствовать на мероприятиях, посвященных 100-летию битвы при Галиполи, которые должны состояться 24 апреля, что по искусственной хронике совпадает с днем поминовения Геноцида армян.
Плохо то, что Эрдоган послал приглашение также Президенту Армении – страны, с которой он находится в дипломатическом конфликте по вопросу Геноцида армян. Приглашение вызвало возмущение в столице Армении Ереване и было воспринято как фальсификация истории.
Назначенная дата празднеств совпадает с Днем поминовения Геноцида армян, 24 апреля, хотя известно, что Галлиполийская битва началась 18 марта 1915 года, когда войска Англии, Новой Зеландии, Австрии и Франции напали на остров Галлиполи, находящийся  на западе Турции. Таким образом президент Турции пытается ввести в заблуждение мировое сообщество и глав государств, пытаясь отвлечь их от приезда в Армению.
По поводу этого приглашения Президент Армении Серж Саргсян раскритиковал инициативу президента Турции, напомнив, что Турция, продолжая свою политику отрицания, пытается отвлечь внимание мира от мероприятий, организуемых по поводу годовщины Геноцида армян.
А известный журналист газеты «�?ндипендент» Роберт Фикс написал, что это приглашение Турции напоминает политическое сумасбродство, ибо экс-президент Турции Абдулла Гюль 98 годовщину Галлиполийской битвы отмечал 18 марта 2013 года. �? никто тогда не сказал Гюлю, что дату эту следует отмечать 24 апреля.
Расценивая эту инициативу Турции как неприкрытую игру, призываю глав государств, гуманитарные организации и всех заинтересованных людей бойкотировать эту надуманную инициативу Турции, дабы не стать соучастниками фальсификации истории.
Не следует недооценивать попытки авантюрных политических деятелей искажать историю человечества, и ООН обязана признать 24 апреля, сделав его ежегодным Днем поминовения. Нужно также, чтобы Республика Армения приложила большие усилия для самообороны, выявляя в дипломатической и информационной сфере  игры Турции.
Стоит напомнить, как американцы участвуют в мероприятиях, посвященных «Хиросиме», немцы – «Холокосту», а Эрдоган, не обладая благородством, прибегает к коварным шагам
В любом случае, армянский народ тверд в своей воле и решителен отметить трагическую годовщину, сохраняя верность тому, чтобы преступники не избежали наказания и не смогли попирать справедливые права нашего народа.