Լոս Անջելեսը չեղյալ համարեց 845 հազար դոլար արժողությամբ պայմանագիրը Թուրքիայի վարձու լոբբիստական ընկերության հետ
Անցյալ տարի օգոստոսին իմ գրած խմբագրականում նախազգուշացրել էի, որ ամերիկահայ համայնքը և բարի կամքի տեր բոլոր մարդիկ կբոյկոտեն «Անհեսեր բուշ», «Բոինգ», «Շևրոն», «Ինթըրփրայս ռենթ է քար», «Ջեներալ էլեկտրիկ», «Գոլդման սաքս», «Գուգլ», Լոս Անջելեսի օդանավակայան, Ֆուտբոլի ազգային լիգա, Օքլենդի նավահանգիստ և «Յունայթեդ էյրլայնս» ընկերությունների ապրանքներն ու ծառայությունները, եթե նրանք չեղյալ չհամարեն իրենց պայմանագրերը Թուրքիայի տխրահռչակ լոբբիստական վարձու ընկերություններից մեկի՝ «Գեբարդ գրուպի» հետ:
Զարմանելիորեն, Ներկայացուցիչների պալատի մեծամասնության նախկին ղեկավար Դիկ Գեբարդը Կոնգրեսում իր երկարատև գործունեության ընթացքում պայքարել է ի նպաստ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման:  Սակայն պաշտոնաթողությունից շատ չանցած, նա դարձավ հայկական հարցերի մոլի հակառակորդ՝ փող աշխատելով Հայոց ցեղասպանության թուրքական ժխտումներից: ԱՄՆ արդարադատության նախարարության փաստաթղթերը բացահայտում են, որ «Գեբարդ գրուպին» վճարվել է տարեկան 1.4 միլիոն դոլար՝ Թուրքիայի շահերը Վաշինգտոնում առաջ մղելու համար:
Ըստ «Օտարերկրյա գործակալների գրանցման մասին» օրենքի՝ Արդարադատության նախարարություն «Գեբարդ գրուպի» ներկայացրած փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Գեբարդը և նրա գործընկերներն անցյալ տարի հանդիպումներ են ունեցել Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի տասնյակ անդամների հետ՝ աշխատանքներ տանելով ընդդեմ. 1) Կոնգրեսի բանաձևերի՝ Հայոց ցեղասպանության և Թուրքիայի կողմից քրիստոնեկան եկեղեցիները վերադարձնելու վերաբերյալ, և 2) բացահայտումների, որ Թուրքիան աջակցել է իսլամական ջիհադականներին՝ Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ քաղաք նրանց ներխուժման ժամանակ:
Ավելի նողկալի է, որ Արդարադատության նախարարության փաստաթղթերը ցույց են տալիս, թե ինչպես 2014 թվականի ապրիլի 24-ի հենց նախօրեին Գեբարդի գործընկեր Ջանիս Օ՛Քոնելը կապ է հաստատել Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի ղեկավար Բրայան ՄաքՔեոնի և Պետքարտուղարի օրենսդրական հարցերով տեղակալի օգնական Չադ Քրեյկեմիերի հետ, որպեսզի ձևափոխի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նախագահ Օբամայի ամենամյա հայտարարությունը՝ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի խեղաթյուրված և կեղծավոր ներողությունից հետո, որ նա հայտնել էր Օսմանյան կայսրությունում Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին բոլոր զոհերի համար:
Արդարադատության նախարարության փաստաթղթերը նաև բացահայտում են, որ Գեբարդը և Օ՛Քոնելը  2014 թ. մարտի 3-ին «Թուրքական ավիաուղիներով» մեկնել են Ստամբուլ և Անկարա՝ Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդականի հետ հանդիպելու նպատակով: Գեբարդը Ստամբուլ և Անկարա է մեկնել Փարիզից, երթուդարձի համար ծախսելով 1513 դոլար, իսկ  Օ՛Քոնելը Ստամբուլ և Անկարա է մեկնել Վաշինգտոնից՝ ծախսելով 6986 դոլար երթուդարձի համար: Երկու լոբբիստները երեք օր գիշերել են Ստամբուլի «Կոնրադ» հյուրանոցում, և յուրաքանչյուրի ծախսը կազմել է 710 դոլար: Թուրքիայում եղած ժամանակ նրանք ծախսել են 600 դոլար լիմուզինների ծառայության վրա:
Անցյալ ամիս Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը, Ամերիկայի հայկական համագումարը և Հայ երիտասարդաց դաշնակցությունը (Արևելյան և Արևմտյան ԱՄՆ) ավելի քան 200 նամակ են ուղարկել «Գեբարդ գրուպի» և Թուրքիայի համար աշխատող չորս այլ լոբբիստական ընկերությունների՝ «Դիկշտայն շապիրո» ՍՊԸ-ի, «Գրինբերգ թրորիգ», «Ալփայթակ» և «Միջազգային ԼԲ» հաճախորդ հանդիսացող գործարարներին, համալսարաններին և հասարակական կազմակերպություններին: Նման մի նամակով նրանք  խնդրել են «Յունայթեդ էյրլայնսից» պահանջել լոբբիստական ընկերությունից դադարեցնել իր  պայմանագիրը Թուրքիայի կառավարության հետ, հակառակ դեպքում ավիաընկերությունը պետք է խզի իր պայմանագիրը լոբբիստական ընկերության հետ: Եթե մինչև փետրվարի 28-ը ոչ մի գործողություն չձեռնակվի՝ ամերիկահայերը պետք է բողոքի ակցիա անցկացնեն ինչպես լոբբիստական ընկերության, այնպես էլ «Յունայթեդ էյրլայնսի» դեմ:
Թուրքիայի լոբբիստական ընկերություններին հակազդելու ջանքերը տվեցին իրենց առաջին պտուղները: Փետրվարի 23-ին Արևմտյան Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը հայտարարեց, որ Լոս Անջելեսի «Միջազգային օդանավակայանները» [LAWA], որն ամբողջությամբ պատկանում է Լոս Անջելես քաղաքին, որոշել է խզել իր 845 հազար դոլար արժողությամբ պայմանագիրը «Գեբարդ գրուպի» հետ, այն բանից հետո, երբ  անցյալ տարվա դեկտեմբերին Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը կոչ է արել քաղաքապետ Էրիկ Գարսետիին՝ «վերջ դնել Լոս Անջելես քաղաքի և Դիկ Գեբարդի միջև եղած բոլոր կապերին»:
Արևմտյան Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի ատենապետ Նորա Հովսեփյանը ողջունեց «LAWA-ի և Լոս Անջելես քաղաքի պաշտոնատար անձանց՝ զրոյական հադուրժողականության քաղաքականություն ցուցաբերելու սկզբունքային դիրքորոշման համար ընդդեմ ցեղասպանության ժխտողականության: LAWA-ի որոշումն արտացոլում է ճիշտ կառավարման ամենաբարձր չափանիշները և ավելի է ամրապնդում Լոս Անջելեսի՝  պետական և միջազգային առաջնորդ հպարտ դիրքորոշումը ցեղասպանության կանխարգելման և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով: Որպես ցեղասպանությունը ժխտող անձ՝ Գեբարդն արժանի չէ Լոս Անջելեսի բնակիչների անգամ մեկ դոլարին, և չպետք է որևէ կապ ունենա մեր քաղաքի հետ»:
Ըստ Արեմտյան Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի ձեռք բերած փաստաթղթերի՝ «Գեբարդ գրուպ» ընկերությունը «845 հազար դոլար արժողությամբ պայմանագիր է ունեցել LAWA-ի հետ, որի շուրջ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել 2012 թ. Լոս Անջելեսի նախկին քաղաքապետ Անտոնիո Վիլարագոսայի պաշտոնավարության ժամանակ: LAWA-ի հետ պայմանագրի հաստատումից հետո, «Գեբարդ գրուպը» ստանում էր ամսական ավելի քան 23 հազար դոլար վարձատրություն իր աշխատանքի դիմաց օդանավակայանի համար, միաժամանակ ներկայացնելով Թուրքիայի կառավարության շահերն ընդդեմ ամերիկահայ համայնքի շահերի»:
Այս առաջին խոշոր հաղթանակից հետո ամերիկահայերը պետք է շարունակեն կոչ անել մնացած 200 ընկերություններին՝ «Գեբարդ գրուպի» և Թուրքիայի կողմից վարձու այլ լոբբիստական ընկերությունների հաճախորդներին՝ խզել իրենց պայմանագրերը, քանի որ ցեղասպանության ժխտողներին վարձելը թե անբարոյական է, թե վատ բիզնեսի որոշում…

Лос-Анджелес расторг договор на 845 тысяч долларов с нанятой Турцией лоббистской компанией
В своей редакторской статье, написанной в августе прошлого года, я предупреждал о том, что армянская община Америки и все люди доброй воли будут бойкотировать товары и услуги компаний «Anheuser-Busch», «Boeing», «Chevron», «Enterprise Rent-A-Car», «General Electric», «Goldman Sachs», «Google», а также аэропорта Лос-Анджелеса (Los Angeles Airport), Национальной футбольной лиги (National Football League), порта Окленда (Port of Oakland) и компании «United Airlines», если они не расторгнут договоры с «Gephardt Group», одной из печально известных компаний, лоббирующих интересы Турции.
Удивительно то, что бывший лидер большинства в Палате представителей Дик Гепхардт (Dick Gephardt) в течение своей продолжительной деятельности в Конгрессе боролся за признание Геноцида армян. Однако вскоре после ухода с поста он превратился в ярого противника «армянского вопроса», зарабатывающего деньги на отрицании Турцией Геноцида армян. Согласно документам Министерства юстиции США, компании «Gephardt Group» выплачивалось по 1,4 миллионов долларов в год за продвижение интересов Турции в Вашингтоне.
Представленные компанией «Gephardt Group», в соответствии с законом «О регистрации иностранных агентов», в Министерство юстиции документы свидетельствуют о том, что Гепхардт и его компаньоны в прошлом году провели встречи с десятком членов Палаты представителей и Сената, проводя работу, направленную против: 1) резолюций Конгресса о Геноциде армян и о возврате Турцией христианских церквей, 2) открывшихся фактов, разоблачающих Турцию в ее помощи исламским джихадистам во время вторжения в армянонаселенный сирийский город Кесаб.
Еще более отвратительно то, что, согласно документам Министерства юстиции, как раз в канун 24 апреля 2014 года компаньон Гепхардта Джанис О’Коннел (Janice O’Connell) установил связи с руководителем аппарата Совета национальной безопасности Белого Дома Брайаном МакМеоном (Brian McKeon) и с помощником заместителя Госсекретаря США по вопросам законодательства Чадом Крейкемиером (Chad Kreikemeier), чтобы изменить текст ежегодного заявления президента Обамы, касающегося Геноцида армян, после искаженного и неискреннего извинения премьер-министра Турции Эрдогана за все жертвы в Османской империи в годы Первой мировой войны.
Документы Министерства юстиции открывают нам также тот факт, что Гепхардт и О’Коннел 3 марта 2014 года на самолете, принадлежащем компании «Турецкие авиалинии», летали в Стамбул и Анкару, чтобы встретиться там с советником национальной безопасности Турции. Гепхардт летал в Стамбул и Анкару из Парижа, потратив на билеты в оба конца 1 513 долларов США, а О’Коннел летал в Стамбул и Анкару из Вашингтона, потратив 6 986 долларов США. Два лоббиста провели три дня в стамбульском отеле «Конрад», и расходы каждого из них составили по 710 долларов. За время, проведенное в Турции, они потратили также 600 долларов на услуги по прокату лимузинов.
В прошлом месяце американский комитет «Ай Дата», Армянский съезд Америки и Армянская Молодежная Федерация (Восточного и Западного побережья США) направили более 200 писем бизнесменам, университетам и общественным организациям, являющимся клиентами «Gephardt Group» и четырех других компаний, лоббирующих интересы Турции: «Dickstein Shapiro, LLC», «Greenberg Traurig», «Alpaytac» и «LB International». В одном из таких писем они просили компанию «United Airlines» потребовать от лоббистской компании Гепхардта расторгнуть договор с турецким правительством, сообщив ей о том, что, в противном случае, авиакомпания будет вынуждена расторгнуть договор с лоббистами. Если до 28 февраля никаких мер принято не будет, армяне Америки должны будут провести акцию протеста напротив офисов как «Gephardt Group», так и «United Airlines».
Старания, направленные на противодействие турецким лоббистам, принесли свои первые плоды. 23 февраля Американский комитет «Ай Дата» Западного побережья объявил о том, что компания «Los Angeles World Airports» (LAWA), которая полностью принадлежит городу Лос-Анджелесу, решила расторгнуть договор на 845 тысяч долларов с компанией «Gephardt Group» после того, как в декабре прошлого года Американский комитет «Ай Дата» призвал мэра города Эрика Гарсета «порвать все связи города Лос-Анджелеса с Диком Гепхардтом».
Председатель Американского комитета «Ай Дата» Западного побережья Нора Овсепян поблагодарила «официальных лиц LAWA и города Лос-Анджелеса за принципиальную позицию нулевой толерантности к политике отрицания Геноцида. Решение LAWA отражает самые высокие критерии правильного управления и укрепляет достойную позицию лидеров Лос-Анджелеса в вопросах отрицания Геноцида и защиты прав человека. Отрицающий Геноцид армян Гепхардт недостоин даже одного доллара жителей Лос-Анджелеса, и не должен иметь никаких связей с нашим городом».
Согласно добытым Американским комитетом «Ай Дата» Западного побережья документам, компания «Gephardt Group» заключила «договор на 845 тысяч долларов с LAWA в 2012 году, во время пребывания на посту бывшего мэра Лос-Анджелеса Антонио Вилараго. После заключения договора с LAWA компания «Gephardt Group» ежемесячно получала вознаграждение в размере более 23 тысяч долларов США за оказанием услуг аэропорту, одновременно лоббируя интересы правительства Турции вразрез интересам армянской общины Америки».
После этой первой значительной победы американские армяне должны продолжать призывать остальные 200 компаний, являющихся клиентами «Gephardt Group» и других турецких «наемников», расторгнуть договоры с лоббистами, поскольку решение платить тем, кто отрицает Геноцид, не только безнравственно, но и плохо сказывается на деловой репутации.