Երեւանի եւ Կարլի համալսարանները կհամագործակցեն
2015-ին Երեւանի համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը եւ Պրահայի Կարլի համալսարանի ռեկտոր Տոմաշ Զիման ստորագրել են համագործակցության մասին պայմանագիր։ Չեխ գործընկերոջն ուղարկված նամակում Երեւանի համալսարանի ռեկտորը ընդգծել է, որ այս պայմանագիրը կնպաստի Հայաստանի ու Չեխիայի միջեւ կրթական, գիտական եւ մշակութային կապերի զարգացմանը։ Պայմանագիրը նախատեսում է դասախոսական կազմի, հետազոտողների ու ուսանողների փոխանակում, փոխայցեր, ինչպես նաեւ համագործակցության այլ ոլորտներ։
Հիշեցնենք, որ դեռեւս 2014 թվականի սեպտեմբերի 16-ին Պրահայի Կարլի համալսարանի ռեկտոր պրոֆեսոր Տոմաշ Զիման եւ Չեխիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը ստորագրեցին մի պայմանագիր, որը հնարավորություն էր տալիս 2014-2015 ուսումնական տարվանից Պրահայի համալսարանում սկսել հայոց լեզվի, պատմության եւ մշակույթի դասավանդում։ Արդեն առաջին կիսամյակի ընթացքում երեք առարկաներ են դասավանդվել, իսկ փետրվարից սկսվել են այս կիսամյակի դասընթացները, որոնց մեջ մտնում են հայոց լեզու, հայ ժողովրդի պատմություն եւ գրաբար։

Yerevan State University and Charles University in Prague sign cooperation agreement
PRAGUE-ORER ORER.EU: Rector of Yerevan State University Aram Simonyan and Rector of Charles University in Prague Tomas Zima have signed an agreement on cooperation. In his letter addressed to his Czech counterpart, the rector of Yerevan State University emphasized that the agreement will help foster the relations between Armenia and the Czech Republic in the fields of science, education and culture. The agreement envisages exchanges of lecturers, researchers and students, reciprocal visits, as well as other spheres for cooperation.
On September 16, 2014, Rector of Charles University in Prague, Professor Tomas Zima and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Czech Republic Tigran Seyranyan signed an agreement that provided the opportunity to launch courses on Armenian language, history and culture at Charles University starting from the 2014-15 Academic Year. Three courses were held in the first semester, and the courses for this semester began in February. The courses are on Armenian language, history of the Armenian people and grabar (classic Armenian).