Օրհան Փամուկը հրաժարվել է ասել «ցեղասպանություն» բառը
Թուրք հայտնի գրող, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկը խուսափել է խոսել Հայոց ցեղասպանության թեմայից։
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական CNNturk-ը, գերմանական Die Zeit պարբերականը հարցազրույց է արել թուրք հայտնի գրող Օրհան Փամուկի հետ, ով տարիներ առաջ հայտարարել էր, թե Թուրքիայում դարասկզբին 1 մլն հայ եւ 30 հազար քուրդ է սպանվել, որից հետո արժանացել էր Նոբելյան մրցանակի ու կտրուկ դադարել խոսել այդ թեմայից։
news.am-ի փոխանցմամբ, Die Zeit-ի լրագրողը հիշեցրել է, որ Օրհան Փամուկը 10 տարի առաջ հայտարարել էր 1 մլն հայերի կոտորածի մասին եւ հարցրել, թե Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված թուրք գրողն ինչ է ցանկանում ասել։
Փամուկը խուսափել է խոսել ցեղասպանության մասին եւ ասել. «Կուզեմ, որ Թուրքիան եւ հատկապես ընդդիմությունը այդ թեման դիտարկեն խոսքի ազատության համատեքստում»։

Орхан Памук уклонился от темы Геноцида армян
�?звестный турецкий писатель, лауреат Нобелевской премии Орхан Памук в своем последнем интервью уклонился от темы Геноцида армян.
Как сообщает телеканал «CNNturk», немецкое издание «Die Zeit» провело интервью с Орханом Памуком, который несколько лет назад заявлял, что в начале 20-го века в Турции были убиты 1 млн. армян и 30 тыс. курдов. После этого он удостоился Нобелевской премии и резко перестал говорить на эту тему.
Журналист «Die Zeit» напомнил, что Орхан Памук 10 лет назад заявлял о резне 1 млн. армян, и спросил, что хочет сказать турецкий писатель в связи с сотой годовщиной Геноцида армян. Памук уклонился от темы Геноцида и сказал: «Я бы хотел, чтобы Турция и особенно оппозиция рассматривали данную тему в контексте свободы слова».