ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի նամակը Հայ բժշկական համաշխարհային վարչության նախագահ Ջերրի Մանուկյանին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/01/Namak.jpg)
ՀԱՅ ԲԺՇԿԱԿԱՆ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ
ՎԱՐՉՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀ
ԴՐ. ՋԵՐՐԻ ՄԱՆՈՒԿՅԱՆԻՆ
Հարգելի՛ դր. Մանուկյան,
2015 թվականը մեծ նշանակություն ունի համայն հայության համար, այս տարի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, վստահ եմ, որ միասնաբար ենք պայքարելու արդարության վերականգնման համար, պայքարելու ենք Մեծ եղեռնի հանրահռչակման համար, որպեսզի այլևս երբեք և ոչ մի տեղ այն չկրկնվի: Տարբեր են պայքարի միջոցներն ու ձևերը, տարբեր են պայքարի ոլորտները, և յուրքանաչյուրս մեր գործունեության շրջանակներում պետք է անենք ամեն ինչ՝ ևս մեկ անգամ Հայոց ցեղասպանությունը հանրահռչակելու համար: Այս պայքարում կարևոր տեղ ու կշիռ ունի նաև հայ բժշիկը և բժշկությունը, քանզի առողջ լինելը նույնպես կարևոր պայման է ազգային հարատևության համար: Եվրոպական մի շարք երկրներում արդեն կազմակերպվել է խորհրդանշական արյան հանձնում` ի հիշատակ Ցեղասպանության զոհերի, առողջապահական ոլորտում հաջորդ քայլը կարող է լինել առողջության պահպանման միամսյակը:
2015 թվականի հուլիսի 2-4-ը Երևանում կայանալու է «Հայ բժիշկների միջազգային 4-րդ համագումարը»: Առաջարկում ենք հունիսի 15-հուլիսի 15-ը կոչել «Առողջության միամսյակ», որի շրջանակներում համագումարի մասնակիցները իրենց մասնագիտության շրջանակներում կմատուցեն անվճար բժշկական ծառայություններ Հայաստանի մարզերում և Երևանում (2 օր և ավելին՝ ըստ նպատակահարմարության): Միամսյակը կիրականացվի ՀՀ սփյուռքի և առողջապահության նախարարությունների աջակցությամբ:
Խնդրում ենք տարածել բժիշկների, կառույցների շրջանում և միասնաբար իրականացնենք այս կարևոր շարժումը հայրենիքի համար:

Письмо министра Диаспоры РА Грануш Акопян председателю Всемирного армянского медицинского правления Джерри Манукяну
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/01/Namak.jpg)
председателю Всемирного
армянского медицинского правления
доктору Джерри Манукяну
Уважаемый доктор Манукян,
2015 год имеет большой значение для всего армянства, в этом году, к 100-летней годовщине Геноцида армян, уверена, мы будем совместно бороться за восстановление справедливости, будем бороться за признание Геноцида армян, дабы отныне нигде и никогда не повторялось это явление.
Различны формы и методы борьбы, различны сферы борьбы, и каждый из нас в рамках своей деятельности должен делать все, чтобы еще раз заявить о Геноциде армян. В этой борьбе важное место и вес занимают армянские врачи и медицина, поскольку здоровье – также важное условие для национального существования. В ряде стран Европы уже организована символическая акция донорства крови в память о жертвах Геноцида армян, следующим шагом в области здравоохранения может стать месячник сохранения здоровья.
2-4 июля 2015 года в Ереване состоится «4-й международный съезд армянских врачей». Предлагаем период с 15 июня до 15 июля провозгласить «Месячником здоровья», в рамках которого участники форума в рамках своей специальности предоставят бесплатные медицинские услуги в областях Армении и Ереване (2 дня и более – по целесообразности). Месячник будет проведен при содействии министерств Диаспоры и здравоохранения РА.
Просим распространить в среде врачей, структур и совместно претворим в жизнь это движение на благо Родины.